Trwa ładowanie...

Wózki głębokie

Wózki głębokie
Wózki głębokie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ponoć każdy wózek jest dobry… co najwyżej jego zakup może być przysłowiowym strzałem kulą w płot. Wszystko bowiem zależy od tego, czy rodzice, wybierając dany model, kierują się impulsem, ładnym kolorem, namowami przyjaciół czy też zdrowym rozsądkiem i swoimi rzeczywistymi potrzebami.

Żeby uniknąć nietrafionych decyzji, trzeba się dobrze przygotować do wyboru wózka. Najważniejszą kwestią powinno być znalezienie modelu dostosowanego do wieku dziecka i stylu życia rodziców. W ten sposób zarówno maluszek, jak i rodzice będą mieli zapewniony komfort.

spis treści

1. Jakiego wózka potrzebuje dziecko?

Zasada jest prosta: im mniejsze dziecko, tym większego pojazdu potrzebuje. Dla noworodka i kilkumiesięcznego maluszka najlepszym rozwiązaniem jest wózek głęboki. Jest on zaprojektowany z myślą o tym, że dziecko będzie głównie podróżować w pozycji leżącej. Taki wózek ma przeważnie niemały stelaż, duże kółka i gondolę.

2. Zalety głębokiego wózka

  1. Jest przeważnie wygodny.
  2. Ma zazwyczaj dobrą amortyzację.
  3. Dobrze się prowadzi.
  4. Zapewnia dziecku ciepło, dobrze chroni przed deszczem i śniegiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku maluchów urodzonych jesienią i zimą.
  5. Sprawdza się w roli łóżeczka podczas różnych wizyt czy podróży.
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest

zobacz galerię

3. Wady głębokiego wózka

  1. Jest zazwyczaj cięższy niż inne rodzaje wózków.
  2. Zabiera sporo miejsca. A to duże nieudogodnienie, jeśli rodzice mają małe mieszkanie czy mały samochód.
  3. Nie wystarcza na długo. Przyjmuje się, że maksymalnie na siedem-osiem miesięcy, choć nieraz trzeba go wymieniać i po pół roku. Powód jest prosty - dziecko się rozwija i jest coraz bardziej ciekawe świata. Dlatego chce siedzieć w wózku, a nie leżeć, staje się również bardziej ruchliwe.

Poza tym, po kilku miesiącach używania swojego pierwszego pojazdu nieraz maluszek już się w nim zwyczajnie nie mieści. Wtedy przychodzi czas na wymianę takiego wózka na spacerówkę. A czasem konieczne może się okazać także zakupienie parasolki. Dlatego nie jest najlepszym pomysłem nastawianie się, że na zakupie jednego wózka się skończy i wydawanie na niego niebotycznych pieniędzy (chyba że rodzice myślą o wózku wielofunkcyjnym. Choć i do niego nieraz konieczny jest zakup parasolki).

4. Czy istnieją wózki idealne?

Na forum parenting.pl internautka marzen@ pisze: „(…) wszystko zależy od potrzeb i preferencji. Jeśli ktoś mieszka w okolicy, gdzie drogi są krzywe lub lubi wycieczki do lasu, to na pewno dla takiej osoby sprawdzi się wózek z dużymi kołami i dobrą amortyzacją. Osoby, które muszą codziennie znosić wózek np. z 4 piętra docenią lekkość. Dla osoby mieszkającej w okolicy z chodnikami równymi jak stół wystarczą mniejsze koła. Dla kogoś kto przeciska się wąskimi chodnikami między samochodami ważna będzie skrętność wózka. Rodzice aktywni będą poszukiwać dobrego trójkołowca. Oczywiście najważniejszy jest komfort małego pasażera. Ważna jest też jakość wykonania oraz użyte materiały, wielkość gondoli, wyprofilowanie siedziska spacerowego, amortyzacja, wielkość i dostęp do kosza na zakupy, łatwość podbijania i prowadzenia”.

Marzen@, podobnie jak wielu innych rodziców, wie: „Nie ma wózka idealnego na wszystkie warunki, to rodzice muszą odpowiedzieć sobie, jaki wózek będzie najbardziej odpowiedni dla ich maleństwa”.

W kwestii zakupu wózka nie warto mieć złudzeń. Pewnych rzeczy raczej pogodzić się nie da. Dlatego, jeśli w miejscu, gdzie rodzice będą najczęściej jeździć na spacery jest:

  • Dobra nawierzchnia - rodzice mogą znaleźć pojazd, który nie dość, że jest mały, zgrabny, lekki, to jeszcze składa się błyskawicznie i mieści w bagażniku niewielkiego samochodu.
  • Zła nawierzchnia - tam raczej będzie potrzebny większy wózek (a tym samym cięższy) z dużymi kołami, świetną amortyzacją, żeby dziecko nie odczuwało wstrząsów.

