Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Ruch jest niezbędny niemal na każdym etapie życia. W przypadku niemowląt ma on szczególne znaczenie: pozwala ćwiczyć mięśnie, wzmacniać kręgosłup, co jest niezbędne do tego, by niemowlę mogło postawić pierwszy krok i wyruszyć na poznawanie świata.

Dziecko do aktywności niekiedy trzeba zachęcić. Jeśli w zasięgu jego ręki będzie znajdować się jakiś przedmiot, z pewnością będzie chciało po niego sięgnąć. To naturalny odruch, który po raz pierwszy pojawia się już u trzymiesięcznego dziecka. I choć nie jest on na początku precyzyjny, bo najczęściej małe rączki jedynie trącają zabawkę, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju.

Polecane wideo:

Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę orientuje się, że może wprawić swoje całe ciało w ruch. Zaczyna wówczas raczkować. Na początku robi to powoli, by następnie nabrać imponującego tempa. I bardzo dobrze, bo to świetny trening przed nauką chodzenia. Rozwija bowiem koordynację ruchów i uczy zachowania równowagi. Ma również niebagatelny wpływ na pozytywny rozwój mózgu.

Zabawa na podłodze

Kiedy dziecko staje się mobilne, należy jeszcze uważniej zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo. Odpowiednie więc będą zabawy na podłodze – na miękkim dywanie, kocu lub macie edukacyjnej.

By zachęcić dziecko do aktywności, można wokół niego porozkładać różne przedmioty. I wcale nie muszą to być zabawki. Nawet zwinięta w kulkę kartka papieru lub plastikowe kubki i miseczki zainteresują naszą pociechę.

Można również turlać po podłodze większą piłkę lub wykorzystać do zabawy balon.

Zabawa na macie edukacyjnej

Z każdym tygodniem dziecko będzie domagała się czegoś więcej, wszak nieustannie się rozwija. Dlatego organizując mu zabawę, zawsze trzeba brać ten aspekt pod uwagę.

Idealnie sprawdzi się więc dobra mata edukacyjna, np. Interaktywna mata BeBo. To zabawka, która zainteresuje zarówno roczne, jak i dwuletnie dziecko. Najważniejsze jednak, że poprzez odpowiednie funkcje zachęca do aktywności ruchowej. I to w rytm muzyki!

Na wspominanej macie edukacyjnej bawić się można na wiele sposób, ale co ważne – dobrze przemyślane rozwiązania pomagają w nauce literek, cyferek, kolorów i kształtów.

Już dziesięciomiesięczne niemowlę nie powinno mieć problemu z uruchamianiem poszczególnych przycisków. Te są bowiem odpowiednio duże i intuicyjne, a ich naciśnięcie aktywuje światła i dźwięki. Wykonanie zadania jest tu zatem oparte na akcji/reakcji, co pomaga dziecku zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy.

Kolorowa mata edukacyjna zachęca niemowlę do aktywności. Pomagają w tym delikatne dźwięki i żywe kolory. W trybie „Taniec i nauka” do przemieszczania się po różnokolorowych polach zachęcają wypowiadane przyjaznym głosem zdania, a jego trud zostaje wynagrodzony – gdy dotrze w odpowiednie miejsce, specjalny czujnik ruchu aktywuje światełka lub piosenkę. To motywuje dziecko do dalszej zabawy.

Do aktywności warto zachęcać dzieci w każdy wieku. Na początku stanowi ona wstęp do nauki chodzenia, później jest konieczna, by organizm mógł się prawidłowo rozwijać.

Agnieszka Gotówka, 5 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Samolot

~MamaLeona • ostatni post 4 godziny temu

1

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 3 tygodnie temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Siedzące niemowlę

Siedzące niemowlę

Siedzenie niemowląt pojawia się około 6.-7. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak norma, która nie jest przestrzegana przez wszystkie maluchy. Każde rozwija się w swoim tempie. Siedzenie bez podpierania jest już możliwe zwykle dla siedmiomiesięcznego...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlak z kotem

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Chodzenie za ręce

Chodzenie za ręce

Rodzice często są bardzo niecierpliwi w oczekiwaniu na pierwszy krok dziecka. Tymczasem chodzenie niemowląt to zwykle kilka etapów nauki.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Początkowy etap życia dziecka to czas wielkich zmian. W tym okresie rodzice poświęcają wiele uwagi dziecku, obserwując czy rozwój pociechy przebiega pomyślnie i bez zakłóceń.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojny malec

Niespokojny malec

Niespokojne niemowlę to przyczyna frustracji i utraty wiary rodziców we własne zdolności w opiece nad malcem.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę z rodzicami

Niemowlę z rodzicami

Rozwój ruchowy niemowlęcia to jedna z głównych sfer rozwoju malucha, na podstawie której wnioskuje się o prawidłowościach bądź odchyleniach od norm rozwojowych.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Pierwszy miesiąc. Miesięczny maluch może przypadkiem zatrzymać wzrok na twarzy rodzica. Wydaje gardłowe dźwięki. Reaguje pozytywnie na miłe bodźce (...) - jednak jego uśmiech nie jest jeszcze świadomy - i negatywnie na ból czy samotność. ...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.