Symbole bożonarodzeniowe

W Anglii w Wigilię nie króluje nic. Za to w Boże Narodzenie kiedyś królowała głowa dzika. Teraz podstawą jest indyk, mince pie - ciasto drożdżowe z mięsnym farszem, wzbogaconym o suszone owoce i korzenne przyprawy, a na deser Christmas pudding - ciężkie ciasto z owocami. Dawno temu przygotowywany był na wiele miesięcy przed Świętami. Ugotowany czekał na Boże Narodzenie owinięty w płótno. W Święta rozwijano go i wzbogacano przeróżnymi drobiazgami, które miały stanowić wróżbę dla jedzących (trzeba było uważać, żeby się nie zadławić jakimś pierścionkiem). Anglicy mają również tradycyjny napój, tzw. Lamb’s wool - połączenie mocnego piwa z korzennymi przyprawami i pieczonym jabłkiem.

Polecane wideo:

Symbole Bożego Narodzenia

W Anglii w Wigilię nie króluje nic. Za to w Boże Narodzenie kiedyś królowała głowa dzika. Teraz podstawą jest indyk, mince pie - ciasto drożdżowe z mięsnym...

W Bułgarii zamiast indyka mamy potrawy postne. We Francji, jeśli siadają do wieczerzy, to po Pasterce serwują ostrygi, gęsie wątróbki i indyka nadziewanego specjalnym farszem. Na deser trufle czekoladowe i obowiązkowo tzw. "Polano Bożego Narodzenia" - czekoladowa rolada posypana zielonym cukrem pudrem tak, by imitowała mech na konarze. Bez względu na to, czy będzie to kolacja 24 XII, czy obiad 25 XII, ma być luksusowo, delikatesowo i wytwornie.

We Włoszech to, co znajdzie się na stole podczas obiadu 25 XII uzależnione jest od regionu, w którym ten stół będzie stał. Najprawdopodobniej nie zabraknie indyka i korzennego, suchego ciasta drożdżowego. Ciasto to stanowi również bardzo popularny świąteczny podarek. Ponadto będą przeróżne mięsa, pieczenie, charakterystyczne dla kuchni Włoch: makarony, zupy i przeróżne desery.

W Portugalii istotnym elementem Bożego Narodzenia jest tzw. ciasto królewskie - bolo de rei, pełne rodzynek i orzechów, wśród których jest jedno ziarenko bobu, mała zabawka lub ozdoba. Jak na nią trafić, to szczęście murowane. Tyle, że za rok taki farciarz będzie musiał obdarować ciastem każdego z biesiadników.

Hiszpanie uwielbiają słodycze, np. yemas - praliny z żółtek i cukru, tocino de cielo - niebiańskie praliny i turrones - przysmak z prażonych migdałów, miodu i cukru. Z bardziej konkretnych potraw pojawia się leszcz morski, owoce morza, pieczenie z przeróżnych mięs, kapusta (lub kalafior), owoce. Ale i oni nie świętują Wigilii, a jedynie Boże Narodzenie, a szczególnie hucznie Święto Trzech Króli.

W Szwecji wieczerza rozpoczyna się, z zegarkiem w ręku po Kaczorze Donaldzie, rozmoczoną suszoną rybą o dźwięcznej nazwie iutfisk. Na stole pojawiają się ryby - śledź króluje obok łososia, jeden i drugi na milion sposobów - oprócz nich szynki w sosie musztardowym, pasztety, galarety, żeberka na zimno, łoś lub renifer, faszerowana kaczka, ziemianki, buraczki. Podobno nie ma święta bez szwedzkich pulpecików (wszyscy je znamy z Ikei) i zapiekanki ziemniaczanej, o wdzięcznej nazwie pokusa Janssona.

W Danii obiad Wigilijny rozpoczyna się po mszy w okolicach godziny 18. Tradycyjnie otwiera go ryż z cukrem i cynamonem, okraszony masłem i zalany ciemnym piwem (bezalkoholowym). Po nim patriotycznie ozdobiona gęś z nadzieniem jabłkowo-śliwkowym lub z ziemniakami z pieprzem. Z jarzyn prym wiedzie czerwona kapusta gotowana w czerwonym winie i bardzo ostry sos. Dla osłody szarlotka, placek z kruszonką lub galaretka z czerwonych porzeczek. Do popitki mocne, korzenne grzane wino.

W Niemczech na wigilijnym stole też jest różnie, w zależności od tego czy to północ, czy południe kraju. Na „górze" karp w wielu odsłonach, na „dole" gęś, kaczka lub dziczyzna. W Święta najważniejsze jest śniadanie 25 XII. Obok wędlin, na stół wjeżdżają faszerowane kasztanami lub owocami gęsi. Może być i królik z kluseczkami. Podstawą w łakociach jest marcepan, pierniki norymberskie, piernik Elizy (masa korzenno-orzechowa lub migdałowa jest rozkładana na opłatku, pieczona i oblewana lukrem lub czekoladą). W Alzacji prym wiodą kruche i półkruche ciasta z owocami. Podobno najlepiej smakują przed Pasterką w połączeniu z grzanym winem. Piecze się tam również ciasta drożdżowe w formach nadających im kształt gwiazdy lub dzieciątka w pieluszkach.

W Czechach Wigilia ma charakter podobny do tej u nas. Zaczyna się wieczorem po całodniowym poście, a na talerzach pojawiają się: karp w maśle, zupa grzybowa, białe ciasto z bakaliami i opłatki smarowane czosnkiem lub miodem.

To jedynie pobieżny rzut oka na świąteczny jadłospis w różnych zakątkach Europy. Zapewne bywalcy znają wiele innych, mniej lub bardziej charakterystycznych potraw. Zapraszamy więc do podzielenia się swą wiedzą w komentarzach.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...