Trwa ładowanie...

Masa solna - jak ją zrobić? Przepis i zastosowanie

Masa solna składa się z mąki, soli i wody
Masa solna składa się z mąki, soli i wody (123rf)

Masa solna jest idealnym pomysłem dla dzieci z artystycznym zacięciem. Możemy z niej przygotować ozdoby, figurki, a nawet biżuterię. Dzieci uwielbiają tworzyć, a rodzice z dumą prezentować ich dzieła. Co jednak, jeżeli kredki, farby czy plastelina już się znudzą? Wtedy trzeba pomyśleć o innych formach rozrywki dla dziecka, a najlepiej takich, które możemy przygotować samemu, co jeszcze bardziej pobudzi jego kreatywność i tu na pomoc przychodzi właśnie masa solna dla dzieci. Jak zrobić masę solną? Co można zrobić z masy solnej? Ile schnie masa solna?

spis treści

1. Jak zrobić masę solną?

Rodzice dwoją się i troją, aby zapewnić dziecku kreatywnie spędzony czas. Inwestują pieniądze na gry i gadżety, które pomagają rozwijać talenty dziecka, tymczasem najlepsze dla niego okazują się najprostsze rozwiązania, które większość z nas pewnie pamięta ze swojego dzieciństwa.

Doskonałym przykładem jest tu stworzenie masy solnej, która jest najtańszą masą plastyczną, a przygotowujemy ją z produktów, które większość z nas ma w swojej kuchni, czyli mąki i soli z dodatkiem wody. Z przygotowanej masy możemy tworzyć figurki, które później można malować i ozdabiać.

Jak zrobić masę solną krok po kroku? Z czego się robi masę solną?

1.1. Podstawowy przepis na masę solną

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Masa solna - jak zrobić? Najprostszy przepis na masę solną wygląda następująco:

Masa solna - proporcje:

  • szklanka mąki;
  • szklanka soli;
  • 0,5 szklanki wody.

Wykonanie masy solnej jest banalnie proste: w misce wymieszaj mąkę i sól, a następnie powoli dodawaj wodę, cały czas mieszając. Dokładnie ugniataj ciasto aż do uzyskania jednolitej i elastycznej masy. Gotowe. Teraz zabawa dopiero się zaczyna - z tak przygotowanej masy plastycznej możesz tworzyć najróżniejsze ozdoby.

1.2. Masa solna - przepis z olejem

Jak się robi masę solną z olejem? Potrzebne składniki:

  • szklanka soli;
  • 2 szklanki mąki;
  • 2 szklanki wody;
  • 2 łyżki oleju;
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie).

Sposób wykonania:

  1. Do garnka wlewamy wodę i gotując powoli, rozpuszczamy w niej szklankę soli.
  2. Dodajemy mąkę i olej, ciasto wyrabiamy na jednolitą masę.
  3. Możemy dodać barwnik spożywczy. Gotowe, teraz możemy zacząć robić proste figurki z masy solnej lub nieco bardziej skomplikowane kształty.

2. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna - pomysły? Dzięki masie solnej dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne i talent. Z masy solnej chętnie korzystają także dorośli fani DIY - to doskonały surowiec, z którego możesz przygotować dekorację do ozdoby swojego domu.

Co zrobić z masy solnej? Rzeczy z masy solnej to m.in.:

  • ozdoby i dekoracje do domu, figurki, płaskorzeźby, świeczniki, miseczki, ozdoby choinkowe;
  • odciski i odbicia, które zatrzymają czas np. odbicia dłoni czy stóp domowników;
  • biżuterię: bransoletki, naszyjniki, kolczyki.

Figurki czy wykrajanki można zostawić do wyschnięcia albo wypiec w piekarniku. Ta druga metoda polecana jest szczególnie tym, którzy chcą stworzyć coś trwałego.

Masa porcelanowa - jak ją zrobić krok po kroku?
Masa porcelanowa - jak ją zrobić krok po kroku?

Masa porcelanowa to masa plastyczna, bardzo efektowna i prosta w wykonaniu. Wystarczy kilka składników

przeczytaj artykuł

3. Jak lepić z masy solnej?

Jak zrobić figurki z masy solnej dla dzieci? Lepienie z masy solnej jest niezwykle proste, każdy z nas to potrafi. Warto pamiętać, że jeśli chcemy skleić ze sobą dwa kawałki masy solnej, powinniśmy zwilżyć je niewielką ilością wody.

Jeśli ma powstać z niej dekoracja na choinkę, musimy pamiętać o zrobieniu dziurki (np. wykałaczką) lub zawieszki (np. z zagiętej szpilki).

4. Jak zabarwić masę solną?

Ciasto solne może występować w różnych kolorach. Do jej barwienia można wykorzystać:

  • cynamon;
  • kakao;
  • farby plakatowe;
  • barwniki spożywcze;
  • sok z buraka;
  • barwniki do malowania jajek.

Można też eksperymentować z innymi produktami, nie ma tutaj żadnych ograniczeń, ponieważ jeśli coś się nie uda, można w łatwy sposób przygotować kolejną porcję i użyć do barwienia innego produktu, wzbogacając w ten sposób prace z masy solnej.

Zobacz także:

5. Pieczenie masy solnej

Jak wysuszyć masę solną? Masa solna - pieczenie? Tak! Przy pomocy piekarnika możemy przyspieszyć proces wysychania masy solnej, który w normalnych warunkach trwałby około 2 dni.

Ile piec masę solną i jak piec masę solną? Piekarnik ustawiamy na około 50-80 stopni, a masa solna w piekarniku powinna być suszona około 45-60 minut, aż figurki stwardnieją.

Warto pamiętać, że masa wysycha bardzo szybko i wtedy staje się mniej plastyczna, dlatego podczas pracy warto przechowywać ją w woreczku foliowym i wyciągać jedynie tyle, ile akurat jest potrzebne.

6. Jak ozdabiać figurki z masy solnej?

Masa solna ma lekko szarawy kolor, co stwarza wręcz nieograniczone możliwości ozdabiania naszych dzieł. Czym malować masę solną? Do pomalowania figury z masy solnej wystarczą farby plakatowe, chociaż my polecamy farby akrylowe, które po prostu będą trwalsze, bo są wodoodporne. Kupisz je w sklepie budowlanym lub sklepie plastycznym.

Malujemy nimi bez dodatku wody, co zapewnia intensywny, głęboki kolor. Z tego powodu odradzamy farby plakatowe - one nie przykryją naturalnego koloru.

Dekoracje z masy solnej możemy ozdabiać także koralikami, guzikami, wstążkami, materiałem, filcem, wstążkami. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pamiętaj, że ozdabiamy nasze dzieła już po ich wypieczeniu. Jeżeli jednak przygotowujemy np. biżuterię i potrzebujemy wykonać otwór na zawleczkę, to robimy go jeszcze przed suszeniem, w przeciwnym razie ozdoba możne nam po prostu pęknąć.

Aby nasze figurki nie tylko zyskało piękny połysk, ale także były trwałe, warto pomalować je lakierem akrylowym (do nabycia w sklepie budowlanym).

7. Czy masa solna jest bezpieczna?

Masa solna tworzona jest z naturalnych składników, dlatego jest idealna również dla alergików. Świeża masa solna nie jest trująca, ale nie powinna być spożywana przez dzieci.

Nie powinniśmy dodawać do masy solnej aromatów, takich jak np. wanilia, które mogłyby zachęcić do spróbowania jej smaku. Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci powinny bawić się masą solną jedynie pod opieką osób dorosłych.

8. Jak przechowywać masę solną?

Odpowiednio wyrobioną masę solną z odrobiną oleju przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku lub foliowym worku w lodówce przed 5 - 7 dni. Co prawda zimna masa twardnieje, jednak w rękach dość szybko rozgrzewa się i staję się miękka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze