Trwa ładowanie...

Sensoplastyka - co to jest? Jakie są korzyści z takiej zabawy?

 Ewa Rosiecka
19.06.2023 13:25
Sensoplastyka to między innymi lepienie z masy solnej lub ryżowej
Sensoplastyka to między innymi lepienie z masy solnej lub ryżowej (Adobe Stock)

Sensoplastyka to nowatorskie zajęcia przeznaczone dla najmłodszych, chociaż sprawdzą się także w przypadku innych grup wiekowych, od niemowląt do osób w podeszłym wieku. Poprzez stymulowanie receptorów wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu wszelkie procesy analizy oraz syntezy w umyśle człowieka przebiegają sprawniej. Czym jest sensoplastyka i na czym polega? Sprawdź!

spis treści

1. Sensoplastyka - co to jest?

Sensoplastyka (plastyka sensoryczna) to nazwa plastycznych zajęć rozwojowych, których zadaniem jest wspieranie samodzielności i kreatywności dzieci i młodzieży.

Zajęcia te wpływają na stymulację wszystkich zmysłów:

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"
  • dotyku;
  • węchu;
  • smaku;
  • wzroku;
  • słuchu.

2. Cele sensoplastyki

Plastyka sensoryczna ma wpływ na optymalny rozwój człowieka. Korzyści, jakie płyną z takich zajęć to między innymi:

  • wspomaganie budowania świadomości przestrzeni i swojego ciała;
  • dbanie o sprawność ruchową;
  • wspieranie zmysłów;
  • wspieranie rozwoju mowy;
  • wspieranie rozwoju poznawczego.

Plastyka sensoryczna ma wpływ także na inne aspekty rozwoju, takie jak:

  • uwalnianie ekspresji twórczej;
  • stymulowanie kreatywności;
  • pobudzanie do działania;
  • nauka współdziałania w dążeniu do wspólnego celu;
  • kształtowanie elastycznego podejścia do świata;
  • nauka czerpania satysfakcji z twórczego działania;
  • wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz umiejętności.
Integracja sensoryczna – moda czy faktyczna potrzeba?
Integracja sensoryczna – moda czy faktyczna potrzeba?

Integracja sensoryczna to wyrażenie, o którym słyszymy coraz częściej. Żyjemy w świecie, w którym ze

przeczytaj artykuł

3. Sensoplastyka dla najmłodszych dzieci

Plastyka sensoryczna to zajęcia dla każdego, również dla niemowląt. Chociaż trudno w przypadku takich maluchów mówić o wyraźnym twórczym działaniu, w czasie zajęć dzieci mają okazję stymulować każdy zmysły i rozwój fizyczny.

Podczas sensoplastyki na niemowlę oddziałuje mnóstwo bodźców, na które może reagować na swój sposób. Kontakt z różnie pachnącymi i smakującymi oraz dającymi rozmaite wrażenia bodźcami stanowi również okazję do wykrycia ewentualnych zaburzeń integracji sensorycznej u malucha.

Zajęcia z plastyki sensorycznej chętnie organizowane są również w przedszkolu, ponieważ oprócz wymienionych wcześniej korzyści integrują dzieci, a także rozwijają ich zdolności plastyczne i manualne. Sensoplastyka w przedszkolu pozwala dzieciom na wszechstronny rozwój.

4. Sensoplastyka - pomysły

Sensoplastyka w domu? Czemu nie! Może okazać się najlepszym zajęciem na długie wieczory. To świetny sposób na zabawę, kiedy pogoda za oknem zmusza nas do pozostania w domu.

Plastyka sensoryczna wymaga niewielkiego przygotowania. Przed zabawą warto zabezpieczyć powierzchnię folią, a dziecko ubrać w strój, który bez obaw może pobrudzić. Najlepiej zajęcia z plastyki sensorycznej zorganizować po południu lub wieczorem, aby po zabawie dziecko skorzystało z wieczornej kąpieli.

Oto kilka dobrych pomysłów:

4.1. Sensoplastyka dla dzieci w domu - pudełko rozmaitości

Na czym polega ta zabawa? Do kartonowego pudełka lub do woreczka wrzucamy przedmioty o różnych fakturach i kształtach. Zasłaniamy dziecku oczy, a jego zadaniem jest wyciąganie po jednym z nich i zgadywanie, co to jest. Możemy także zamienić się rolami - świetna zabawa gwarantowana.

4.2. Sensoplastyka dla dzieci w domu - masa ryżowa

Zwykły ryż dobrze sprawdzi się w roli masy do lepienia i budowania różnych figurek. Jak zrobić masę z ryżu? Gotujemy biały ryż, aż stanie się miękki, po czym odcedzamy, zostawiając odrobinę wody. Następnie dodajemy barwniki. Z ryżu można łatwo formować dowolne kształty, a do tego jest przyjemny w dotyku i nie pozostawia trwałych zabrudzeń na ubraniach.

4.3. Sensoplastyka dla dzieci w domu - ścieżki sensoryczne

W sensoplastykę możemy zaangażować nie tylko dłonie, ale także stopy. Do tego dobrze sprawdzi się specjalna ścieżka, po której maluch może chodzić gołymi stopami. Możemy wyłożyć ją np. ziarnkami fasoli lub grochu, folią bąbelkową czy kawałkiem grubego sznura. Jeśli mamy ogródek, w ciepłe dni możemy zorganizować taką zabawę na zewnątrz.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze