Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę
Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek uprawiania właśnie sportów ekstremalnych. Dowiedz się, co jeszcze należy sprawdzić w polisie ubezpieczeniowej, zanim ją podpiszesz. Sprawdź, jakie kruczki prawne stosują towarzystwa ubezpieczeniowe.
1. Na co zwracać uwagę, zawierając ubezpieczenie
Umowa ubezpieczeniowa zwykle napisana jest językiem trudnym i niezrozumiałym dla osoby bez specjalistycznego wykształcenia, dlatego często nie wgłębiamy się w jej zapisy i podpisujemy, czytając jedynie nagłówki. A to duży błąd. Działamy w ten sposób na swoją własną niekorzyść. Najważniejsze informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego trzeba się z nimi koniecznie zapoznać przed podpisaniem umowy. Ogólne warunki ubezpieczenia zawierają treści dotyczące zakresu odszkodowania oraz czasu, kiedy ono przysługuje. Warto z się z nimi zapoznać na spokojnie, zabierając je ze sobą do domu. Czytając w pośpiechu, może umknąć nam wiele rzeczy.
Elementy, na które należy zwrócić uwagę, podpisując umowę:
- wiek ubezpieczającego się ‒ często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczają osoby w wieku 17-65 lat;
- zakres ubezpieczenia ‒ w podstawowym ubezpieczeniu na życie, jak nazwa wskazuje, ochroną objęte jest jedynie życie ubezpieczającego się ‒ aby objąć nim także zdrowie, trzeba podpisać dodatkową klauzulę;
- karencja ‒ trwa zależnie od umowy, zwykle około 10 miesięcy, jest to okres, w którym wynikająca z ubezpieczenia ochrona nie obowiązuje.
2. Najczęstsze pułapki w ubezpieczeniach
W ubezpieczeniach zawarte są często zapisy, które powodują, że w przypadku zgonu kwota wypłacanego ubezpieczenia może być zmniejszona lub całkowicie odmówiona. Do takich sytuacji zwykle należą:
- śmierć ubezpieczonego spowodowana chorobą, która pojawiła się przed podpisaniem polisy, mimo tego że ubezpieczający się jeszcze o niej nie wiedział;
- zakażenie wirusem HIV, udar mózgu, a często także zawał serca;
- nadużywanie alkoholu, działanie pod wpływem alkoholu;
- wojny, konflikty zbrojne, zamieszki, rozruchy;
- samobójstwa, próby samobójcze;
- uprawianie sportów ekstremalnych ‒ nurkowanie, sporty wodne, wspinaczka, rafting, survival;
- choroby i zaburzenia psychiczne;
- klęska żywiołowa;
- wydarzenia zaistniałe w związku z popełnieniem czynów karalnych;
- zgon w wyniku promieniowania elektromagnetycznego i radioaktywnego.
Oprócz wskazanych wyżej przypadków, w umowie ubezpieczeniowej możemy jeszcze znaleźć szereg innych zapisów, które mogą okazać się dla nas niekorzystne. Stąd konieczne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Większości z tych przypadków nie możemy negocjować, jednak możemy znaleźć taką polisę, która będzie w naszym indywidualnym przypadku najkorzystniejsza. Obecnie na rynku mamy wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego każdy ma szansę na znalezienie dopasowanej do siebie oferty.