Trwa ładowanie...

Leżaczek-bujaczek – zalety, wady, na co zwrócić uwagę?

Avatar placeholder
30.11.2018 16:04
Leżaczek-bujaczek pozwala rodzicom spokojnie zająć się domowymi obowiązkami
Leżaczek-bujaczek pozwala rodzicom spokojnie zająć się domowymi obowiązkami (123rf)

Leżaczek-bujaczek to obecnie bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Wielu rodziców nie wyobraża sobie wychowania dziecka bez leżaczka-bujaczka. Choć leżaczek-bujaczek faktycznie ułatwia rodzicom życie, to budzi on wiele kontrowersji. Dla przeciwników leżaczek-bujaczek jest kupowany przez leniwych i wygodnych rodziców, a dla zwolenników to sposób na spokojne wykonanie pewnych domowych obowiązków.

spis treści

1. Leżaczek-bujaczek - zalety

Leżaczek-bujaczek ma wiele zalet. Zdecydowanie leżaczek-bujaczek ułatwia życie rodziców. Dzięki leżaczkowi-bujaczkowi rodzice mogą w spokoju zająć się domowymi obowiązkami i nie muszą martwić się o bezpieczeństwo dziecka. Rodzic może umieścić dziecko w leżaczku-bujaczku postawić w kuchni w bezpiecznym miejscu i np. przygotowywać obiad.

Dziecko w leżaczku-bujaczku można mieć cały czas na oku. Leżaczek-bujaczek jest więc z pewnością idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które wychowują dziecko i mają wszystkie domowe obowiązku na głowie.

Leżaczek-bujaczek jest bardzo bezpieczny. Jest on wyposażony w mocne szelki, które powstrzymują dziecko przed wypadnięciem z leżaczka-bujaczka, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko nie zrobi sobie w nim krzywdy.

Zobacz film: "Najlepsze prezenty dla nowo narodzonego dziecka i rodziców"

Na dodatek leżaczek-bujaczek ma różne dodatkowe opcje. W zależności od wybranego modelu leżaczek-bujaczek może się bujać lub wibrować, co dodatkowo uspokaja niemowlę i ułatwia mu zasypianie.

Akcesoria do kąpieli dla dzieci
Akcesoria do kąpieli dla dzieci [7 zdjęć]

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania

zobacz galerię

Posiadanie leżaczka-bujaczka sprawia, że specjalne krzesełko do karmienia nie jest już potrzebne, ponieważ dziecko może z powodzeniem jeść posiłki w leżaczku-bujaczku. Ponadto leżaczek-bujaczek bez problemu można spakować do auta i przewozić, jeśli jest to konieczne.

2. Leżaczek-bujaczek - wady

Leżaczek-bujaczek ma również swoje wady. Przeciwnicy twierdzą, że dziecko w leżaczku-bujaczku ma niewiele możliwości ruchu, a co gorsze zaburza rozwój kręgosłupa oraz bioder. Według wielu pediatrów leżaczek-bujaczek obciąża kręgosłup i negatywnie wpływa na sylwetkę i postawę dziecka.

3. Leżaczek-bujaczek - na co zwrócić uwagę?

Leżaczek-bujaczek powinno się wybrać na podstawie pewnych parametrów. Warto zwrócić uwagę na:

  • funkcjonalność leżaczka-bujaczka - leżaczek-bujaczek powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Pokrowiec leżaczka-bujaczka powinien być ściągany, a sam leżaczek-bujaczek powinien mieć regulowaną wysokość, co ułatwia np. karmienie. Ważne są również opcje bujania, wibracji oraz łatwe składanie leżaczka-bujaczka;
  • bezpieczeństwo leżaczka-bujaczka - bezpieczeństwo leżaczka-bujaczka zapewniają przede wszystkim mocne szelki. Sam leżaczek-bujaczek powinien być wykonany z mocnych materiałów i posiadać wymagane atesty;
  • dodatkowe funkcje leżaczka-bujaczka - w leżaczku-bujaczku na pewno przyda się opcja automatycznego bujania. Ta funkcja leżaczka-bujaczka jest ważne szczególnie u małych dzieci, które same nie wprawią leżaczka-bujaczka w ruch. Istotna jest również wibracja w leżaczkach-bujaczkach, która pomoże dziecku się wyciszyć i usnąć. Przyda się również pałąk z wiszącymi zabawkami.

ZOBACZ TAKŻE:

Leżaczek-bujaczek występuje w różnych wersjach i kolorach. Leżaczki-bujaczki mogą to być również zwykłe bujaczki bez elektroniki wyposażone jedynie w pałąk z zabawkami, ale są to też urządzenia grające, wyposażone w automatyczne bujanie, wibracje, grające zabawki etc. Wszystko zależy od tego, ile chcemy wydać na leżaczek-bujaczek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze