Trwa ładowanie...

Rodzinne wakacje. Dzieci to zmora hotelarzy

Wymarzony wypoczynek rodziców? Powinien być na tyle atrakcyjny dla dzieci, aby i rodzice mieli spokój. Niestety, często oznacza to brak spokoju dla wszystkich pozostałych gości i dla pracowników hotelu.

Zobacz film: "Dziecko tonie w morzu. To powinien zobaczyć każdy rodzic"

1. Dzieci w hotelu

Hotelowy paragon z "opłatą za bachora", opublikowany w sieci przez oburzoną mamę, wzbudził wśród rodziców dużo emocji i hejtu w kierunku właściciela i pracowników obiektu. Po drugiej stronie tego sporu są hotelarze i pracownicy branży turystycznej, którzy spotykają się z dziećmi na wakacjach. Zgodnie przyznają, że w pracy niezbędny jest profesjonalizm, a więc "bachor" na rachunku jest niedopuszczalny.

Niestety, dzieciom podczas wakacji puszczają hamulce, bo rodzice pozwalają im dosłownie na wszystko. Przecież, jak sami mówią: "To tylko dzieci". Nie dostrzegają przy tym, że to oni sami są odpowiedzialni za zachowanie swoich pociech, za zajmowanie się nimi nawet w czasie wakacji i że obsługa hoteli musi zadbać o komfort nie tylko podróżnych z dziećmi, ale o wszystkich gości.

- W restauracji dzieci to prawdziwe utrapienie - przyznaje Magda, która pracuje od lat w hotelu. - Pisk, płacz, krzyk, rzucanie jedzeniem, sztućcami, bicie naczyń, bieganie po lokalu. Rodzice twierdzą, że "w domu tak nie robią". Nie wykluczam, bo w domu dostają dwie kanapki i tyle. A tutaj wielość potraw w bufecie sprawia, że na ten widok nawet dorośli szaleją.

Magda zaznacza, że lubi dzieci i zależy jej na bezpieczeństwie małych gości: - W restauracji jest dużo sztućców na stołach, naczyń, szkła, ludzie chodzą z gorącym jedzeniem, z napojami. Wielu rodziców nie przyjmuje do wiadomości, że pilnowanie dziecka służy jego bezpieczeństwu.

- Baseny to kolejny problem - wylicza Magda. - Nie wszystkie maluszki dostają odpowiednie pieluszki, więc zdarza się zanieczyszczenie wody. Na szczęście to rzadkość. Gorsze są wrzeszczące, chlapiące na wszystkich kilkulatki. Oczywiście zdarza im się też jeść na basenie, potem to wszystko też w nim pływa. Bardzo dużo brudu trafia też do basenów z kulkami, musimy je co chwilę dezynfekować.

Kwestia zmiany pieluch też budzi wiele emocji. Jak mówi Magda, rodzice nierzadko nie chcą przerywać błogiego wypoczynku. Przewijają dziecko w miejscu, gdzie się aktualnie znajdują, bywa, że na stole w restauracji.

Podobne zachowania zauważają też pracownicy mniejszych obiektów. Pani Ewelina prowadzi małą agroturystykę. Rodziny z dziećmi są dla niej utrapieniem. Bywa, że rodzice kłócą się, żeby dzieci były gratis, mimo, że są już nastolatkami.

- Ku mojemu zdumieniu dość często się spotykam z pytaniem: "Czy mogę policzyć całą rodzinę jako 2 osoby, bo dzieci mogą spać na podłodze". To nie są odosobnione przypadki - opowiada Ewelina. Na dzieci narzeka też z innych powodów. - Staramy się zapewnić ładny wystrój. Rodziny tego nie doceniają. Pokoje zostawiają ekstremalnie brudne, ściany pomazane, zalane napojami. Dużym problemem są łóżka, które dzieci zasikują. Czasem kilkulatki biorą ozdobne poduszki i zjeżdżają po nich ze schodów. Niszczą poszewki, ale przede wszystkim coś może im się stać. A do kogo byłyby pretensje? Oczywiście do mnie. Rodzice nie reagują, albo są w ogóle nieobecni.

Nieobecność rodziców to kolejna zmora. Narzekają na to animatorzy w hotelach. - Rodzice traktują nas jak bezpłatne opiekunki. Zostawiają dzieci i nie odbierają, nawet, gdy skończą się zajęcia animacyjne - przyznaje Ewelina, animatorka z wakacyjnego klubu.

Zobacz też: Karmienie piersią w samolocie. Komu to przeszkadza i dlaczego?

2. Dzieci na wycieczce

Rodzice, którzy marzą o zwiedzaniu, decydują się nawet na zabieranie dzieci na wycieczki objazdowe. Pilot Michał wspomina szczególnie rodzinę z trojgiem małych dzieci, w wieku 3, 5 i 7 lat. W autobusie ciągle były hałasy, płacze, piski. Rodzice, żeby uspokoić dzieci, puszczali głośno bajki w telefonie, zagłuszając słowa pilota.

Podczas noclegów grupa była kwaterowała w małych pensjonatach, co było zaznaczone w ofercie. Rodzice byli jednak oburzeni brakiem atrakcji dla dzieci. Maluchy swój nadmiar energii spożytkowywały, biegając po korytarzach do późnych godzin nocnych i znowu od rana. Po wycieczce na pilota Michała wpłynęła do biura skarga oraz reklamacja dotycząca noclegów.

Michał dodaje, że zdarzają się osoby, które na intensywne objazdówki biorą noworodki, zachęcani relacjami i zdjęciami innych z podróży. Kończy się zmęczeniem całej grupy. Niektórzy rodzice są tak zdeterminowani, by zwiedzić dany kierunek, że nie chcą z niego rezygnować nawet z dzieckiem.

- Zwłaszcza, że teraz jest modna postawa, że dziecko nie ogranicza, że z nosidłem można wejść na każdy szczyt - zauważa Michał. Sam nie ma dzieci, ale nie pozostawia złudzeń - uważa, że dzieci ograniczają bardziej, niż rodzice sądzą. - Bywa, że po kilkunastogodzinnym locie rodzice mają pretensje, że nie ma szybkiego transferu do hotelu, bo dziecko jest zmęczone, a przecież sami wybrali kierunek z takim długim przelotem. Widzą zdjęcia blogerów w sieci i myślą: "Ja też tak chcę". Ale ten bloger nie pokaże, jak przewijać w podróży, jak karmić piersią, gdy grupa chce i musi iść dalej, jak uciszać dziecko w muzeach - wymienia pilot.

Czy rzeczywiście dzieci uniemożliwiają udany wypoczynek? - Dla załóg samolotów zmieniono kwaterowanie na hotele tylko dla dorosłych - zauważa Karolina, stewardessa mająca za sobą kilkanaście lat lotów. - W tych obiektach, gdzie były dzieci, nie mogliśmy wypocząć przed kolejnym rejsem - wyjaśnia. To chyba najlepsze podsumowanie jakości wypooczynku, w sąsiedztwie dzieci. Na szczęście bogata oferta turystyczna pozwala obecnie na znalezienie dla każdego optymalnych rozwiązań. Praca w hotelu, gdzie są dzieci, wymaga o wiele więcej wyrozumiałości i cierpliwości ze strony personelu, ale również - o wiele więcej pracy i zaangażowania ze strony rodziców. Personel hotelu nie jest służbą i też należy się im szacunek i nieutrudnianie pracy.

Zobacz też: Dziecko w samolocie. Czy leci z nami niania?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.