Trwa ładowanie...

Zdrowa Mama – aplikacja, która pomoże prawidłowo się odżywiać

 Agnieszka Gotówka
13.10.2016 11:02
Odżywianie w ciąży ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka
Odżywianie w ciąży ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka (123RF)

Opracowali ją eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia. To proste narzędzie na urządzenia mobilne podpowie kobietom, jak mają prawidłowo się odżywiać i dbać o kondycję fizyczną.

Zainteresowanie odpowiednią dietą wśród kobiet spodziewających się dziecka jest bardzo duże. Od 2013 roku wiele pań skorzystało z porad żywieniowych wraz z elementami aktywności fizycznej, jakie udzielane były w placówkach medycznych w ramach szwajcarsko-polskiego projektu edukacyjnego „Zachowaj Równowagę”.

Odżywianie w ciąży ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka
Odżywianie w ciąży ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka (123RF)

By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, opracowana została specjalna aplikacja mobilna, którą można pobrać bezpłatnie w Google Play lub App Store.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Ma ona wiele praktycznych funkcji, np. kalkulator pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w kolejnych tygodniach ciąży jest odpowiedni.

Z narzędzia tego mogą korzystać również mężczyźni, dla których przygotowano wiele interesujących porad z zakresu żywienia.

Tworząc aplikację "Zdrowa Mama", mieliśmy na celu stworzenie prostego, nowoczesnego narzędzia, które ułatwi kobietom w ciąży oraz planującym ciążę dostęp do rzetelnych, opartych na naukowych dowodach porad dotyczących prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Dzięki temu przyszłe mamy mają szansę lepiej zadbać nie tylko o własne zdrowie, lecz także o zdrowie swoich potomków – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, kierownik projektu "Zachowaj Równowagę".

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

1. Dieta matki a stan zdrowia dziecka

Prawidłowe żywienie w okresie ciąży jest niezwykle ważne. Wpływa na zdrowie i samopoczucie kobiety, ale również dziecka (m.in. zmniejsza ryzyko otyłości).

Istotny jest również styl życia. Specjaliści są zdania, że od niego właśnie w pewnym stopniu uzależniona jest liczba punktów w skali Apgar, jakie przyznaje się w noworodkowi chwilę po przyjściu na świat.

Aplikacja jest częścią akcji edukacyjnej, jaka realizowana była przez Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz ponad 50 placówkami medycznymi na terenie całego kraju.

W jej ramach odbyły się szkolenia edukacyjne dla pracowników służby zdrowia, którzy zdobytą wiedzę przekazywali kobietom w ciąży. W ten sposób udało się wyedukować ponad 12 tysięcy pań spodziewających się dziecka.

Efekty widoczne są już dzisiaj: przyszłe mamy nie tylko zaczęły z większą uwagą komponować swój jadłopsis, ale też częściej podejmują aktywność fizyczną.

Zwiększył się również odsetek dzieci z prawidłową urodzeniową masą ciała ─ wskazuje dr Zbigniew Kułaga z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, lider zadania „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej”.

Autorzy projektu mają nadzieję na kontynuację swoich działań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze