Trwa ładowanie...

Zabawki dla 4-latka

Rodzice zastanawiają się często, jakie zabawki kupić dla czterolatka. Czy puzzle piankowe to dobry pomysł, czy może to atrakcja dla mniejszych dzieci? Między trzylatkiem a czterolatkiem nie ma dużej różnicy wieku, zatem nie trzeba wyrzucać wszystkich zabawek, wychodząc z założenia, że starszy szkrab nie będzie się nimi bawił. Zabawki przeznaczone dla trzylatków mogą okazać się fajną propozycją dla czterolatków. Trzylatek będzie się bawił jednak tym samym zestawem zabawek w nieco inny sposób niż rok starsze dziecko. Jakie zabawki można kupić czteroletniemu przedszkolakowi?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Rodzaje zabawek dla czterolatka

Czterolatki są już znacznie sprawniejsze motorycznie i manualnie niż trzyletnie dzieci, dlatego można zainwestować w zabawki o mniejszych rozmiarach albo o drobnych elementach, które można demontować i na nowo składać. Ciągle dobrym pomysłem na zabawkę dla dziecka jest zakup klocków konstrukcyjnych. Nie muszą być to tylko tradycyjne drewniane klocki albo klocki lego, ale klocki o wyszukanych kształtach, np. z kołami zębatymi albo nacięciami, które dają się złożyć w wyrafinowane kształty. Czteroletni szkrab na pewno ucieszy się również na widok puzzli. Nie muszą być to puzzle z pianki, ale zwykłe puzzle do złożenia dość skomplikowanych obrazków (nawet z 70 elementów). Małe dzieci lubią też drewniane układanki o różnych kształtach.

Dzieci w wieku przedszkolnym powinny nadal stymulować rozwój psychomotoryczny, dlatego dobrze jest zakupić maluchowi zabawki manipulacyjne, które wymagają od dziecka nawlekania koralików, sznurowania, układania labiryntów, przesypywania czy przelewania. Rozwojowi koordynacji rąk sprzyja zabawa masą plastyczną, plasteliną, modeliną czy ciastoliną. Wiek przedszkolny to również początek zabaw tematycznych, np. w dom, w sklep itp. Z tego też względu warto kupić zabawki imitujące przyrządy obecne w codziennym życiu dorosłych, np. żelazko dla dziecka, zestaw garnków, kasę sklepową itp. Małe dzieci mogą grać także w rodzinne gry planszowe, np. edukacyjne domino.

Jeśli zależy nam na rozwoju intelektualnym malucha, warto pomyśleć o zakupie książeczek edukacyjnych z historyjkami i kolorowymi ilustracjami. W sklepach z zabawkami znajdziemy mnóstwo propozycji zabawek dla czterolatków – drewniane tablice z kredą, plastopianki, cyferki na magnes, drewniane kolejki, skrzynki z narzędziami dla dzieci, samochody, lalki, gips do robienia stempelków z form, rybki do łowienia na magnes, gry edukacyjne, quizy i układanki itp. Na wiek przedszkolny przypada również czas fascynacji literami, kolorami, kształtami geometrycznymi i cyframi. Warto zatem kupić maluchowi kolorowanki i różne książeczki, dzięki którym rozwiniemy w szkrabie pasję do nauki i czytania.

Na rynku zabawkarskim jest cała masa różnych zabawek. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko zasypane wszystkimi, nawet najbardziej modnymi i najdroższymi zabawkami, nie będzie szczęśliwe, jeśli nie będzie mogło spędzić czasu z mamą i z tatą, którzy poświęciliby mu odrobinę uwagi i zainteresowania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.