Figurki z plasteliny. Jakie korzyści daje dzieciom lepienie z plasteliny?
Uwielbiane przez dzieci figurki z plasteliny nie wymagają od nich dużych umiejętności. Wszystko, czego potrzebują do tej wspaniałej zabawy to opakowanie kolorowej plasteliny oraz własna inwencja twórcza. Czynność ta przynosi dzieciom wiele korzyści, a jeśli przyłączymy się do niej, ten wspólnie spędzony czas z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci. Jakie są korzyści z lepienia z plasteliny? Co można ulepić z plasteliny?
1. Jakie są korzyści z lepienia z plasteliny?
Lepienie z plasteliny to znany od wielu lat sposób na dobrą zabawę. W latach 30. XX wieku powstało niezwykle ciepłe opowiadanie Marii Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik" o przygodach sympatycznego Plastusia, ulepionego przez małą Tosię.
Skąd taka popularność tej zabawy? Przede wszystkim dostarcza dzieciom przyjemnych bodźców podczas ugniatania miękkiej plasteliny. To kreatywne zajęcie to też wsparcie dla rozwoju małej motoryki u dzieci. Dodatkowo ugniatanie obiema rączkami umożliwia korzystną współpracę obydwu półkul mózgowych.
Lepienie z plasteliny to nauka cierpliwości i planowania. Czynność ta pobudza też wyobraźnię, rozwija zmysły, ćwiczy zręczność, ale, co najważniejsze, przynosi dzieciom mnóstwo frajdy.
2. Jaki wybrać odpowiednią plastelinę?
Jeśli nasze dziecko lubi bawić się plasteliną, warto zadbać, aby byłą dobrej jakości. W przypadku mniejszych dzieci powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie zabawy. Plastelina dla najmłodszych nie powinna być pachnąca, aby nie zachęcała dzieci do jej spożycia.
Zwróćmy uwagę na jej atesty, abyśmy mieli pewność, że nie jest toksyczna i nie spowoduje alergii. Warto zadbać także o odpowiednie miejsce do zabawy - najlepiej na biurku lub stole. Jeśli dziecko przylepi ją do dywanu lub mebli możemy mieć problem z jej usunięciem.
3. Które figurki z plasteliny dzieci lubią lepić najbardziej?
Wśród najpopularniejszych figurek z plasteliny znajdują się różnego rodzaju zwierzęta oraz ludziki. Popularnością cieszą się również postacie z bajek i filmów. Dzieci uwielbiają też tworzyć płaskorzeźby, np. naklejając plastelinę na czystą kartkę.
4. W jakim wieku dziecko może rozpocząć lepienie z plasteliny?
Zabawę tę możemy wprowadzić już u półtorarocznego malucha, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna. Dziecko w tym wieku jest już w stanie skupić na chwilę swoją uwagę i zrozumie nasze polecenia. Warto wybrać odpowiednią plastelinę, aby nie zaszkodziła dziecku nawet po ewentualnym połknięciu jej.
Warto zachęcać dzieci do zabawy plasteliną, ciastoliną czy też modeliną. Gdy nie mamy jej pod ręką, możemy samodzielnie zrobić masę papierową lub solną. Tym większa radość dla dziecka, jeśli będzie mogło najpierw samodzielnie wykonać produkt, z którego będzie później lepić swoje dzieła.