Zdrowa Mama – aplikacja, która pomoże prawidłowo się odżywiać

Opracowali ją eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia. To proste narzędzie na urządzenia mobilne podpowie kobietom, jak mają prawidłowo się odżywiać i dbać o kondycję fizyczną.

Zainteresowanie odpowiednią dietą wśród kobiet spodziewających się dziecka jest bardzo duże. Od 2013 roku wiele pań skorzystało z porad żywieniowych wraz z elementami aktywności fizycznej, jakie udzielane były w placówkach medycznych w ramach szwajcarsko-polskiego projektu edukacyjnego „Zachowaj Równowagę”.

Polecane wideo:

By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, opracowana została specjalna aplikacja mobilna, którą można pobrać bezpłatnie w Google Play lub App Store.

Ma ona wiele praktycznych funkcji, np. kalkulator pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w kolejnych tygodniach ciąży jest odpowiedni.

Z narzędzia tego mogą korzystać również mężczyźni, dla których przygotowano wiele interesujących porad z zakresu żywienia.

Tworząc aplikację "Zdrowa Mama", mieliśmy na celu stworzenie prostego, nowoczesnego narzędzia, które ułatwi kobietom w ciąży oraz planującym ciążę dostęp do rzetelnych, opartych na naukowych dowodach porad dotyczących prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Dzięki temu przyszłe mamy mają szansę lepiej zadbać nie tylko o własne zdrowie, lecz także o zdrowie swoich potomków – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, kierownik projektu "Zachowaj Równowagę".

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki odżywcze jest podstawą – wszystko po to, by zapewnić...

Dieta matki a stan zdrowia dziecka

Prawidłowe żywienie w okresie ciąży jest niezwykle ważne. Wpływa na zdrowie i samopoczucie kobiety, ale również dziecka (m.in. zmniejsza ryzyko otyłości).

Istotny jest również styl życia. Specjaliści są zdania, że od niego właśnie w pewnym stopniu uzależniona jest liczba punktów w skali Apgar, jakie przyznaje się w noworodkowi chwilę po przyjściu na świat.

Aplikacja jest częścią akcji edukacyjnej, jaka realizowana była przez Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz ponad 50 placówkami medycznymi na terenie całego kraju.

W jej ramach odbyły się szkolenia edukacyjne dla pracowników służby zdrowia, którzy zdobytą wiedzę przekazywali kobietom w ciąży. W ten sposób udało się wyedukować ponad 12 tysięcy pań spodziewających się dziecka.

Efekty widoczne są już dzisiaj: przyszłe mamy nie tylko zaczęły z większą uwagą komponować swój jadłopsis, ale też częściej podejmują aktywność fizyczną.

Zwiększył się również odsetek dzieci z prawidłową urodzeniową masą ciała ─ wskazuje dr Zbigniew Kułaga z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, lider zadania „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej”.

Autorzy projektu mają nadzieję na kontynuację swoich działań.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta w ciąży
Dieta w ciąży

Sekrety zdrowego odżywiania

Sekrety zdrowego odżywiania

Co zrobić, aby zacząć zdrowo się odżywiać? Zdrowe odżywianie jest modne i promowane przez wiele gwiazd światowego formatu. Co zrobić, aby rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem? Oto rady dla ciebie! Zrezygnuj z produktów wysokokalorycznych Większość...

Dieta w ciąży

Jesteś w ciąży? Jedz truskawki!

Jesteś w ciąży? Jedz truskawki!

W obliczu sezonu Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Te małe, czerwone i słodkie owoce, wzbudzają czasami wśród kobiet w ciąży strach (...) . Truskawki w ciąży - jak większość owoców - są wskazane. Dlaczego...

Dieta w ciąży

8 produktów bogatych w magnez

8 produktów bogatych w magnez

Mała rzecz, ogromny wpływ Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest magnez dla naszego zdrowia. Jest istotny ze względu na każdą funkcję i tkankę ciała, wspomaga zdrowie układu odpornościowego, zapobiega stanom zapalnym związanym z niektórymi...

Dieta w ciąży

9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży

9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży

świecie. Cheddar jest bardzo aromatyczny i ma charakterystyczny, lekko kwaśny i orzechowy smak. Bez obaw możesz po niego sięgnąć nawet w ciąży (...) . Wyśmienicie smakuje jedzony solo, ale nadaje się też do zapiekania, dań z makaronem...

Dieta w ciąży

Napoje dla kobiety w ciąży

Napoje dla kobiety w ciąży

Napoje podczas ciąży Podczas ciąży należy uważać nie tylko na to, co się je, ale również na to, co się pije. Drinki są oczywiście zakazane (...) ciąży. Pij przynajmniej 2,5 do 3 litrów wody dziennie,...

Dieta w ciąży

Czego unikać w ciąży?

Czego unikać w ciąży? Odtwórz wideo

. Dieta w ciąży nie powinna obfitować w sery pleśniowe, wątróbkę (zawiera dużo witaminy A, która w zbyt dużej ilości w pierwszym okresie ciąży (...) Czego unikać w ciąży? W diecie...

Dieta w ciąży

Jak uzupełnić braki kwasów omega-3?

Jak uzupełnić braki kwasów omega-3?

Orzechy włoskie - doskonałe źródło kwasów omega-3 Do porannego jogurtu lub musli warto dodać garść włoskich orzechów. Zawierają tzw. kwas alfa-linolenowy ALA - jeden z trzech rodzajów kwasów omega-3, który najczęściej można znaleźć w produktach pochodzenia...

Dieta w ciąży

Paulinia gwarana - pobudza bardziej niż kawa!

Paulinia gwarana - pobudza bardziej niż kawa!

zawartość kofeiny kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny rozsądnie stosować preparaty w guaraną, bądź w ogóle z nich zrezygnować. Na guaranę muszą także uważać osoby z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, chorobą serca i padaczką.

Dieta w ciąży

Dieta - pierwszy trymestr

jest momentem przełomowym - musimy dbać o siebie i o dziecko. Dieta na pierwszy trymestr ciąży powinna gwarantować odpowiednie ilości witamin i składników (...) przed ciążą - odpowiada Mgr Justyna Siwiela Dieta...