Pieniądze w prezencie, czyli jak zainwestować fundusze dziecka
Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczęczania – można go bowiem zainwestować. Oto kilka rad, jak mądrze to zrobić.
Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko. Jeśli pieniądze zostały podarowane w prezencie z okazji chrztu, możesz je zainwestować w banku. Jeśli dziecko otrzymało je z okazji pierwszej komunii świętej lub urodzin – postaw na tzw. dobro materialne. Wybór jest naprawdę duży.
1. Wymarzony rower i elektronika
Rower, kolczyki lub aparat fotograficzny były tradycyjnymi prezentami komunijnymi. Dziś dzieci w większości otrzymują z tej okazji pieniądze. Co jednak zapamiętają z prezentów komunijnych, jeśli nie spożytkujemy tych pieniędzy w odpowiedni sposób? Bardzo niewiele.
Wielopokoleniowa praktyka pokazuje, że rower to doskonały prezent dla dziecka. Z dwuśladem zawsze będą wiązały się wspomnienia wspólnych wycieczek i spędzonego razem czasu. Co więcej – rower to przygoda i frajda. To także aktywność fizyczna i zdrowie. A na tym nie warto oszczędzać.
Porządne rowery to wydatek rzędu około 1000 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że prezenty komunijne z roku na rok stają się coraz bardziej okazałe – nie jest to duża kwota.
Otrzymane w prezencie pieniądze można zainwestować także w aparat fotograficzny. Urządzenie uwieczni niejedną chwilę i będzie służyć całej rodzinie, choć należy pamiętać, kto jest jego właścicielem.
Aparat cyfrowy będzie doskonałą inwestycją, jeśli twoje dziecko „czuje bluesa” do robienia zdjęć. Nauczy się kadrowania, w praktyce pozna i zrozumie wiele specjalistycznych pojęć. Takie spożytkowanie pieniędzy to naprawdę dobry pomysł.
2. Przyszłościowa lokata
A co, jeśli po inwestycji w rower lub aparat w otrzymanych kopertach zostaną jeszcze pieniądze? Możesz je wpłacić na lokatę. Ważne, byś ten pomysł poważnie przedyskutował z dzieckiem, pamiętając, że to ono jest właścicielem funduszy i powinno mieć ostateczny głos w podejmowaniu decyzji. Ty możesz pełnić rolę profesjonalnego doradcy.
Nie zakładajcie lokaty bezcelowo. Przekonaj dziecko, że cel to bardzo ważna kwestia. Mogą być nim wakacyjne kolonie, zagraniczny obóz nad morzem. Zrezygnuj raczej z remontu kuchni. Dziecko musi poczuć, że to są jego pieniądze i że ono z nich skorzysta. W ten sposób zauważy, że cierpliwość się opłaca, a oszczędzanie daje pozytywne efekty.
3. Inwestycja
Jeśli zależy ci, żeby pomnożyć otrzymane przez dziecko pieniądze – wybierz inwestycję w giełdę i akcje. – Jeśli nie znamy się na giełdzie, skorzystajmy z oferty funduszy inwestycyjnych, które są zarządzane przez specjalistów zajmujących się doborem optymalnych spółek do portfela. Wybierając dany fundusz, pamiętajmy, aby zapoznać się nie tylko z jego polityką inwestycyjną, ale także wysokością pobieranych opłat i prowizji, mogą mieć one bowiem istotny wpływ na końcowy wynik naszej inwestycji – mówi Konrad Grzelec, kierownik zespołu ekspertów inwestycyjnych BGŻOptima.
Pamiętajmy, by wybierać raczej takie fundusze, które charakteryzują się niskimi opłatami za zarządzanie. Oczywiście, musimy zawsze brać pod uwagę zdanie naszego dziecka. Przecież to jego pieniądze, więc może jednak woli ono po prostu sobie kupić rower i nie inwestować pieniędzy, które dostało w prezencie. Pozwólmy naszym pociechom decydować. Poczują się wtedy ważne i będą wiedziały, że liczymy się z ich zdaniem.
Artykuł powstał we współpracy z BGŻOptima