Trwa ładowanie...

Świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Uważaj w okresie świąt

Avatar placeholder
22.12.2021 12:21
Świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia
Świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia (123rf.com)

Po świece zapachowe chętnie sięgamy w okresie świątecznym. Świece o zapachu piernika, cynamonu, czy choinki wprawiają nas w dobry nastrój i wprowadzają świąteczną atmosferę. Jednak mogą być groźne dla zdrowia.

spis treści

1. Świece i kadzidełka nie dla astmatyków

Świece zapachowe i kadzidełka uwalniają lotne związki organiczne, które w nadmiernym stężeniu mogą wywoływać astmę u dzieci i zaostrzać objawy astmy u osób dorosłych. Zwiększają też ryzyko wystąpienie chorób serca.

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajdują się lotne związki organiczne może powodować zapalenie spojówek, nosa i gardła, a także powodować trudności w oddychaniu, nudności i uszkodzenie układu nerwowego.

Zobacz film: "Jak oddychanie przez usta wpływa na wygląd twarzy?"
Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu
Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu [8 zdjęć]

Prawie każdy ma w domu jakieś rośliny – a wiele z nich znanych jest z oczyszczania powietrza i pochłaniania

zobacz galerię

Świece zapachowe uwalniają również do powietrza formaldehyd. Substancja ta jest sklasyfikowana przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska jako czynnik potencjalnie rakotwórczy.

Uważać trzeba szczególnie na świece i kadzidełka, które w składzie mają limonen, czyli substancję używaną m.in. w zapachach cytrynowych. Limonen po uwolnieniu do powietrza przemienia się w formaldehyd. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Yorku (Wielka Brytania) wykazało, że stężenia limonenu w pachnących świecach są nawet 100 razy wyższe niż wcześniej sądzono. Oznacza to, że podczas ich palenia jesteśmy bardziej narażeni na wdychanie formaldehydu.

2. Obniżenie szkodliwości

Jeśli używamy świec zapachowych i kadzidełek od czasu do czasu, nie musimy się martwić. Świec nie powinno się zapalać w słabo wentylowanych i zamkniętych pomieszczeniach, np. w łazience. Lepiej też nie zapalać kilku świec jednocześnie. Po wypaleniu zapachowej świecy należy dokładnie przewietrzyć mieszkanie.

Eksperci podpowiadają, że rośliny takie jak pelargonie, lawenda i paprocie mogą oczyszczać powietrze z formaldehydu. Warto mieć je w swoim mieszkaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie