Trwa ładowanie...

Urodziła się bez nosa. Co słychać u Tessy Evans?

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 08.06.2021 11:12
Urodziła się bez nosa. Co słychać u Tessy Evans?
Urodziła się bez nosa. Co słychać u Tessy Evans? (Facebook)

Tessa Evans jest niezwykłą dziewczynką. Ze względu na rzadką chorobę genetyczną przyszła na świat bez nosa. Jej rodzice bardzo bali się o jej przyszłość, ale mimo przeciwności losu Tessa świetnie sobie radzi. Co u niej słychać po latach?

spis treści

1. Dziewczynka bez nosa

Kiedy Grainne Evans wykonała badania w 20. tygodniu ciąży była przerażona. Kobieta usłyszała od lekarza zaskakującą diagnozę. Jej dziecko urodzi się bez nosa. Taki przypadek zdarza się raz na 197 milionów urodzeń. Mimo to kobieta postanowiła, że jej córka będzie żyła jak inne dzieci.

Tessa po urodzeniu
Tessa po urodzeniu (Facebook)
Zobacz film: "Webinar 3_ Zabawki dawniej i dziś: za czym tęsknimy z własnego dzieciństwa"

Po licznych badaniach lekarze postawili ostateczną diagnozę. Tessa cierpi na zespół BAM (bosma arhinia microphthalmia) niezwykle rzadkie zaburzenie genetyczne, które charakteryzuje się całkowitym brakiem nosa, wadami wzroku, oraz brakiem dojrzewania płciowego.

"Tessa jest dumna ze swojego syndromu BAM, a my jesteśmy z niej niesamowicie dumni – mówi mama. - O ile wiemy, jest jedyną osobą z tym schorzeniem w Irlandii. Dzięki potędze internetu i mediów społecznościowych jesteśmy w kontakcie z innymi rodzinami BAM-ów na całym świecie, od Kolumbii po Palestynę, od Szwecji po Sydney, od Ameryki po Filipiny. To bardzo ważne, by mieć ludzi, którzy wiedzą, przez co przechodzisz".

2. Plany na przyszłość

Ze względu na wadę wzroku dziewczynka długo musiała nosić okulary specjalnie dostosowane do budowy jej twarzoczaszki. Jednak po operacji jaskry udało się zniwelować wadę i w tej chwili widzi już dobrze. Dziś Tessa ma już 8 lat i jest szczęśliwą dziewczynką.

Tessa cierpi na zespół BAM
Tessa cierpi na zespół BAM (Facebook)

Tessa przeszła także operację, której zadaniem było wszczepienie niewielkich implantów w miejsce nozdrzy. Po kilku latach zostaną one wymienione na większe. Dzięki temu twarz dziewczynki nabierze kształtów przypominających twarze jej rówieśników.

Po operacji chirurgicznej tatuator wykona cieniowanie organu, by wyglądał bardziej realistycznie. Operacja musi być przeprowadzona, zanim dziewczynka przestanie rosnąć. Dzięki temu organizm będzie mógł zaadaptować zmiany i zmniejszy to możliwość wystąpienia zmian w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze