Chore dziecko a ubezpieczenie
Choroba dziecka zawsze jest dużym wyzwaniem dla jego rodziców, szczególnie jeżeli jest to wada wrodzona lub choroba przewlekła, z którą trzeba się zmagać niejednokrotnie przez wiele lat. W sytuacji takiej wielu osobom szczególnie zależy na zabezpieczeniu swojej przyszłości poprzez wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dla dziecka. Warto jednak już na wstępie przeanalizować oferty towarzystw ubezpieczeniowych, aby zdecydować się na odpowiednią dla siebie opcję i zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach będzie przysługiwała nam wypłata świadczeń.
1. Włączenie chorego dziecka do polisy ubezpieczeniowej
Chcąc ubezpieczyć chore dziecko lub włączyć je do ubezpieczenia grupowego, musimy liczyć się z tym, że w przypadku niektórych wad wrodzonych lub chorób przewlekłych, towarzystwo ubezpieczeniowe może odrzucić nasz wniosek. Jest to kwestia bardzo indywidualna, związana z wewnętrznymi procedurami ubezpieczyciela oraz rodzajem choroby. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad złożeniem wniosku do innej firmy, która nie posiada tak ostrych wymogów. Pomocny może okazać się również doradca, który pomoże nam w znalezieniu odpowiedniej oferty. Sytuacja jest łatwiejsza, jeżeli jeszcze przed urodzeniem posiadaliśmy polisę rodzinną. Wiele z nich automatycznie włącza do grona ubezpieczonych każdego nowego członka rodziny. Niektóre z polis przewidują sytuację narodzin dziecka z wadami wrodzonymi, co może skutkować wypłatą jednorazowej kwoty ubezpieczenia z tego tytułu. Jest to jednak zależne od konkretnej opcji ubezpieczenia, na którą zdecydowaliśmy się, wykupując polisę, dlatego warto decydować się na te, które obejmują najszerszy zakres wypłaty odszkodowań. Warto jednak zaznaczyć, że wypłata może zostać zakwestionowana, jeżeli do choroby dziecka przyczyniły się czynniki zewnętrzne – na przykład zaniedbania medyczne na etapie ciąży.
2. Ubezpieczenie dla chorego dziecka
Decydując się na konkretną polisę, należy bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami, jakimi warunkowana jest wypłata ubezpieczenia. Towarzystwa często zastrzegają, że sytuacje związane z wadą wrodzoną dziecka mogą nie być podstawą do wypłaty ubezpieczenia. Musimy się również liczyć z tym, że warunkiem wypłaty może być okres karencji – ubezpieczenie będzie przysługiwało dziecku dopiero po osiągnięciu wymaganego przez ubezpieczyciela wieku. Zazwyczaj stosowne zapisy ściśle określone są w samej polisie ubezpieczeniowej. Przy zawieraniu ubezpieczenia możemy zostać poproszeni o dostarczenie do towarzystwa dokładnej dokumentacji medycznej związanej z chorobą dziecka. Będzie ona miała wpływ na zakres ubezpieczenia, warunki wypłaty oraz wysokość składek. Ważne, by nie ukrywać na tym etapie przebiegu choroby. Jeżeli nie zgłosimy ubezpieczycielowi, że dziecko jest chore, musimy liczyć się z odmową wypłaty w sytuacjach spowodowanych jego stanem. Towarzystwo ubezpieczeniowe może w takiej sytuacji zakwestionować także inne sytuacje, w których należna jest nam wypłata.
Znalezienie polisy ubezpieczeniowej, która będzie odpowiednia dla rodziny z chorym dzieckiem może okazać się dosyć trudne i zależne od konkretnego problemu medycznego, z jakim mamy do czynienia. Warto zapoznać się szczegółowo z ofertami proponowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe i poświęcić więcej czasu na ich dokładne przeanalizowanie pod kątem swoich potrzeb, ponieważ wiele z nich posiada polisy, które chociaż w części będą dla nas pomocne i pozwolą na zabezpieczenie przyszłości całej rodziny.