Trwa ładowanie...

Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę

Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek uprawiania właśnie sportów ekstremalnych. Dowiedz się, co jeszcze należy sprawdzić w polisie ubezpieczeniowej, zanim ją podpiszesz. Sprawdź, jakie kruczki prawne stosują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Na co zwracać uwagę, zawierając ubezpieczenie

Umowa ubezpieczeniowa zwykle napisana jest językiem trudnym i niezrozumiałym dla osoby bez specjalistycznego wykształcenia, dlatego często nie wgłębiamy się w jej zapisy i podpisujemy, czytając jedynie nagłówki. A to duży błąd. Działamy w ten sposób na swoją własną niekorzyść. Najważniejsze informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, dlatego trzeba się z nimi koniecznie zapoznać przed podpisaniem umowy. Ogólne warunki ubezpieczenia zawierają treści dotyczące zakresu odszkodowania oraz czasu, kiedy ono przysługuje. Warto z się z nimi zapoznać na spokojnie, zabierając je ze sobą do domu. Czytając w pośpiechu, może umknąć nam wiele rzeczy.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Elementy, na które należy zwrócić uwagę, podpisując umowę:

 1. wiek ubezpieczającego się ‒ często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczają osoby w wieku 17-65 lat;
 2. zakres ubezpieczenia ‒ w podstawowym ubezpieczeniu na życie, jak nazwa wskazuje, ochroną objęte jest jedynie życie ubezpieczającego się ‒ aby objąć nim także zdrowie, trzeba podpisać dodatkową klauzulę;
 3. karencja ‒ trwa zależnie od umowy, zwykle około 10 miesięcy, jest to okres, w którym wynikająca z ubezpieczenia ochrona nie obowiązuje.

2. Najczęstsze pułapki w ubezpieczeniach

W ubezpieczeniach zawarte są często zapisy, które powodują, że w przypadku zgonu kwota wypłacanego ubezpieczenia może być zmniejszona lub całkowicie odmówiona. Do takich sytuacji zwykle należą:

 • śmierć ubezpieczonego spowodowana chorobą, która pojawiła się przed podpisaniem polisy, mimo tego że ubezpieczający się jeszcze o niej nie wiedział;
 • zakażenie wirusem HIV, udar mózgu, a często także zawał serca;
 • nadużywanie alkoholu, działanie pod wpływem alkoholu;
 • wojny, konflikty zbrojne, zamieszki, rozruchy;
 • samobójstwa, próby samobójcze;
 • uprawianie sportów ekstremalnych ‒ nurkowanie, sporty wodne, wspinaczka, rafting, survival;
 • choroby i zaburzenia psychiczne;
 • klęska żywiołowa;
 • wydarzenia zaistniałe w związku z popełnieniem czynów karalnych;
 • zgon w wyniku promieniowania elektromagnetycznego i radioaktywnego.

Oprócz wskazanych wyżej przypadków, w umowie ubezpieczeniowej możemy jeszcze znaleźć szereg innych zapisów, które mogą okazać się dla nas niekorzystne. Stąd konieczne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Większości z tych przypadków nie możemy negocjować, jednak możemy znaleźć taką polisę, która będzie w naszym indywidualnym przypadku najkorzystniejsza. Obecnie na rynku mamy wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego każdy ma szansę na znalezienie dopasowanej do siebie oferty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.