Trwa ładowanie...

Porównał ceny wakacji w Polsce i na Krecie. Wpis niesie się po sieci

 Aleksandra Zaborowska
10.07.2024 12:51
Rodzinne wakacje w Polsce droższe niż za granicą. Przedsiębiorca podlicza
Rodzinne wakacje w Polsce droższe niż za granicą. Przedsiębiorca podlicza (Getty Images, X)

Od dawna mówi się o drożyźnie w całej Polsce, a zjawisko to nasila się zwłaszcza w miejscowościach turystycznych i sezonie wakacyjnym. Przedsiębiorca i informatyk Grzegorz Laskowski porównał kwoty wyjazdów do Grecji i do Jastrzębiej Góry dla rodziny z dwójką dzieci.

spis treści

1. Ile kosztują wakacje w Polsce?

Wpis wywołał burzę w portalu X (dawnej Twitter). Mężczyzna opublikował screenshoty ofert wakacyjnych, w których zestawił hotele o tym samym standardzie (trzy gwiazdki) na Krecie w Grecji oraz w Jastrzębiej Górze w Polsce.

"Dlaczego polskie plaże świecą pustkami? Rodzina 2+2 wyjazd na 14 dni. Grecja - hotel all inclusive, samolotem 13854 zł. Polska - hotel/śniadanie, dojazd własny 17996 zł" - napisał Grzegorz Laskowski.

Doliczając dwutygodniowe wyżywienie, którego hotel w Jastrzębiej Górze nie oferował w podanej cenie, można założyć, że całość pobytu nad polskim morzem wyniosłaby rodzinę nawet pomiędzy 20 a 25 tysięcy złotych, zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny w nadmorskich restauracjach i towarzyszące im nierzadko "paragony grozy".

Zobacz film: "Suche i wtórne utonięcia"

Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy.

"Chłopie, za mój pobyt w Turcji w opcji AI i samolotem zapłaciłam tyle samo co za kolonię dziecka 50 km od domu" - napisała jedna z internautek.

2. Ponad połowy Polaków nie stać na wakacje

Z badania Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że nawet 55 proc. Polaków nie planuje wakacji w sezonie (czerwiec-początek września) w 2024 roku, a jako powód podają sytuację finansową. Z kolei z sondażu GFK wynika, że nawet 76 proc. badanych Polaków wskazuje, że najchętniej wyjechałoby za granicę, z czego 33 proc. planuje to zrobić ale po sezonie.

Widać więc wyraźną tendencję zarówno do omijania samego sezonu urlopowego, ale i do rezygnacji z urlopów na terenie kraju.

Eksperci podkreślają jednak, że kluczowym czynnikiem w organizacji wakacji tak, aby nie przepłacić, jest rezerwacja noclegów w wyprzedzeniem. Warto też pamiętać, że to właśnie hotele są zwykle najdroższą opcją noclegową, a tańszą mogą okazać się kwatery prywatne czy apartamenty. To właśnie one często wyposażone są w aneksy kuchenne, które również mogą nieco zmniejszyć wydatki na wyżywienie i są dużą pomocą dla rodziców z małymi dziećmi.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze