Trwa ładowanie...

Masa porcelanowa - jak ją zrobić krok po kroku?

Masa porcelanowa to masa plastyczna, bardzo efektowna i prosta w wykonaniu. Wystarczy kilka składników i nieco wolnego czasu, aby stworzyć z niej prawdziwe cuda. Swoją barwą, delikatnością i przenikalnością światła niezwykle przypomina prawdziwą porcelanę. Jej wykonanie to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Czym jest masa porcelanowa i dlaczego warto z niej tworzyć? Jak zrobić masę porcelanową krok po kroku?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Czym jest masa porcelanowa?

Masa porcelanowa, nazywana zimną lub suchą porcelaną, jest mieszanką mąki, oliwy i kleju. Takie połączenie pozwala stworzyć niezwykle plastyczną masę, którą można ukształtować w dowolnym kształcie.

Masa ta po wyschnięciu do złudzenia przypomina prawdziwą porcelanę i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Znana jest już od połowy XVIII wieku, najprawdopodobniej powstała w Portugalii. Co ciekawe, każdego roku we Francji, w Meksyku i w Rosji organizowane są zjazdy artystów, tworzących z zimnej porcelany. W Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

2. Jakie są korzyści z tworzenia z masy porcelanowej?

Tworzenie z zimnej porcelany jest niedrogim i prostym sposobem na świetną zabawę z dziećmi. To kreatywne zajęcie pozwoli rozwijać umiejętności manualne, a także pobudzić wyobraźnię. Z masy tej możemy tworzyć wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy.

Zabawa z masą porcelanową to rewelacyjny sposób na spędzenie wspólnego czasu z rodziną. Warto mieć na uwadze, że tego typu twórcze zabawy, które wykorzystują pracę dłoni, doskonale rozwijają mózg małego dziecka. Poprzez tworzenie figurek maluch rozwija się, dobrze się przy tym bawiąc.

Masa solna - jak ją zrobić? Przepis i zastosowanie
Masa solna - jak ją zrobić? Przepis i zastosowanie

Masa solna jest idealnym pomysłem dla dzieci z artystycznym zacięciem. Możemy z niej przygotować ozdoby,

przeczytaj artykuł

3. Masa porcelanowa - przepis

Większość składników potrzebnych do zrobienia masy porcelanowej prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Jest to:

  • mąka ziemniaczana;
  • olej lub oliwa;
  • klej wikolowy.

Proporcje dobierz zależnie od tego, ile masy porcelanowej chcesz uzyskać. Konsystencją powinna przypominać ciasto i nie może być zbyt rzadka.

Sposób wykonania:

  1. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, a następnie wyrabiamy tak, jak ciasto, uważając, aby masa nie zaschła podczas tej czynności.
  2. Po wyrobieniu masa powinna być pozbawiona wszelkich grudek, zupełnie gładka.
  3. Na koniec masę wałkujemy i możemy przystąpić do tworzenia.

Pamiętaj, aby podczas wyrabiania figurek wykonywać szybkie i sprawne ruchy, ponieważ masa porcelanowa bardzo szybko zasycha. Potrzebuje trzech godzin, aby zaschnąć zupełnie, dlatego też na ten czas po wykonaniu dzieła możemy odstawić figurki i po jego upływie bez obaw ich używać.

4. Co można zrobić z masy porcelanowej?

Jeśli mamy już przygotowaną masę porcelanową, możemy rozpocząć zabawę. Co możemy stworzyć? Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

W okresie przedświątecznym można z niej zrobić ozdoby choinkowe, np. figurkę świętego Mikołaja, aniołka czy reniferów. Mogą to być również gwiazdki lub bombki choinkowe, a nawet mała, własnoręcznie zrobiona choinka.

Z zimnej porcelany możemy zrobić także ulubione postacie z filmów i bajek, chatkę, ogródek czy cokolwiek innego, co tylko przyjdzie nam do głowy.

5. Jak przechowywać masę porcelanową?

Gotową zimną porcelanę możesz przechowywać do dwóch tygodni w lodówce, w szczelnie zamkniętym worku lub pojemniku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.