5. Czym jeszcze kierować się przy wyborze głębokiego wózka?

5.1. Waga - cięższy wózek jest bardziej stabilny niż lekki:

  • Jeśli rodziców czeka przemierzanie wertepów i wybojów, a mieszkają w domu czy na pierwszym piętrze, to zamiast szukać ultralekkiego modelu, lepiej postawić na wózek cięższy i z większymi kołami.
  • Jeśli rodzice mieszkają na trzecim czy czwartym piętrze bez windy, w bloku nie ma wózkarni, a zostawienie wózka na parterze nie wchodzi w grę, to waga pojazdu będzie kwestią kluczową. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że trzeba go będzie nosić minimum dwa razy dziennie.

Dlatego mama (przyjmujemy, że tata jest trochę silniejszy), wybierając wózek, powinna nie tylko dowiedzieć się, ile on waży, ale go podnieść i ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie można przy tym zapominać o doliczeniu wagi dziecka (i to bynajmniej nie noworodka), dodatkowych akcesoriów i jeszcze zakupów, bo mamy często łączą spacer z robieniem sprawunków. Teoretycznie zakupy można zostawić na parterze, wnieść wózek z dzieckiem i wtedy wrócić na parter. Jednak z doświadczeń matek wynika, że zostawianie dziecka w mieszkaniu i bieganie po schodach z zakupami lepiej sobie darować.

5.2. Wymiary:

  • Dla rodziców mieszkających w domach, dużych mieszkaniach, niepodróżujących dużo czy mających przestronne bagażniki samochodów ta kwestia raczej nie będzie miała większego znaczenia.
  • Wymiarom wózka (zarówno rozłożonego, jak i złożonego) powinni się przyjrzeć rodzice, którzy mają małe mieszkania, muszą transportować wózek windą czy nosić go po ciasnych klatkach schodowych.
  • Wymiarom pojazdu powinni się przyjrzeć osoby, które będą musiały często jeździć z dzieckiem autobusami miejskimi czy tramwajami.
  • Wymiary wózka będą także istotne dla rodziców dużo podróżujących i to zarówno samolotami, pociągami, jak i własnymi samochodami. W tym ostatnim przypadku warto zmierzyć bagażnik i wózek po złożeniu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest transportowanie wózka bez składania czy wymontowywania foteli. Można znaleźć pojazd, który zmieści się i do niewielkiego samochodu. Taki wózek kupiła Fuksja: „(…) Składa się go do małych rozmiarów, ale trzeba wcześniej wypiąć gondolę. Jak ktoś ma małe auto, to polecam, bo jak się wypnie też koła od podwozia, to stelaż mieści się pod siedzenie auta”.

5.3. Amortyzatory

Podobnie jak w samochodzie, tak w wózku ważne są amortyzatory łagodzące różne wstrząsy. Zasada jest prosta – jeśli rodzice mieszkają w miejscowości, gdzie chodniki są dziurawe, czeka ich podróżowanie po nierównościach itd., powinni sprawdzić, czy wózek nadaje się na trudne warunki. Internautka ulinka pisze na katalog.parenting.pl o wybranym modelu: „(…) Największą zaletą tego wózka jest lekkość prowadzenia nawet po nierównym terenie. Wszystkie koła są amortyzowane, dzięki czemu łatwo się podjeżdża na krawężniki i lekko podbija przednie kółka (…)”.

5.4. Łatwość obsługi i szybkość składania

Dla komfortu rodziców jest ważne, jak działają poszczególne elementy wózka. Jeśli ten pojazd będzie używany często, składany, wkładany do bagażnika itd., nie może przysparzać żadnych trudności. Wózek ma się składać szybko i łatwo. Już w sklepie rodzic może spróbować złożyć go przy użyciu jednej ręki (w przyszłości czasami drugą będzie trzymać płaczące dziecko). Internautka sindi jest zadowolona ze swojego modelu: „(…) Najfajniejsze, że możemy łatwo składać i rozkładać wózek, więc przewożenie go w bagażniku auta nie sprawia żadnych problemów. Dla nas to niezmiernie ważne, bo często z dzieckiem jeździmy na działkę. Wózek godny polecenia”.

5.5. Koła

Ich wybór zależy głównie od tego, po jakiej nawierzchni będzie jeździć wózek:

  • Duże, pompowane koła dobrze się sprawdzają w lesie, na dziurawych drogach, na wsi itp. Ich wielką zaletą jest to, że świetnie pokonują różne dziury, wertepy i amortyzują wstrząsy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ich wadą jest ciężar i rozmiar. Poza tym, w przypadku kół pompowanych warto zadbać o to, żeby mieć do nich pompkę.
  • W mieście i na równych drogach pompowane koła rodzice mogą sobie odpuścić, bo wystarczą takie mniejsze. Na model z takimi kołami zdecydowała się Dżaga: „Typowy wózek miejski, po chodniku śmiga jak ta lala, ale na wyboje nie ma co go ciągnąć (…)”.
  • Jeśli rodzice będą musieli przewozić wózek tramwajem czy autobusem, to warto zwrócić uwagę na rozstaw kół. Kimmie chwali swój model: „(…) Nie mam prawa jazdy, więc na co dzień poruszam się tramwajami i autobusami i wózek bardzo dobrze sobie w nich radzi. A że jest wąski i zgrabny, nie przeszkadzamy innym pasażerom (…)”.
  • Wiele modeli wózków ma skrętne koła, które ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Jednak opinie na ich temat są podzielone. Jedni rodzice są nimi zachwyceni, inni nie mogą się przyzwyczaić i odradzają taki wybór. Dlatego przed wybraniem kół skrętnych warto spędzić chwilę, próbując manewrować wózkiem w sklepie.

5.6. Hamulce

Ważne są zarówno dla bezpieczeństwa dziecka, jak i komfortu rodzica. Hamulce powinny znajdować się przy jednym i drugim kole. Dzięki temu wózek będzie można całkowicie zablokować nawet na pochyłości.

Materiał, z którego zrobiony jest stelaż:

  • Jeśli rodzicom zależy na małej wadze wózka, to lekki stelaż z plastiku może być dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że jest on nie tak wytrzymały, jak innego rodzaju stelaże, zarówno na uderzenia, jak i temperaturę.
  • Stelaż aluminiowy jest cięższy, ale za to bardziej wytrzymały, stabilny, odporny na korozje.
  • Z kolei stelaż stalowy jest najcięższy, najbardziej wytrzymały, choć nie tak odporny na korozję.

Wysokość i układ rączek wózka – rodzic powinien móc swobodnie oprzeć ręce. Jeśli mama mierzy 165 cm, tata 190 cm, a babcia, która będzie pomagać – 155 cm, to bardzo ważna dla komfortu wszystkich użytkowników będzie funkcja regulacji rączek.

5.7. Gondola:

  • Gondola powinna być duża i wygodna, tak żeby dziecko miało zapewniony komfort. Internautka julacebula podkreśla, jak ważna jest dobra gondola: „Lubimy ten wózeczek. Szalenie stylowy, córcia uwielbia w nim jeździć, a ja uwielbiam go prowadzić, bo w ogóle nie wkładam w to wysiłku! Gondolka jest fantastycznie wyprofilowana i duża, więc dzidzia ma dla siebie dużo miejsca, nie jest ściśnięta, a muszę przyznać, że córcia urodziła się dosyć spora”. Dobrze wybrany wózek może służyć długo. Danka_Z: „Używałam tego wózka przez dziesięć miesięcy. Dzidziuś bez problemu przez cały ten czas mieścił się w gondolce. Jest naprawdę obszerna i dziecku jest w niej wygodnie (…)”
  • Ważne jest, żeby gondola była również głęboka. Z płytkiej dziecko, które będzie uczyć się siadać może wypaść.
  • Ściany gondoli mają być sztywne, pokryte tkaniną bezpieczną, najlepiej z naturalnych materiałów, nieprzemakającą i oddychającą. Poza tym, materiał powinien być dobrej jakości i dobry do czyszczenia.

5.8. Budka wózka

Powinna dobrze chronić maluszka przed słońcem i wiatrem. W sklepie warto sprawdzić również, czy da się ją łatwo i cicho otworzyć. W ten sposób rodzice unikną sytuacji, w których po długim usypianiu, maluszek wybuchnie płaczem, bo obudzi go głośno otwierana czy składana budka.

5.9. Tapicerka

Powinna być wykonana z materiału łatwego do zdjęcia, czyszczenia i szybko schnącego. Niektórzy rodzice odradzają kupowanie wózków w jasnych barwach. Przymus częstego czyszczenia potrafi zniechęcić do danego pojazdu. Werka86 pisze o wybranym modelu: „Mamy ten wózek od kilku miesięcy i na początku byliśmy z niego w 100% zadowoleni, ale teraz też dostrzegamy jego wady i braki. Może wynika to z koloru tapicerki, ale bardzo szybko się brudzi. Może ciemniejszy kolor byłby lepszy. Poza tym, nie można jej zdejmować do prania, ewentualnie zapierać, ale to nie to samo, bo zostają nieestetyczne zacieki (…)”.

5.10. Szelki

Im większe dziecko, tym bardziej ruchliwe. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy do wózka bez problemu można zamontować szelki.

5.11. Atesty

Z małymi czy dużymi kółkami, ciężki czy lekki, czarny czy zielony… najważniejsze, żeby wózek był bezpieczny: stabilny, wytrzymały, dający gwarancję, że dziecko się nie zrani itd. Rodzice powinni więc zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nich model został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i ma np. dużą literę B w trójkącie, znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.

5.12. Gwarancja producenta

Nigdy rodzic nie ma 100-procentowej pewności, że w wózku wszystko będzie działać jak należy. Dlatego gwarancja zawsze może się przydać. Nie opłaca się kupować wózka na początku ciąży. Szkoda niepotrzebnie skracać sobie okres gwarancji, zwłaszcza jeśli chce się wózek sprzedać lub planuje się kolejne dziecko.

5.13. Dobry uczynek

Wybierając wózki niektórych producentów, dodatkowo można zakupem wesprzeć fundacje dobroczynne.

5.14. Dodatki, które warto mieć warto zwrócić uwagę także na to, co jest zawarte w cenie wózka.

Dodatkowe elementy nie tylko ułatwiają życie rodzicom, ale i obniżają koszty (bo często okazuje się, że te dodatkowe wyposażenie wózka okazuje się niezbędne). Często producenci dodają do wózka przeźroczystą folię przeciwdeszczową, torbę i kosz na zakupy, śpiworek, parasolkę przeciwsłoneczną czy moskitierę.

6. Przydatne dla rodziców elementy:

Folia przeciwdeszczowa, pokrowiec – chronią malucha przed deszczem i śniegiem. Zakup folii jest niezbędny zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych jesienią czy zimą.

  • Parasolka – chroni dziecko przed słońcem.
  • Moskitiera – szczególnie przydatna w lecie. Przepuszcza powietrze, ale chroni dziecko przed owadami.
  • Torba do wózka – bardzo praktyczny dodatek, który można powiesić przy rączce. Wychodząc z domu z dzieckiem na dłuższy spacer, rodzic potrzebuje m.in. pampersów, chusteczek, jedzenia i picia dla dziecka itd.
  • Szelki – spełniają podobną funkcję jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Szczególnie ważne w przypadku dzieci, które uczą się siadać.
  • Śpiworek – zapewnia dziecku ciepło. Dodatek szczególnie przydatny dla maluszków urodzonych jesienią lub zimą.

Wybór wózka dla maluszka wcale nie musi być drogą przez mękę. Zamiast załamywać ręce na widok dziesiątek najróżniejszych modeli, warto spokojnie usiąść w domu i zastanowić się, jakie cechy wózka będą najbardziej istotne, jakie przydatne, które dodatki są niezbędne itd. Następnie należy ustalić maksymalną cenę, spokojnie przejrzeć różne modele w internecie, wybrać kilka, które wydają się najlepsze, a potem ruszyć do sklepu, żeby mierzyć, testować i wybierać pojazd dla dziecka.

Monika Nycz

7. Okiem Eksperta: Wózek Gondola

_Gondola to wózek do podróżowania w pozycji leżącej, a więc maksymalnie dla dzieci do 7-8 miesiąca, czasem należy go wymienić na wersję spacerową już w 6 miesiącu.

Na tym etapie życia, wózek powinien być stabilny i głęboki. Porządne amortyzatory i duże koła mają minimalizować wszelkie wstrząsy, zwłaszcza gdy trasa naszych wycieczek jest nierówna, np. dróżki leśne czy parki. Hamulce przednie i tylne pozwolą na zatrzymanie wózka nawet na pochyłości. Nie do przecenienia jest też łatwość manewrowania, co wpływa na komfort psychiczny matki i dziecka. Sprawdźmy też, czy widać dużą literę B w trójkącie - atest przyznawany przez Państwowy Zakład Higieny.

Głęboka gondola to po pierwsze ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem, a po drugie czynnik bezpieczeństwa, gdy większe dziecko uczy się siadać. Materiał gondoli wykonany z tworzywa oddychającego i nieprzemakalnego ochroni pasażera przed przegrzaniem i deszczem. Pamiętajmy od tym, że tapicerka powinna się łatwo zdejmować i czyścić. Polecam też zwrócić uwagę, czy budka stanowi skuteczną ochronę przed słońcem. Przydatne dodatki, które należy rozważyć to moskitiera i folia przeciwdeszczowa._

pediatra Dorota Dziemian

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze