Trwa ładowanie...

Zakazane imiona. Sprawdź, jak nie nazywać dziecka w różnych krajach

Avatar placeholder
02.09.2018 15:22
Rodzice miewają dylematy, jak nazwać dziecko
Rodzice miewają dylematy, jak nazwać dziecko (123rf.com)

Nazywając dziecko niektórzy stawiają na tradycję, stąd dużo małych Franków, Stasiów i Zoś. Dla innych ważna jest nowoczesność, więc nie brakuje również Brajanków, Kewinów i Dżesik. Istnieją jednak imiona, które w wieku krajach są prawnie zakazane. Zgadniecie, jakie i dlaczego?

1. Polska

W Polsce zabrania się nazywania dzieci imionami potencjalnie ośmieszającymi, obraźliwymi, mogącymi wprowadzać w błąd w kwestii płci.

Preferowana jest polska pisownia, ale doświadczenie pokazuje, że nie brak Nicoli czy Kevinów z imionami zapisanymi w anglojęzycznej formie. Podobnie przedstawia się kwestia zdrobnień. Imiona powinny być nadawane w pełnej formie, ale zdarzają się postaci skrócone lub zdrobniałe.

Zakazane jest stosowanie nazw pospolitych jako imion, wyjątek stanowią niektóre owoce lub kwiaty, jak Róża, Kalina, Jagoda.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nie wolno również stosować nazw innych państw, wysp, krain itd., więc nawet mając wspaniałe wspomnienia z Majorki czy Antananarywy na Madagaskarze, nie ochrzcimy tak córki.

Zobacz też: Rodzice przestają nazywać dzieci Dżesika czy Brajan. Do łask wracają imiona sprzed 100 lat

2. Niemcy i Dania

Niemieckie i duńskie przepisy wymagają imion, które mogą jednoznacznie określać płeć danej osoby.

Ani w Niemczech, ani w Danii dziecko nie może więc zostać nazwane Taylor, Ashley, Morgan ani Jordan.

Ze względu na negatywne skojarzenia i historyczne uwarunkowania, w Niemczech nie wolno stosować imion takich jak Osama czy Adolf. Niedawno sąd zakazał także nazwania młodego człowieka Lucyferem.

Dania jest w tym względzie mocno restrykcyjna, dozwolone jest korzystanie wyłącznie z imion zatwierdzonych na oficjalnej liście. Duńskie prawodawstwo zakazuje m.in. imienia Anus.

Zobacz też: Inni, choć tacy sami. O dyskryminacji religijnej w szkole

3. Francja

Imiona nietypowe, mogące ośmieszać dziecko, we Francji podlegają regulacjom. Niekiedy takie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie przez stosowne organy prawne, w innych sytuacjach jest to odgórnie narzucone.

Zgodnie z francuskim prawodawstwem imiona takie jak Truskawka czy Prince William, nie są dozwolone. Podobnie zakazane są nazwy własne towarów, więc córka czy syn nie może być ochrzczony jako Nutella albo Mini Cooper.

4. Szwecja

Szwedzi są mało wyrozumiali dla fanów muzyki. Dzieci nie mogą być nazywane Metallica albo Elvis. Nie można również wybrać imienia słynnej szwedzkiej sieci handlowej Ikea.

Zobacz też: Imiona świętych dla dzieci

5. Szwajcaria

W trosce o dobro dzieci, które mogłyby być szykanowane ze względu na historyczne skojarzenia, nie wolno nazywać potomków Judaszem. Zakazane są wszystkie biblijne ”czarne charaktery”. Synek nie może więc zostać Kainem lub Lucyferem. Imię wybrane dla dziecka musi również pozwalać na jednoznaczne rozpoznanie płci. Z tego względu Chanel i Mercedes to imiona, których nie można stosować w Szwajcarii.

6. Norwegia

W Norwegii imieniem nie może być słowo, które jest popularnym nazwiskiem. Dziecka nie można więc nazwać Hansen, Johansen lub Olden.

7. Portugalia

W niektórych krajach przyczyna regulacji w zakresie imiona dla dzieci leży po stronie pielęgnowania rodzimych tradycji. W tym celu ogranicza się obco brzmiące nazwy i pisownię. W Portugalii, przykładowo, popularne imię Katarzyna to Caterina. W żadnej innej postaci imię nie jest dopuszczone i nie można go modyfikować.

Portugalczycy nie mogą również ochrzcić swoich pociech imionami takimi jak Viking, Jimmy, Rihanna czy Sayonara.

8. Meksyk

W Meksyku, choć kraj słynie z gorącej krwi mieszkańców, rząd najwyraźniej stara się nie podgrzewać atmosfery kontrowersyjnymi imionami.

Zakazane są budzące wiele medialnych skojarzeń imiona takie jak Batman czy Rambo.

Nie wolno nadawać imion, które w innych lub rodzimym języku mogą kojarzyć się z narządami intymnymi lub aktem seksualnym.

Zabroniono także nazywania młodych ludzi imieniem... Facebook.

Zobacz też: 20 dzieci? To nie żart! To prawdopodobnie największa rodzina w tym kraju

9. Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska to kraj, który słynie z wielu prawnych restrykcji i ograniczeń wobec obywateli.

Zabroniono tam zastosowania ponad 50 imion. Wśród nich są z pozoru niewinne Maja (Maya) i Alicja (Alice).

Nie wolno nazywać dzieci także imieniem Adbul Nasser, które nosił jeden z prezydentów Egiptu. Za jego kadencji stosunki między państwami uległy pogorszeniu.

Zabronione są wszystkie imiona, które mogłyby stać w sprzeczności z lokalną religią lub kulturą, w tym określenia bogów czy proroków z innych krajów.

10. Inspiracje

Przedstawiona lista zakazów może stanowić inspirację przy wyborze imienia dla dziecka. Ważne, żeby rozważyć, jak będzie dane imię współgrać z jego właścicielem na każdym etapie życia i czy pasuje do noszonego nazwiska.

Zbyt skomplikowane imię, obco brzmiące czy z nietypową pisownią, zamiast oryginalności może dostarczyć niepotrzebnych komplikacji.

Dobrym pomysłem może być więc imię tradycyjne, uniwersalne, spotykane w większości krajów i kultur, niebudzące złych lub dwuznacznych skojarzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze