Dzieci urodzone przez starsze kobiety korzystające ze sztucznego zapłodnienia są mniej narażone na wady wrodzone

Z najnowszych badań Uniwersytetu Adelaide wynika, że dzieci urodzone przez kobiety w wieku powyżej 40 lat dzięki sztucznym formom zapłodnienia mają mniej wad wrodzonych w porównaniu z dziećmi kobiet, które zaszły w ciążę w sposób naturalny w tym samym wieku.

Naukowcy uważają, że może to wskazywać na obecność korzystniejszych warunków biologicznych dla in vitro charakterystycznych dla ciąż u kobiet starszych, ale obecnie prowadzone są dalsze badania w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Polecane wideo:

Opublikowane w „BJOG: An International Journal of Obstetrics & Ginekologii" badanie opiera się na danych dotyczących wszystkich żywych urodzeń zarejestrowanych w Australii Południowej od 1986-2002.

W badaniu wzięto pod uwagę ponad 301 000 naturalnie poczętych dzieci, a także 2 200 urodzeń w wyniku zapłodnienia in vitro i docytoplazmatycznego wstrzykiwania plemników (rodzaj zapłodnienia in vitro, polegający na wprowadzeniu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej).

Tak zaczyna się życie

Szwedzki fotograf i naukowiec Lennart Nilsson poświęcił 12 lat życia, uwieczniając na swoich fotografiach płód rozwijający się w łonie matki. Obok jego...

Średnia częstość występowania wad wrodzonych wyniósł 5,7 proc. wśród naturalnie poczętych dzieci, 7,1 proc. w przypadku porodów w wyniku zapłodnienia in vitro oraz 9,9 proc. w przypadku porodów po docytoplazmatycznym wstrzykiwaniu plemników, we wszystkich grupach wiekowych.

Wśród dzieci poczętych w wyniku sztucznego poczęcia, częstość występowania wad wrodzonych wahała się od maksymalnie 11,3 proc. dla kobiet poniżej 30 roku życia, których dzieci poczęto za pomocą docytoplazmatycznego wstrzykiwania plemników, do 3,6 proc. u kobiet powyżej 40 roku życia, których dzieci poczęto za pomocą zapłodnienia in vitro.

W przypadku naturalnego poczęcia odpowiednia częstość występowania we wszystkich grupach wiekowych wynosiła 5,6 proc. u młodych kobiet, wzrastając do 8,2 proc. u kobiet w wieku powyżej 40 lat.

"Coś dość niezwykłego dzieje się z kobietami w wieku powyżej 40 lat, które korzystają ze sztucznych form zapłodnienia" - mówi główny autor badania, profesor Michael Davies z Instytutu Badawczego Robinson na Uniwersytecie Adelaide.

"Wiemy z poprzednich badań, że kobiety, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu, mają zwiększone ryzyko wad wrodzonych w porównaniu do kobiet, które zaszły w ciążę w sposób naturalny. Wiemy również, że wśród kobiet, które zaszły w ciążę w sposób naturalny wskaźnik wad wrodzonych wzrasta średnio w wieku od 35 lat. W związku z tym jest powszechnie przyjęte, ale nieudowodnione, że wiek matki jest kluczowym czynnikiem powstawania wad wrodzonych w przypadku sztucznych form zapłodnienia” - mówi.

"W przypadku kobiet korzystających z zapłodnienia in vitro i docytoplazmatycznego wstrzykiwania plemników największe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych związane z wiekiem występuje wśród młodych kobiet około 29 roku życia" - mówi profesor Davies.

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Poczęcie dziecka w przypadku niektórych par bywa bardzo trudne. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie...

Profesor Davies mówi, że te wyniki mogą mieć większy wpływ na leczenie niepłodności, jeśli naukowcy zrozumieją, dlaczego starsze kobiety lepiej reagują na sztuczne formy zapłodnienia: "Istnieje pewien szczególny aspekt procedury in vitro, że możemy w ten sposób pomagać starszym kobietom korygować kwestie problemu wieku matki w wypadku naturalnego poczęcia, gdzie obserwujemy przejście w wieku około 35 lat, w kierunku stale rosnącego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje - może to być jeden z aspektów stymulacji hormonalnej, która pomaga odwrócić wiek związany z modelem spadku kontroli owulacji”.

"Więcej badań w tej dziedzinie jest konieczne, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i czy może być to dostosowane zarówno do płodnych jak i niepłodnych kobiet, aby w przyszłości zapobiec wadom wrodzonym, które nadal są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w pierwszym roku życia na całym świecie" - mówi.

Profesor Davies dodaje, że w świetle badania "docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników, które stanowi obecnie około 70 proc. wszystkich zabiegów sztucznego zapłodnienia na całym świecie, jest szczególnie niekorzystne, gdy kobieta nigdy nie była w ciąży". Wśród tych kobiet wskaźnik wad wrodzonych wynosił 11 proc., w porównaniu z 6,2 proc. u kobiet w przypadku drugiego porodu, które korzystały z zabiegu.

Komentarze
Artykuły Newsy - choroby dziecięce
Newsy - choroby dziecięce

Nowy zabieg zapewnia natychmiastową ulgę dzieciom z migreną

Nowy zabieg zapewnia natychmiastową ulgę dzieciom z migreną

-podniebienne są wyłączane na krótki okres. W okresie od lutego do listopada 2015 r. naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Phoenix przeprowadzili 310 (...) i szybko łagodzić migreny u dziecka" - mówi dr Robin Kaye, szefowa sekcji radiologii...

Newsy - choroby dziecięce

Akupunktura może złagodzić kolkę u niemowląt

Dziecięca kolka jest stresującą przypadłością, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jednak nowe badania sugerują, że akupunktura może przynieść ulgę (...) w kolce niemowląt. Dziecięca kolka lub nadmierny płacz, definiowany...

Newsy - choroby dziecięce

Przekąska dla dziecka na uspokojenie? To nienajlepszy pomysł

Przekąska dla dziecka na uspokojenie? To nienajlepszy pomysł

Podsuwasz rozdrażnionemu dziecku smakołyk na uspokojenie? Naukowcy wykazali, że w ten sposób rodzice budują w dziecku emocjonalny stosunek do jedzenia. Emocjonalne podejście do jedzenia sprawia, że po prostu zajadamy smutki, stres i każdy spadek nastroju....