Trwa ładowanie...

Wierzą, że jest "reinkarnacją bogini". Dziewczynka urodziła się z czterema rękami i nogami

 Karolina Rozmus
05.07.2022 17:41
Dziecko miało dodatkowe kończyny
Dziecko miało dodatkowe kończyny (Facebook)

Gdy lekarze zobaczyli dziecko po porodzie, nie kryli zdumienia. Dziecko urodziło się z ośmioma kończynami i jest okazem zdrowia. Dziewczynkę nazywają cudem natury, a także reinkarnacją bóstwa.

spis treści

1. Noworodek miał zdeformowane kończyny

W Indiach rodzicami zostali Kareena i Sanjay, którzy powitali na świecie niezwykłe dziecko. Gdy w sobotę późnym popołudniem kobieta poczuła skurcze porodowe, nie spodziewała się, że finał będzie tak zaskakujący.

Lekarze z Shahabad Community Health Centre w dzielnicy Hardoi zbadali noworodka – ważył niespełna 3 kg i był całkowicie zdrowy. Rodzice jednak mieli problem, by się pogodzić z deformacją kończyn ich maleństwa. Nie wiadomo też nic na temat ewentualnych zabiegów chirurgicznych, które miałyby przywrócić dziecku sprawność.

Informacja o narodzinach niezwykłego dziecka obiegła świat lotem błyskawicy, a mieszkańcy Indii nie mają wątpliwości, że maluch jest wcieleniem Lakszmi. W hinduizmie jest to bogini szczęścia, bogactwa i piękna. Zazwyczaj przedstawia się ją jako młodą kobietę z czterema rękami.

2. Takie deformacje zdarzają się częściej

Ten przypadek nie należy do odosobnionych – jak podaje "The Independent", w 2019 roku Raju Gurjar urodziła dziewczynkę z czterema nogami i trzema rękami. Kobieta była w ciąży bliźniaczej i poza dziewczynką urodziła także całkowicie zdrowego chłopca.

Wiadomo, że nie była na ani jednym badaniu USG przez całą ciążę i urodzenie dziecka z deformacją było dla niej szokiem.

Również w Indiach w 2020 roku urodziła się dziewczynka z tym schorzeniem, a co więcej – rodzice nadali jej imię wspomnianej bogini - Lakshmi Tatma. Była połączona miednicą ze zdeformowanym ciałem brata bliźniaka.

3. Czym jest polymelia?

Defekt, wskutek którego dzieci rodzą się z dodatkowymi kończynami, nosi nazwę polymelii. To bardzo rzadka wada wrodzona, która prowadzi do rozwoju zdeformowanych kończyn, określanych mianem "nadliczbowych".

Istnieje kilka typów tej wady genetycznej, w zależności od tego, gdzie znajduje się dodatkowa kończyna – np. w przebiegu cefalomelii nadliczbowa ręka lub noga znajduje się na głowie, a w notomelii – może być usytuowana na kręgosłupie noworodka.

By wykryć polymelię, konieczne jest regularne wykonywanie badań prenatalnych, zwłaszcza że istnieją metody korygowania chirurgicznego deformacji płodu w łonie matki. Istnieją też czynniki ryzyka, które mogą wskazywać na prawdopodobieństwo narodzenia się dziecka z defektem. Należą do nich m.in. cukrzyca matki, nadkrzepliwość czy toczeń rumieniowaty układowy (SLE) lub inne choroby autoimmunologiczne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze