Trwa ładowanie...

Wcześniactwo wpływa na całe życie. Osoby urodzone przed terminem są zagrożone depresją, nieśmiałością i zaburzeniami lękowymi

Avatar placeholder
20.11.2021 21:25
Depresja i inne zaburzenia psychiczne w dorosłym życiu mogą być skutkiem wcześniactwa
Depresja i inne zaburzenia psychiczne w dorosłym życiu mogą być skutkiem wcześniactwa (Shutterstock)

Najnowsze badania sugerują, że wcześniaki częściej doświadczają depresji w dorosłości niż dzieci urodzone w terminie. Chociaż nie od dziś wiadomo, że maluchy urodzone zbyt wcześnie są często obciążone fizycznie, do tej pory nie posiadaliśmy danych na temat psychologicznych skutków wcześniactwa.

Wcześniakiem określa się każde dziecko, które urodziło się przed 37. tygodniem ciąży. Waga takiego noworodka waha się zazwyczaj między 501 a 2501 g.

Jednak naukowcy odkryli, że maleńkie wcześniaki, które w momencie narodzin ważą jedynie 1 kg, a więc posiadające bardzo niską masę urodzeniową, mogą znaleźć się w grupie ryzyka podwyższonego stresu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz macicy.

Eksperci twierdzą, że podwyższenie poziomu stresu może sprawić, że dzieci te będą bardziej podatne na ADHD i niepokój w dzieciństwie, a gdy dorastają, częściej są nieśmiałe.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Wcześniaki mają większe ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym w dorosłym życiu
Wcześniaki mają większe ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym w dorosłym życiu (Shutterstock)

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Ontario przeanalizowali 41 wcześniejszych badań, którymi objęto 2 712 wcześniaków. Dodatkowo monitorowali oni przez 26 lat grupę 11 127 dzieci, których waga została uznana za normalną masę urodzeniową.

Naukowcy odkryli, że wyjątkowo niska waga urodzeniowa zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych w dzieciństwie. Było również bardziej prawdopodobne, że u wcześniaków po kilku latach zdiagnozowane zostanie ADHD, co wykazano niemal w każdym przeprowadzonym badaniu. Podobne zagrożenia występowały u nastolatków.

Badania opublikowano w czasopiśmie "Psychology".

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić

zobacz galerię

U osób dorosłych urodzonych z niską masą urodzeniową częściej występowały zaburzenia lękowe, depresja i nieśmiałość. Gorzej radziły sobie one także z relacjami społecznymi.

Autorka badania, dr Karen Mathewson, podkreśla, że osoby urodzone z ekstremalnie niską wagą urodzeniową obarczone są większym ogólnym ryzykiem problemów psychologicznych niż ich rówieśnicy z normalną masą w momencie przyjścia na świat. Nieprawidłowości te najczęściej wiążą się z zaburzeniami uwagi, lękiem i trudnościami w funkcjonowaniu społecznym.

Naukowcy stwierdzili, że problemy wcześniaków mogą być spowodowane biologiczną odpowiedzią na trudne warunki, z jakimi muszą się zmierzyć po narodzinach. Zaznaczają także, że opieka medyczna nad przedwcześnie urodzonymi osobami powinna trwać dłużej - nawet przez całe życie.

Przeczytaj koniecznie

W Polsce coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem. Aktualnie jest to co dziesiąte dziecko. Jednak dzięki poprawie sytuacji na oddziałach neonatologicznych wcześniaki mają większe szanse na przeżycie niż kiedykolwiek wcześniej.

Niestety nadal prawie 80 proc. wszystkich przypadków śmierci noworodków dotyczy dzieci urodzonych przedwcześnie. Warto podkreślić, że każdy kolejny dzień w brzuchu mamy zwiększa szanse na przeżycie malucha.

Poród przed terminem może zostać spowodowany przez wiele czynników. Wśród nich warto wymienić ciąże mnogie, wiek matki, wady macicy, zakażenia wewnątrzmaciczne, niski status ekonomiczno-społeczny, nadciśnienie, wielowodzie i zakażenia dróg moczowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze