Trwa ładowanie...

Wcześniaki bardziej narażone na wystąpienie chorób psychicznych?

Avatar placeholder
18.02.2015 14:38
Wcześniaki bardziej narażone na wystąpienie chorób psychicznych?
Wcześniaki bardziej narażone na wystąpienie chorób psychicznych? (Zdjęcie noworodka / Shutterstock)

Zaburzenia psychiatryczne i uzależnienia w dorosłym życiu mogą mieć związek z narodzinami ? Okazuje się, że tak! Według naukowców noworodki, które miały bardzo niską wagę urodzeniową, są w porównaniu z z innymi dziećmi aż trzy razy mniej podatne na wystąpienie u nich w przyszłości uzależnień od środków odurzających oraz alkoholu. Z drugiej strony jednak ponad dwukrotnie częściej pojawiają się u nich w dorosłym życiu zaburzenia psychiatryczne.

spis treści

1. Na czym polegały badania?

Naukowcy z McMaster University w Hamilton w Kanadzie przeprowadzili badania z udziałem 174 dorosłych osób. U 84 z nich waga urodzeniowa wynosiła mniej niż kilogram, z kolei pozostali badani urodzili się z odpowiednią masą ciała. Wszyscy przyszli na świat w Ontario między 1977 a 1982 rokiem.

Badania wykazały, że osoby w wieku 30 lat, które urodziły się z bardzo niską maską urodzeniową, były prawie 3 razy mniej narażone na uzależnienie się od substancji psychoaktywnych oraz alkoholu. Znacznie częściej jednak popadały w stany depresyjne. Występowały u nich również fobie społeczne, zaburzenia lękowe, syndrom ADHD oraz wiele innych zaburzeń psychicznych.

2. Sterydy a zaburzenia psychiczne

Według specjalistów ryzyko wystąpienia tego typu problemów natury psychicznej zwiększało się aż 4,5-krotnie w przypadku wcześniaków, których matki przyjmowały przed urodzeniem dziecka pełną dawkę sterydów, aby przyspieszyć rozwój płuc u płodu. W porównaniu z dziećmi, które urodziły się w terminie, nie były chronione przed pojawieniem się uzależnień od środków psychoaktywnych oraz alkoholu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze