Świeczki zapachowe szkodliwe bardziej niż myśleliśmy. Na dzieci mogą wpływać jak palenie papierosów
Na świecie nie brakuje miłośników świec, szczególnie zapachowych. Lubimy je, bo nadają wnętrzom wyjątkowy klimat. Jednak eksperci przestrzegają, że dla zdrowia własnego i naszych dzieci, lepiej z nich zrezygnować. Mogą działać toksycznie i rakotwórczo - a to i tak niejedyne powody, by z nich zrezygnować.
1. Toksyczność świec parafinowych. Jak szkodzą zdrowiu dorosłych i dzieci?
W większości dostępnych na rynku świeczek znajdziemy parafinę, substancję, która pochodzi z ropy naftowej lub węgla. Warto wiedzieć jednak, że toksyczna dla naszego zdrowia jest głównie podczas spalania. A to dlatego, że do powietrza trafiają wówczas wydzielone z parafiny m.in. aceton, benzen i toluen - związki chemiczne uznawane za rakotwórcze.
Osoby, które często palą świecie, z pewnością zauważą, że produkują one również duże ilości sadzy, która źle wpływa na nasz układ oddechowy, a jej cząsteczki mogą dostać się do płuc.
Wdychanie sadzy jest szczególnie niebezpieczne dla delikatnego układu oddechowego dzieci - eksperci sugerują, że może wywołać podobne efekty jak palenie papierosów. Częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie unosi się dym ze świec parafinowych, może wywołać również krwawienie z nosa i podrażnienie oczu.
2. Szczególnie szkodliwe świeczki zapachowe
Wiemy już, że świeczki parafinowe mogą szkodzić naszemu zdrowiu, jednak świeczka świeczce nierówna. Szczególnie niebezpieczne dla układu oddechowego są świece zapachowe. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Południowej, którzy wykazali, że opary ze świec zapachowych mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka płuc i astmy.
"Świece zapachowe wydzielają maleńkie cząsteczki. Problem z tak małymi cząstkami polega na tym, że mogą dostać się do krwiobiegu i wywołać problemy zdrowotne, w tym astmę i choroby układu krążenia" – powiedział Douglas Booker z National Air Quality Testing Services (NAQTS).
Inne dolegliwości, które może wywołać świeca zapachowa, to bóle głowy i nudności. Eksperci zaznaczają jednak, że aby się pojawiły, świeca musi być palona długo i regularnie.
"Oczywiście jednorazowe zapalenie świecy wydzielającej oryginalny, rozbudzający nasze zmysły zapach, z pewnością nikomu nie zaszkodzi" - przekonuje dr Amid Hamidi z Uniwersytetu Stanowego Południowej Karoliny.
"Jeśli jednak raczymy się ich aromatem codziennie przez długie godziny (szczególnie w słabo wentylowanych łazienkach), to po jakimś czasie możemy zauważyć, że nasze oczy stają się podrażnione, zaczynamy mieć dziwną chrypkę, kaszel lub zaczyna nas "drapać" w gardle" - wyjaśnia naukowiec.
3. Czy musimy rezygnować ze świeczek? Zdrowsze alternatywy
Jeśli lubimy świeczki, a jednocześnie chcemy dbać o zdrowie nasze i naszych dzieci, niekoniecznie musimy z nich rezygnować, szczególnie że wprowadzają one do wnętrz wyjątkowy klimat. Popularne świece parafinowe warto zamienić na zdrowszą i bardziej ekologiczną alternatywę, na przykład świece z sojowego wosku wegańskiego. Taki wosk jest w 100 proc. biodegradowalny i nie wytwarza toksycznych substancji ani sadzy.
Co najciekawsze - nie jest gorący, a więc nie można się nim poparzyć. Są też świeczki z wosku pszczelego i kokosowego, które również są przyjazne zdrowiu i środowisku. Znajdziemy je w sklepach oferujących ekologiczne elementy wystroju wnętrz. Na rynku jest ich coraz więcej. I choć ich cena jest wyższa niż popularnych świec parafinowych, to warto wydać kilka złotych więcej.
Jeśli chcemy wybrać bezpieczną świeczkę, przed jej zakupem przeczytajmy dokładnie listę składników zawartą w etykiecie produktu. Jeśli któregoś z nich nie znamy, sprawdźmy jego pochodzenie i działanie w internecie. Oczywiście najlepsze świece, podobnie jak kosmetyki, to te skomponowane w większości ze składników naturalnych.
Zobacz także: Popularne bujaczki dla dzieci wcale nie wspomagają ich rozwoju. Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl