Trwa ładowanie...

"Syreni ogon" zamiast nóg. Niesamowite narodziny w Indiach

Avatar placeholder
31.08.2022 16:22
Noworodek ma zrośnięte nogi, które tworzą strukturę przypominającą róg
Noworodek ma zrośnięte nogi, które tworzą strukturę przypominającą róg (Getty Images/Facebook)

Dziecko, które zamiast nóg ma róg, urodziło się w Indiach. Jak donoszą media, maluch po porodzie ważył mniej niż kilogram. Dziecko przebywa pod obserwacją lekarzy, a jego stan określany jest jako stabilny.

Dziecko w inkubatorze
Dziecko w inkubatorze (Getty Images)

1. Syreni ogon zamiast nóg

Noworodek, który urodził się w środkowych Indiach, w Manpura Primary Health Center, w dystrykcie Shivpuri, ważył po porodzie mniej niż kilogram. Dziecko nie ma nóg, które jeszcze w czasie życia płodowego się zrosły.

Struktura, którą tworzą, jednym przypomina róg, dla innych wygląda jak syreni ogon. Dziecko leży na oddziale intensywnej terapii w szpitalu i pozostaje pod obserwacją lekarzy, a jego stan jest stabilny.

2. Dziecko cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną niecodziennego wyglądu noworodka i czy dziecko przeżyje. Medycy przypuszczają, że jest to rzadka choroba genetyczna zwana sirenomelią, a rokowania zależne są od tego, czy zrośnięcie się kończyn to jedyna wada rozwojowa malucha, oraz czy nie występują poważniejsze problemy zdrowotne.

Choroba, jaką jest sirenomelia, charakteryzuje się zrośnięciem dolnych kończyn i zniekształceniem dolnego odcinka kręgosłupa. Dzieci z tą wadą rodzą się z całkowicie lub częściowo zrośniętymi nogami, które przypominają ogon syreny.

Sirenomelia jest anomalią, która sama w sobie nie prowadzi do śmierci dziecka. Z chorobą tą jednak łączy się wiele powikłań. Osoby, u których występuje, mogą cierpieć z powodu innych wad genetycznych. Są nimi, między innymi deformacja miednicy, niewykształcenie nerek i pęcherza moczowego.

Ponadto osoby takie mają problemy zdrowotne z powodu:

  • rozszczepu kręgosłupa,

  • wad serca,

  • zrośnięcia się odbytu,

  • niedorozwoju jelita,

Może u nich również występować kloaka, czyli wspólne ujście układów rozrodczego, moczowego i pokarmowego. Od tego, jakie powikłania towarzyszą chorobie, zależy czy niemowlę przeżyje.

3. To nie jest jedyne dziecko z taką wadą

Szacuje się, że sirenomelia występuje 1:100 000 urodzeń. Znane są przypadki dzieci, które urodziły się ze zrośniętymi nogami, a towarzyszące chorobie wady rozwojowe nie były śmiertelne.

Tiffany Yorks przed operacją, która umożliwiła jej normalne życie
Tiffany Yorks przed operacją, która umożliwiła jej normalne życie (Wikipedia)

W 2004 roku w Peru urodziła się dziewczynka z sirenomelią, Milagros Cerrón, która dzięki wielu operacjom może normalnie funkcjonować. Lekarze, pod których opieką była, konsultowali jej przypadek z zespołem medyków przeprowadzającym podobne zabiegi i który w 1988 roku uratował Tiffany Yorks. Dziewczynkę z sirenomelią urodzoną w USA.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze