Trwa ładowanie...

Wniosek o urlop wychowawczy – urlop wychowawczy, czas trwania, wynagrodzenie, wniosek

Urlop wychowawczy przysługuje po tym jak rodzice wykorzystają urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Urlop wychowawczy będzie należeć się osobie, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę minimum 6 miesięcy. Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u swojego pracodawcy nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

spis treści

1. Wniosek o urlop wychowawczy – urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Urlop wychowawczy będzie przysługiwał osobom, które były zatrudniona na podstawie umowy o pracę minimum 6 miesięcy. Z urlopu nie mogą korzystać osoby zatrudnione na umowę o dzieło, umowę – zlecenie oraz osoby prowadzące własną działalność. Urlop może zostać przydzielony zarówno ojcu jak i matce dziecka.

2. Wniosek o urlop wychowawczy – czas trwania urlopu

Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat, do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Urlop wychowawczy przysługuje po urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim
Urlop wychowawczy przysługuje po urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim

3. Wniosek o urlop wychowawczy – wynagrodzenie

Zazwyczaj urlop wychowawczy jest bezpłatny. Wyjątkiem są osoby, które otrzymują zasiłek rodzinny (a więc dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł miesięcznie). Wtedy przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego i wynosi on 400 zł miesięcznie. Dodatek przysługuje przez okres nie dłuższy niż dwa lata.

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?
Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński? [6 zdjęć]

Uśmiechnięta kobieta, z nienagannym makijażem i idealnie ułożonymi włosami, tuli do piersi noworodka....

zobacz galerię

4. Wniosek o urlop wychowawczy – wniosek

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć w formie pisemnej u pracodawcy nie później niż 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Pracodawca nie może zwolnić pracownika aż do dnia skończenia urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać: datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; okres urlopu, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko; liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego. Wraz z wnioskiem o urlop wychowawczy należy złożyć oświadczenie drugiego opiekuna, w którym deklaruje, że nie będzie korzystał w tym czasie z urlopu wychowawczego.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.