Popularne bujaczki dla dzieci wcale nie wspomagają ich rozwoju. Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego
Bujaczki dla dzieci niegdyś królowały w polskich domach. Rodzice kupowali je z przeświadczeniem, że dziecko będzie się w nim uspokajać i zasypiać, a także że pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Dziś Ewa Kowalczyk, prowadząca na Instagramie profil Mama Fizjoterapeutka, obala popularne mity dotyczące bujaków. Radzi też, jak korzystać z niego konstruktywnie, jeśli został już kupiony.
1. Niepożądane efekty stosowania bujaczka u dzieci
Ewa Kowalczyk opublikowała niedawno post poświęcony bujakom, a konkretnie wpływie ich użytkowania na rozwój dziecka. Mama Fizjoterapeutka nie ma wątpliwości, że tego typu siedziska dla dzieci nie wpływają pozytywnie na ich rozwój. Dlaczego?
Jej zdaniem bujaczek:
- ogranicza swobodę ruchu dziecka. Kiedy maluch w nim przebywa, pracuje tylko niektóra grupa mięśni,
- może wywołać nieprawidłowe nawyki w postawie i ruchu (np. asymetryczne ustawienie miednicy czy obręczy barkowej),
- powoduje, że dziecko przyjmuje nienaturalną pozycję pod względem fizjologicznym ("dziecko leżące na płasko na plecach, unosząc miednicę, przenosi ciężar ciała w kierunku obręczy barkowej").
2. Jak korzystać z bujaczka, żeby nie wyrządzić dziecku krzywdy?
Bujaczek z pewnością jest dobrym rozwiązaniem na uspokojenie dziecka, ale jeśli używany jest nieprawidłowo i często, może być powodem rozwoju wad postawy. Czy rodzice, którzy go kupili, powinni czuć się zaniepokojeni?
Mama Fizjoterapeutka tłumaczy, że przede wszystkim nie powinni panikować. Jeśli mają już w domu bujak, nie oznacza to, że teraz powinni wyrzucić go na strych czy odsprzedać. Jej zdaniem można go stosować, ale pamiętając o kilku ważnych zasadach:
- dziecko powinno przebywać w bujaku nie dłużej niż 30 minut dziennie,
- bujak powinien zostać rozłożony na płaskim podłożu, maksymalnie na płasko, aby ułatwić dziecku zachowanie symetrii.
Fizjoterapeutka zaznacza również, że jeśli rodzice zamierzają kupić dziecku bujak, powinni szczególną uwagę zwrócić na możliwość regulacji oparcia.
Zobacz także: 7-latka została zamordowana w parku, gdy biegła do matki. Właśnie rozpoczął się proces zabójczyni
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl