Trwa ładowanie...

Śpiworek do wózka - wady i zalety, śpiwór własnoręczny

Avatar placeholder
31.03.2021 16:40
Śpiworek do wózka - wady i zalety, śpiwór własnoręczny
Śpiworek do wózka - wady i zalety, śpiwór własnoręczny

Śpiworki do wózka są obecnie bardzo popularne. Dużą ich zaletą jest fakt, że niemowlęta nie mogą ich zdjąć, kopiąc nogami. W rezultacie nie marzną podczas spacerów w wózku i nie budzą się z powodu zimna. Mimo iż dostępne są śpiworki dla noworodków, większość rodziców zaczyna z nich korzystać, gdy dziecko ma kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli masz małe dziecko i chcesz użyć śpiworka, wystarczy, że podłożysz pod niego kocyk. Jeżeli na dworze jest bardzo zimno, możesz przykryć śpiworek prześcieradłem lub kocem.

spis treści

1. Śpiworek do wózka - wady i zalety

Istotną zaletą śpiworków do wózka jest możliwość utrzymania stałej temperatury ciała dziecka. Niemowlęta chętnie przebierają nóżkami, ściągając przy tym kocyk. W przypadku śpiworka ten problem po prostu nie istnieje. Dodatkowym plusem korzystania ze śpiworka do wózka jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa w nieznanych mu miejscach. Dla starszych dzieci śpiworek może być jednak zbyt ciasny. Maluchy mogą próbować otworzyć zamek błyskawiczny.

Niektóre dzieci odczuwają dyskomfort, gdy nie mają swobody ruchów. Niezadowolenie dziecka może mieć związek również z niewłaściwym dobraniem rodzaju śpiworka. Dostępne są akcesoria na lato i zimę. Nie warto kupować zbyt grubego śpiworka do wózka, ponieważ maluchowi będzie w nim zbyt gorąco. Jeśli dziecko poci się, a jego brzuch jest gorący w dotyku, oznacza to, że doskwiera mu zbyt wysoka temperatura. Oprócz grubości śpiworka ważny jest jego kształt. Specjaliści zalecają, by kupować tylko te śpiworki, które są pozbawione kaptura. Wielkość śpiworka powinna być dopasowana do wzrostu dziecka, w przeciwnym razie niemowlę może wślizgiwać się do środka. Nie należy przykrywać śpiworka grubym kocem lub kołderką – przegrzewanie organizmu dziecka nie jest dobrym pomysłem.

2. Śpiworek do wózka - śpiwór własnoręczny

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

Mimo iż śpiworki do wózka dla niemowląt można bez problemu kupić w sklepie, niektórzy rodzice decydują się na zrobienie ich samodzielnie. Nie jest to zbyt skomplikowane, a satysfakcja jest naprawdę ogromna. Do przygotowania śpiworka do wóżka potrzebne są: zwykły śpiwór, długopis, 3 metry taśmy wiążącej szew, igła, nić i nożyczki.

Musisz to wiedzieć

Jeśli chcesz zrobić śpiworek dla niemowlęcia, rozepnij śpiwór i rozłóż dwie jego części. Następnie przyłóż jedną część śpiwora do dna wózka swojego dziecka. Zaznacz na materiale śpiwora, gdzie kończy się wnętrze wózka. Umieść taśmę wiążącą szew na linii, którą zaznaczyłaś. W ten sposób unikniesz wydobycia się wnętrza śpiwora, gdy odetniesz nadmiar materiału. Obetnij materiał około 3 cm ponad taśmą, by mieć miejsce na zamknięcie szwów. Zakryj miejsce nacięcia taśmą. Następnie zszyj taśmę, by mocno trzymała materiał. Te same czynności powtórz z drugą połową śpiwora.

Gdy skończysz, włóż połowę śpiworka do wózka i zaznacz miejsca, w których znajdują się pasy bezpieczeństwa. Zwykle jest ich pięć. Zrób w śpiworku małe nacięcia, przez które przejdą pasy i umieść taśmę wiążącą szwy na rozcięciu materiału. Na koniec zasuń dolną część śpiworka i dopasuj do wózka, przekładając pasy. Gdy będziesz chciała wziąć swoje maleństwo na spacer, po włożeniu go do śpiworka, zasuń go i zapnij pasy. Maluch na pewno nie zmarznie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze