Trwa ładowanie...

Wyprawka dla dziecka - potrzebne akcesoria, ubranka, jak skompletować

Avatar placeholder
Katarzyna Jancewicz 23.01.2017 17:58
Skompletowanie wyprawki dla dziecka wymaga dużo czasu i pieniędzy
Skompletowanie wyprawki dla dziecka wymaga dużo czasu i pieniędzy (Zdjęcie wyprawki / Shutterstock)

Narodziny i wychowywanie dziecka to jedno z najtrudniejszych i jednocześnie najpiękniejszych wyzwań w ludzkim życiu. Aby proces ten przebiegał poprawnie i bezstresowo, oprócz ogromu miłości, potrzebujemy pomocy w postaci… wyprawki dla dziecka. Jak ją skompletować i nie dać się przy tym zwariować? Oto kilka wskazówek.

spis treści

1. Wyprawka dla dziecka - co, gdzie i kiedy?

Należy pamiętać, że dziecko rewolucjonizuje nasze życie pod każdym względem – także tym finansowym. Sam zakup rzeczy absolutnie niezbędnych „na start”: ubranek, akcesoriów codziennego użytku, wózka, fotelika, łóżeczka, wanienki i innych, to pokaźny wydatek. Warto więc rozłożyć opisywane koszty na dłuższy okres. Niestety, niewielu rodziców może sobie pozwolić na jednorazowe wydanie tak dużej kwoty. Dodatkowo, oprócz samych pieniędzy, w grę wchodzi również… czas i energia. Jeżeli zostawimy sobie wszystkie zakupy na „tuż po porodzie”, musimy wziąć pod uwagę, że świeżo upieczone rodzicielstwo równa się kompletnemu brakowi czasu. W takiej chwili ciężko będzie oddać się wyborowi najlepszych ubranek i butelek. Aby uniknąć tego kłopotu, rozpoczęcie wielkich zakupów dla małego człowieczka, czyli wyprawki dla dziecka, powinno nastąpić mniej więcej od początku 3. trymestru ciąży. To czas, kiedy przyszła mama zna już termin porodu i ma jeszcze dużo siły na sklepowe wojaże.

2. Wyprawka dla dziecka - ważne planowanie

W celu zaoszczędzenia miejsca, czasu i – przede wszystkim – pieniędzy, powinniśmy dokładnie zaplanować listę niezbędnych rzeczy do wyprawki dla dziecka. Zależą one od wielu czynników: przebiegu ciąży, pory roku, w jakiej rodzi się maluszek, możliwości otrzymania rzeczy od bliskich lub po starszych dzieciach oraz od… silnej woli. Współczesne reklamy przeznaczone dla przyszłych rodziców kuszą niesamowicie ciekawymi produktami, które z pozoru wydają się absolutnie niezbędne. Okazuje się jednak, że wiele takich przedmiotów może być później użyte tylko kilka razy. Warto więc zastanowić się przed zakupem każdego dodatkowego produktu do wyprawki dla dziecka.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Nie dajmy się zwariować! Zapytajmy bliskich mam, co było koniecznie potrzebne do odpowiedniego zadbania o maluszka, przejrzyjmy fora internetowe, przeczytajmy odpowiednie artykuły. Docierając do nich, możemy być pewni, że jesteśmy na dobrej drodze swoich poszukiwań!

3. Wyprawka dla dziecka - co do szpitala?

Początek przygody zwanej rodzicielstwem musi być poprzedzony odpowiednimi zakupami wyprawki dla dziecka jeszcze przed porodem. Mama również powinna mieć swoją wyprawkę do szpitala! Warto przygotować specjalną torbę, która będzie zawierać niezbędne do szpitalnego pobytu rzeczy. Co ma się w niej znajdować? Kosmetyki, bielizna ciążowa, głęboko rozpinana koszula nocna, skarpetki, wkładki laktacyjne, klapki, paczka dużych podpasek, płyn do higieny intymnej, woda, telefon komórkowy, wygodne ubrania, szlafrok. Należy pamiętać również o ważnych dokumentach, czyli: dowodzie osobistym przyszłej mamy oraz numerze NIP jej pracodawcy, wynikach ostatnich badań, karcie ciąży, ubezpieczeniu.

Szpitalna torba musi również zawierać akcesoria dla dziecka: paczkę pieluszek dla noworodków oraz kilka pieluszek z tetry, kocyk lub rożek, kosmetyki takie jak mydełko dla dzieci, krem do pielęgnacji pupy, chusteczki nawilżające. Warto od razu przygotować odpowiednie ubranko do wyjścia ze szpitala oraz 3 sztuki koszulek, pajacyków lub kaftaników, parę bawełnianych rękawiczek oraz 2 czapeczki.

4. Wyprawka dla dziecka - akcja: noworodek

Podczas przygotowywania wyprawki dla dziecka należy pamiętać o pewnej zależności: im mniejsze jest dziecko, tym szybciej rośnie. Już w pierwszych 3 miesiącach życia noworodek może urosnąć ok. 10 cm! W związku z tym – mimo wielkiej pokusy malutkich skarpetek – nie powinniśmy kupować zbyt wielu ubrań w najmniejszych rozmiarach. W przypadku normalnego przebiegu ciąży i porodu (kiedy urodzone dziecko ma pomiędzy 46-55 cm długości) na początku wystarczą nam: 2 pary spodenek i 2 ciepłe sweterki, 5 (koniecznie bawełnianych!) koszulek/body, śpioszków, kaftaników, 4–5 pajacyków, 3 czapeczki (używane po kąpieli malca) i 2 pary bawełnianych, cienkich rękawiczek. W sezonie zimowym dodatkową inwestycją będzie specjalny kombinezon, ciepła czapka i śpiwór do wózka.

5. Wyprawka dla dziecka - niezbędne rzeczy

Oczywistym jest, że wraz ze wzrostem dziecka będziemy musieli kupować nowe, większe ubranka. Pamiętajmy, by zawierały one jak najmniej szwów i elementów, które mogą być niewygodne w ubieraniu lub drapiące dla maluszka. Aby zadbać o własny komfort, starajmy się kupować do wyprawki dla dziecka stroje posiadające odpowiednio duży otwór na głowę i mające możliwość rozpinania w wielu miejscach. Mydło wszystko umyje! Ubranka to dopiero początek wielkich zakupów. Nie możemy zapomnieć o pomocnikach w dbaniu o codzienną higienę maluszka: wanience, ręczniku z kapturkiem, kosmetykach do kąpieli dla noworodków (mydełko i oliwka), odpowiednim proszku do prania, chusteczkach nawilżających, talku, kremach (ochronnym i na odparzenia), szczotce do włosów, sterylnej myjce, termometrach do mierzenia temperatury wody i ciała, pampersach (w odpowiednim dla wagi dziecka rozmiarze).

6. Wyprawka dla dziecka - piękny pępek i kichanie na chorowanie

Ponadto należy pamiętać, że pierwsze tygodnie to okres dbania o pępowinę maluszka: tu doskonałym pomocnikiem okażą się waciki nasączone spirytusem. W celu dbania o nosek i oczka nie możemy zapomnieć o soli fizjologicznej i sterylnych gazikach. One tez muszą znaleźć się w wyprawce dla dziecka. Aby zwalczać problem, jakim jest dziecięcy katar, warto posiadać aspirator do nosa. Produkt ten w bezpieczny sposób umożliwi oczyszczenie zatkanego noska. Warto zdecydować się na aspirator podpinany do odkurzacza, np. Katarek. Dzięki niemu proces usuwania nieczystości będzie bardziej efektywny i uwolniony od ryzyka zarażenia się przeziębieniem od dziecka.

7. Wyprawka dla dziecka - dozwolone do lat 3

Wszystkie opisywane powyżej akcesoria z pewnością przydadzą się również na późniejszych etapach życia dziecka. Dlatego przy zakupie drogich przedmiotów do wyprawki dla dziecka, takich jak łóżko, wózek, czy fotelik, warto pomyśleć o ich funkcjonalności w związku z dorastaniem pociechy. Czy wózek posłuży nam później jako spacerówka? Czy jest on przystosowany również dla starszych dzieci? Czy łóżko można rozłożyć na większe i później dokupić do niego jedynie nowy materac? Czy fotelik będzie nam służyć dłużej niż tylko kilka miesięcy? Takie pytania warto zadać sobie przed dokonaniem zakupu którejkolwiek z opisywanych rzeczy.

Wraz z rozwojem dziecka dochodzą nowe, przydatne przedmioty. Koce i maty, na których malec będzie mógł bezpiecznie bawić się na podłodze, ewentualny kojec dla małych wędrowników, zabawki edukacyjne, plastikowe naczynka, nocnik, śliniaczki, gryzaki, chodzik. Tę listę może zamknąć jedynie temperament naszego dziecka.

Na kilka lat posłuży nam również wspomniany wcześniej aspirator do nosa na mały i duży katar. Niestety, nawet najbardziej zadbane i „wychuchane” dzieci mogą się przeziębić. Musimy pamiętać, że każda infekcja jest w pewnym stopniu niebezpieczna dla malca i nie może być bagatelizowana. Ponadto dzieci do 3. roku życia o wiele gorzej radzą sobie ze zwalczaniem przeziębienia. Problemem jest choćby fakt, że nie potrafią one jeszcze wydmuchać swojego noska. Zakup aspiratora do nosa jest w takiej chwili absolutnie konieczny.

8. Wyprawka dla dziecka - niekończący się rachunek

Choć lista akcesoriów dla dziecka wydaje się nie mieć końca, zakupy z rozsądkiem i odpowiednim wyprzedzeniem to klucz do sukcesu. Kupując mądrze, możemy być pewni, że wszystkie produkty, w które się zaopatrujemy, będą potrzebne naszemu maluszkowi w jego zdrowym i szczęśliwym dorastaniu, a na tym zależy przecież wszystkim rodzicom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze