Trwa ładowanie...

Waga i zaburzony obraz swojego ciała mają wpływ na problemy nastolatek z alkoholem

Avatar placeholder
17.12.2016 21:05
Waga i zaburzony obraz swojego ciała mają wpływ na problemy nastolatek z alkoholem
Waga i zaburzony obraz swojego ciała mają wpływ na problemy nastolatek z alkoholem

Badanie wykazało, że dziewczęta wieku 14-18 lat, które twierdzą, że są niezadowolone ze swojej wagi i uważają się za grubsze niż są w rzeczywistości, częściej choć raz piły alkohol i jest bardziej prawdopodobne, że będą nadużywały alkoholu niż dziewczęta w tym samym wieku, ale bez zaburzeń postrzegania swojej sylwetki.

W badaniu, które będzie opublikowane w styczniu 2017 w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs", naukowcy starali się ustalić, czy zaburzenia postrzegania obrazu samej siebie (BIBM) - czyli prób utraty, utrzymania lub zwiększenia masy ciała, gdy nie ma takiej potrzeby medycznej, na podstawie samodzielnie zgłaszanego statusu wagi - jest związany ze zwiększonym wskaźnikiem spożywania alkoholu lub epizodycznego intensywnego picia (pięć lub więcej napojów alkoholowych w ciągu kilku godzin).

"Negatywny obraz samej siebie może prowadzić do negatywnych zachowań. Zaburzenia obrazu swojego ciała i zaburzenia behawioralne występują wtedy, gdy podejmowane są działania na podstawie postrzegania stanu swojej wagi lub obrazu swojego ciała" - powiedział starszy autor badania Margie Skeer, adiunkt zdrowia publicznego i medycyny społecznej w Szkole Medycznej Uniwersytetu Tufts.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

"Odkryliśmy znaczące związki między tym błędnym poglądem i spożywaniem alkoholu, a także zgłaszaniem epizodów intensywnego picia wśród licealistek.

Badania wykazały, że nastolatki niezadowolone ze swojej wagi i wyglądu są bardziej skłonne, aby sięgnąć po alkohol
Badania wykazały, że nastolatki niezadowolone ze swojej wagi i wyglądu są bardziej skłonne, aby sięgnąć po alkohol (123rf)

Zwracając uwagę na ten problem w tej populacji, możemy pomóc zidentyfikować czynniki wzmacniające związek między tym zaburzeniem i piciem, a także innymi zachowaniami ryzykownymi poza liceum" – dodaje.

Badanie pojawia się w momencie, gdy alkohol jest najczęściej używaną i nadużywaną substancją wśród młodzieży. Jest to również czas, kiedy kultura ograniczania jedzenia jest wszechobecna. Dla młodzieży oba te zjawiska idą w parze. Utrata wagi jest związana z nadużywaniem alkoholu.

Naukowcy przeanalizowali dane z Narodowego Systemu Obserwacji Ryzykownych Zachowań Młodzieży z 2013 roku, krajowego badania przeprowadzonego w amerykańskich szkołach przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Spośród 6 579 uczennic w wieku 14-18 lat, 37,5 proc. odpowiedziało, że cierpi na zaburzenia BIBM; 67,7 proc. dziewcząt wypiło alkohol co najmniej w życiu; a 17,8 proc. miało epizody intensywnego picia w ciągu ostatnich 30 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

Wśród licealistek z zaburzeniem, szanse na to, że kiedykolwiek piły alkohol były o 1,21 razy większe niż wśród dziewcząt, które ich nie mają. Rozważając dodatkowe zmienne, ryzyko spożywania alkoholu wzrosło do 1,29 wśród dziewcząt z zaburzeniem.

Czynniki, które zwiększają szanse na spożycie alkoholu były związane byciem w klasie 10, 11 lub 12, w porównaniu z byciem w 9 klasie, bycie aktywną seksualnie przed ukończeniem 13 roku życia w porównaniu z dziewczynami, które nie były i palenie papierosów w ciągu ostatnich 30 dni w porównaniu z dziewczynami, które nie paliły.

Patrząc na intensywność epizodycznego picia, naukowcy odkryli, że kobiety, które miały zaburzenia miały 1,22 razy większe szanse na wypicie pięciu lub więcej napojów alkoholowych w krótkim okresie w porównaniu z kobietami, które nie mają zaburzeń.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Dodatkowe czynniki, które zwiększyły prawdopodobieństwo intensywnego picia, były związane z byciem w 12. klasie, zgłaszaniem objawów depresyjnych i paleniem papierosów w ciągu ostatnich 30 dni.

"Zaczynamy rozumieć, jak się objawia relacja między zaburzeniami postrzegania siebie i alkoholem. Teraz chcemy się dowiedzieć, kiedy ten związek się rozwija i co go dalej napędza" - powiedział pierwszy autor Anna Schlissel, była studentka Szkoły Medycznej Uniwersytetu Tufts.

"Dalsze długoterminowe badania będą dotyczyć nadmiernego spożywania alkoholu jako mechanizmu radzenia sobie lub jako sposobu zyskania, lub stracenia na wadze, jak i czynników ryzyka w dzieciństwie, które mogą rzucić więcej światła na ten związek".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze