Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Agnieszka Cuper

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

 Agnieszka Gotówka
30.08.2017 11:12
Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?
Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Ruch jest niezbędny na każdym etapie życia. W przypadku niemowląt ma on szczególne znaczenie: pozwala ćwiczyć mięśnie, wzmacniać kręgosłup, co jest niezbędne do tego, by niemowlę mogło postawić pierwszy krok i wyruszyć na poznawanie świata.

Dziecko do aktywności niekiedy trzeba zachęcić. Jeśli w zasięgu jego ręki będzie znajdować się jakiś przedmiot, z pewnością będzie chciało po niego sięgnąć. To naturalny odruch, który po raz pierwszy pojawia się już u trzymiesięcznego dziecka. I choć nie jest on na początku precyzyjny, bo najczęściej małe rączki jedynie trącają zabawkę, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju.

Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment, w którym niemowlę orientuje się, że może wprawić swoje całe ciało w ruch. Zaczyna wówczas raczkować. Na początku robi to powoli, by następnie nabrać imponującego tempa. I bardzo dobrze, bo to świetny trening przed nauką chodzenia. Rozwija bowiem koordynację ruchów i uczy zachowania równowagi. Ma również niebagatelny wpływ na pozytywny rozwój mózgu.

1. Zabawa na podłodze

Kiedy dziecko staje się mobilne, należy jeszcze uważniej zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo. Odpowiednie więc będą zabawy na podłodze – na miękkim dywanie, kocu lub macie edukacyjnej.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

By zachęcić dziecko do aktywności, można wokół niego porozkładać różne przedmioty. I wcale nie muszą to być zabawki. Nawet zwinięta w kulkę kartka papieru lub plastikowe kubki i miseczki zainteresują naszą pociechę.

Można również turlać po podłodze większą piłkę lub wykorzystać do zabawy balon.

2. Zabawa na macie edukacyjnej

Z każdym tygodniem dziecko będzie domagało się czegoś więcej, wszak nieustannie się rozwija. Dlatego organizując mu zabawę, zawsze trzeba brać ten aspekt pod uwagę.

Idealnie sprawdzi się więc dobra mata edukacyjna, np. Interaktywna mata BeBo. To zabawka, która zainteresuje zarówno roczne, jak i dwuletnie dziecko. Najważniejsze jednak, że poprzez odpowiednie funkcje zachęca do aktywności ruchowej. I to w rytm muzyki!

Na wspomnianej macie edukacyjnej bawić się można na wiele sposobów, ale co ważne – dobrze przemyślane rozwiązania pomagają w nauce literek, cyferek, kolorów i kształtów.

Już dziesięciomiesięczne niemowlę nie powinno mieć problemu z uruchamianiem poszczególnych przycisków. Te są bowiem odpowiednio duże i intuicyjne, a ich naciśnięcie aktywuje światła i dźwięki. Wykonanie zadania jest tu zatem oparte na akcji/reakcji, co pomaga dziecku zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy.

Kolorowa mata edukacyjna zachęca niemowlę do aktywności. Pomagają w tym delikatne dźwięki i żywe kolory. W trybie „Taniec i nauka” do przemieszczania się po różnokolorowych polach zachęcają wypowiadane przyjaznym głosem zdania, a trud dziecka zostaje wynagrodzony – gdy dotrze w odpowiednie miejsce, specjalny czujnik ruchu aktywuje światełka lub piosenkę. To motywuje dziecko do dalszej zabawy.

Do aktywności warto zachęcać dzieci w każdym wieku. Na początku stanowi ona wstęp do nauki chodzenia, później jest konieczna, by organizm mógł się prawidłowo rozwijać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze