Trwa ładowanie...

Tata na urlopie, czyli rekordowa popularność urlopów ojcowskich

Panowie coraz chętniej korzystają z urlopów ojcowskich. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2014 roku aż 130 tysięcy młodych ojców wzięło przysługujący im dwutygodniowy urlop. Skąd taka popularność urlopów ojcowskich?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Popularny urlop ojcowski

Każdy tata, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do wzięcia wolnego od pracy, aby pomóc w opiece nad niemowlęciem. Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie. Z informacji ZUS, przygotowanej dla dziennika „Rzeczpospolita”, wynika, że liczba ojców, którzy skorzystali z urlopu, wzrosła w ubiegłym roku aż czterokrotnie!

W 2013 roku urlop ojcowski wzięło 28,5 tys. tatusiów, a w 2014 już 129,4 tys. ZUS szacuje, że statystyki wzrosną, ponieważ nie zostały w nich jeszcze uwzględnione zakłady pracy, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników.

Skąd taki wzrost popularności urlopów ojcowskich? To wynik większej świadomości, że młodzi tatusiowie mogą skorzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem. Coraz więcej ojców chce to zrobić, by móc spędzić z niemowlęciem i młodą mamą więcej czasu, poznać swojego potomka, a przy okazji pomóc w codziennych obowiązkach.

2. Co to jest urlop ojcowski?

Urlopy macierzyńskie w pigułce

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopach macierzyńskich, znajdziesz tutaj . Przeczytaj koniecznie!

Urlop ojcowski jest płatny i niezależny od normalnego urlopu wypoczynkowego. Tata może go wziąć w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Można z niego korzystać w tym samym czasie, w którym kobieta jest na macierzyńskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu ojcowi, który zgłosi taką chęć. Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć 7 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego.

Mężczyźni, którym niedawno powiększyła się rodzina, chętnie idą na dwutygodniowy urlop, ale bardzo rzadko korzystają z urlopu rodzicielskiego. Każdej mamie, która pracowała w oparciu o umowę o pracę, przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Może jednak część wolnego (6 tygodni) oddać swojemu partnerowi. W Polsce urlop macierzyński dla ojca to wciąż margines – w grudniu zasiłek z tego tytułu pobierało 130 tys. osób, z czego mężczyzn było zaledwie 1600.

Urlop dla ojca to świetna okazja do lepszego poznania dziecka, pomocy w opiece nad niemowlakiem i zacieśniania rodzinnych więzi. Czy wasi mężczyźni wykorzystali urlop ojcowski? Czy urlop dla młodych tatusiów powinien być obowiązkowy, czy powinien nadal być fakultatywny? A może władze powinny zwiększyć liczbę dni przysługujących ojcom po narodzinach dziecka? Czekamy na wasze komentarze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.