Trwa ładowanie...

Butelka sensoryczna dla dziecka

Avatar placeholder
29.09.2020 15:13
Butelka sensoryczna dla dziecka
Butelka sensoryczna dla dziecka (YouTube)

Masz w domu niesfornego malucha? Wystarczy kilka składników i kilkanaście minut, aby zrobić dla dziecka wyjątkową zabawkę. Butelka sensoryczna uspokaja, rozwija zmysły, relaksuje i wciąga na długie godziny. Jak zrobić ją samodzielnie?

1. Czym jest butelka sensoryczna?

Większość rodziców potwierdzi, że najlepszymi zabawkami są przedmioty codziennego użytku, zwłaszcza w pierwszym okresie życia dziecka. Maluch z radością i zaciekawieniem odkrywa świat, a wtedy nawet najzwyklejsza plastikowa butelka stanowi fascynujący obiekt. Do zabawy sprawdzi się puste opakowanie po wodzie mineralnej, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim jeszcze trochę płynu, ale wystarczy poświęcić kilka minut, aby zrobić zabawkę sensoryczną.

Brzmi poważnie, ale tak naprawdę to butelka wypełniona płynem, brokatem i cekinami. Dlaczego jest szczególna? Mamy z całego świata potwierdzają, że stymuluje zmysły, uspokaja, relaksuje, a nawet... hipnotyzuje. Maluchy uwielbiają wpatrywać się w migoczące, kolorowe elementy. Idealna broń do walki z małym, płaczącym złośnikiem.

Butelki sensoryczne nie są nowym wynalazkiem, ale w ostatnim czasie stały się bardzo popularne wśród młodych mam aktywnych w mediach społecznościowych. W internecie można znaleźć szczegółowe instrukcje, jak wykonać butelkę dla dziecka, zarówno w formie filmików, jak i wpisów na blogach. Na Instagramie znajdziemy tysiące inspirujących zdjęć i pomysłów na stworzenie kreatywnych zabawek za grosze.

2. Jak zrobić zabawkę sensoryczną?

Zobacz film: "Ciekawe zabawy dla przedszkolaka"

Do przygotowania brokatowej zabawki sensorycznej wystarczy kilka składników. Najważniejsza jest oczywiście butelka – najlepiej wybrać produkt z grubego plastiku, którą dziecko będzie mogło wygodnie trzymać w dłoniach. Na dno należy wsypać sypki brokat, który można kupić w sklepach plastycznych. Następnie do butelki powoli wlewamy wodę. Można też użyć przezroczystego szamponu albo oliwki do ciała (gęsta konsystencja dostarcza innych wrażeń dla malucha). Butelkę dokładnie zakręcamy i zabawka gotowa.

To podstawowa wersja, którą można dowolnie modyfikować. Do płynu można dodać kilka kropli barwnika spożywczego, cekiny, szklaną kulkę. Możliwości są nieograniczone, a składniki tanie i łatwo dostępne. Nie trzeba wydawać pieniędzy na zabawki edukacyjne – proste rozwiązanie często okazują się najlepszymi.

Pamiętajmy tylko o względach bezpieczeństwa – butelka musi być mocno zakręcona. Należy też regularnie sprawdzać, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze