Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Ruch jest niezbędny niemal na każdym etapie życia. W przypadku niemowląt ma on szczególne znaczenie: pozwala ćwiczyć mięśnie, wzmacniać kręgosłup, co jest niezbędne do tego, by niemowlę mogło postawić pierwszy krok i wyruszyć na poznawanie świata.

Dziecko do aktywności niekiedy trzeba zachęcić. Jeśli w zasięgu jego ręki będzie znajdować się jakiś przedmiot, z pewnością będzie chciało po niego sięgnąć. To naturalny odruch, który po raz pierwszy pojawia się już u trzymiesięcznego dziecka. I choć nie jest on na początku precyzyjny, bo najczęściej małe rączki jedynie trącają zabawkę, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju.

Polecane wideo:

Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę orientuje się, że może wprawić swoje całe ciało w ruch. Zaczyna wówczas raczkować. Na początku robi to powoli, by następnie nabrać imponującego tempa. I bardzo dobrze, bo to świetny trening przed nauką chodzenia. Rozwija bowiem koordynację ruchów i uczy zachowania równowagi. Ma również niebagatelny wpływ na pozytywny rozwój mózgu.

Zabawa na podłodze

Kiedy dziecko staje się mobilne, należy jeszcze uważniej zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo. Odpowiednie więc będą zabawy na podłodze – na miękkim dywanie, kocu lub macie edukacyjnej.

By zachęcić dziecko do aktywności, można wokół niego porozkładać różne przedmioty. I wcale nie muszą to być zabawki. Nawet zwinięta w kulkę kartka papieru lub plastikowe kubki i miseczki zainteresują naszą pociechę.

Można również turlać po podłodze większą piłkę lub wykorzystać do zabawy balon.

Zabawa na macie edukacyjnej

Z każdym tygodniem dziecko będzie domagała się czegoś więcej, wszak nieustannie się rozwija. Dlatego organizując mu zabawę, zawsze trzeba brać ten aspekt pod uwagę.

Idealnie sprawdzi się więc dobra mata edukacyjna, np. Interaktywna mata BeBo. To zabawka, która zainteresuje zarówno roczne, jak i dwuletnie dziecko. Najważniejsze jednak, że poprzez odpowiednie funkcje zachęca do aktywności ruchowej. I to w rytm muzyki!

Na wspominanej macie edukacyjnej bawić się można na wiele sposób, ale co ważne – dobrze przemyślane rozwiązania pomagają w nauce literek, cyferek, kolorów i kształtów.

Już dziesięciomiesięczne niemowlę nie powinno mieć problemu z uruchamianiem poszczególnych przycisków. Te są bowiem odpowiednio duże i intuicyjne, a ich naciśnięcie aktywuje światła i dźwięki. Wykonanie zadania jest tu zatem oparte na akcji/reakcji, co pomaga dziecku zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy.

Kolorowa mata edukacyjna zachęca niemowlę do aktywności. Pomagają w tym delikatne dźwięki i żywe kolory. W trybie „Taniec i nauka” do przemieszczania się po różnokolorowych polach zachęcają wypowiadane przyjaznym głosem zdania, a jego trud zostaje wynagrodzony – gdy dotrze w odpowiednie miejsce, specjalny czujnik ruchu aktywuje światełka lub piosenkę. To motywuje dziecko do dalszej zabawy.

Do aktywności warto zachęcać dzieci w każdy wieku. Na początku stanowi ona wstęp do nauki chodzenia, później jest konieczna, by organizm mógł się prawidłowo rozwijać.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Autyzm u niemowląt

. Na autyzm statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej i pewnej przyczyny rozwoju zaburzeń (...) . Jakie sygnały mogą świadczyć o autyzmie u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę się poci

może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej (...) . Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego, fizycznego (...) i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych (...) można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Główka niemowlaka

Podczas gdy główka noworodka bywa zniekształcona przeciskaniem się przez kanał rodny, główka niemowlaka jest już symetryczna. Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt" Pierwszy rok życia dziecka to czas znaczących zmian, dlatego rodzice (...) postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi w skalach i sprawdzianach rozwoju...