Trwa ładowanie...

Ten dramat przeżywa codziennie 109 Polek. "To może być twoja sąsiadka, przyjaciółka, to możesz być ty"

Avatar placeholder
15.12.2023 12:12
Ten dramat przeżywa codziennie 109 Polek. "To może być twoja sąsiadka, przyjaciółka, to możesz być ty"
Ten dramat przeżywa codziennie 109 Polek. "To może być twoja sąsiadka, przyjaciółka, to możesz być ty" (Getty Images/SDI Productions)

Z nową akcją Fundacji Medycyny Prenatalnej powinna się zapoznać każda kobieta chcąca zajść w ciążę. Choć wydaje się, że to nas nie dotyczy, ten dramat przeżywa codziennie 109 Polek. To daje 40 tysięcy każdego roku. "To może być Twoja koleżanka z pracy, siostra, przyjaciółka, to możesz być Ty".

Co 15 min jedna Polka doświadcza poronienia
Co 15 min jedna Polka doświadcza poronienia (Getty Images)

1. 40 tysięcy Polek rocznie

“Sopot ma 40 tysięcy mieszkańców. Właśnie tyle - 40 tysięcy kobiet w Polsce każdego roku doświadcza poronienia”. Tymi słowami zaczyna się film promujący nową akcję Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego. Osoby z fundacji pomagają kobietom i ich bliskim w trudnych sytuacjach okołoporodowych. Teraz chcą nagłośnić, jak wiele Polek przeżywa swoje osobiste tragedie.

"40 tysięcy rocznie. Myślisz, że to nie dużo? Wyobraź sobie, że w czasie trwania 45-minutowego serialu trzy kobiety w Polsce tracą ciążę", pada w filmie.

Dane przytaczane przez pracownice fundacji są zatrważające. Nawet 1 na 10 kobiet w ciąży doświadcza poronienia. To dla wielu z nich ogromny dramat, z którym trudno sobie poradzić. "To może być twoja sąsiadka, przyjaciółka, to możesz być Ty", wybrzmiewa w filmie opublikowanym na Instagramie.

Fundacja im. Ernesta Wójcickiego utworzyła zbiórkę pieniędzy z myślą o kobietach potrzebujących wsparcia po stracie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie psychologiczne, porady prawne i badania po poronieniu.

"Naszym celem jest, aby do zbiórki (na którą można przelać nawet symboliczną 1 zł) dołączyło 40 tys. osób. Będzie to symboliczne połączenie: 40 tys. potrzebujących i 40 tys. pomagających".

W jej ramach kobiety z fundacji przypominają: "Jeśli to też ty, to pamiętaj, że nie jesteś sama". Fundacja przyjmuje każdą osobę, która potrzebuje zrozumienia, wsparcia, pocieszenia po utracie dziecka. Aby jednak móc im wszystkim pomóc, potrzebne są do tego środki.

"Wierzymy, że im więcej osób włączy się w akcję, tym więcej kobiet ma szansę się o niej dowiedzieć, a tym samym – kobiety, które będą potrzebować wsparcia, dowiedzą się, gdzie mogą tę pomoc otrzymać", podsumowują autorki zbiórki.

Zbiórka jest otwarta od 5 grudnia. Zebrana kwota rośnie z minuty na minutę. Pomóc możesz TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze