Trwa ładowanie...

Nowe badania: od czego zależy skuteczność diety?

Avatar placeholder
04.12.2018 10:57
Dziennik żywnościowy daje kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia
Dziennik żywnościowy daje kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia (123rf)

Wiele osób walczy z efektem jojo. Pomimo tego że widzą zmiany w wyniku stosowanych diet, ludzie szybko wracają do poprzedniej wagi, a czasem zyskują nawet więcej nowych kilogramów. Amerykańscy naukowcy odkryli jednak metodę, która pozwoli odpowiednio przygotować się do diety i zagwarantuje jej skuteczność.

Nawet jeśli uważasz, że odżywiasz się prawidłowo, jesz mniej a częściej, regularnie ćwiczysz i ograniczasz dni, w które pozwalasz sobie na małe odstępstwa, to jednak nie zawsze dieta daje wymarzone efekty, a twoja waga może stać w miejscu.

Eksperci uważają, że wszystko tkwi w naszej głowie. Okazuje się, że umysł może mieć wyższość nad ciałem, co oznacza, że aby zobaczyć efekty odchudzania, musimy lepiej zrozumieć podstawy naszych codziennych wyborów i nawyków żywieniowych.

Na szczęście według ekspertów jest to bardzo proste. Wystarczy, że zaczniesz prowadzić dziennik żywności.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co robić, aby odchudzanie było skuteczne?"
Skuteczność odchudzania może zależeć od prowadzenia dziennika żywności
Skuteczność odchudzania może zależeć od prowadzenia dziennika żywności (123rf)

Według badania opublikowanego w "American Journal of Preventative Medicine" naukowcy odkryli, że wśród 1 700 osób te, które prowadziły swoje dzienniki każdego dnia, traciły dwukrotnie więcej kilogramów niż te, które tego nie robiły. Co więcej, w badaniu z 2012 roku opublikowanym w czasopiśmie "Academy of Nutrition and Dietetics" wykazano, że spośród 439 kobiet, te które robiły notatki w swoich dziennikach żywności, straciły około 13 proc. masy ciała, podczas gdy te, które nie prowadziły dzienników, straciły zaledwie 8 proc.

Produkty, które sprawią, że szybciej schudniesz z boczków
Produkty, które sprawią, że szybciej schudniesz z boczków [7 zdjęć]

Smukła, jędrna i szczupła sylwetka – to marzenie wielu kobiet. Niestety, panuje przekonanie, że bez

zobacz galerię

Jeśli perspektywa prowadzenia dziennika wydaje się zniechęcająca, mamy dla ciebie rozwiązanie. Na początku należy prowadzić dziennik przez kilka dni bez zmiany nawyków żywieniowych, a następnie stopniowo można zacząć wprowadzać drobne zmiany w diecie i starać się kontynuować dziennik przez kilka kolejnych dni.

Zamiast skupiać się na liczbie kalorii w tym czasie, należy po prostu zapisywać to, co zjedliśmy. Można również dodać zapiski na temat naszego samopoczucia każdego dnia. Dzięki temu łatwiej nam będzie wychwycić produkty, które powinniśmy zmienić w naszej diecie.

Natomiast opisując nasze samopoczucie, możemy po pewnym czasie zauważyć pozytywne zmiany, jak np. przypływ energii i optymizmu, dzięki zdrowszym wyborom.

ZOBACZ TAKŻE:

W rzeczywistości osoby na diecie, które prowadzą dzienniki, są bardziej świadome tego, co wpływa na ich wybory żywieniowe. Taki pamiętnik uświadamia ludziom, ile faktycznie jedzą i jak się czują po zjedzeniu konkretnego posiłku.

Widząc, że dopiero godzinę temu zjedliśmy obiad, mniej chętnie sięgniemy po hamburgera, czy kolejny batonik. Dzięki dziennikowi żywności ograniczymy podjadanie i zaczniemy jeść regularniej. Opisywanie posiłków może być najlepszą motywacją do schudnięcia, ponieważ często nie mamy świadomości tego, ile tak naprawdę jemy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze