Na czym polega polisa posagowa?
Dzieci, oprócz tego, że wnoszą do życia wiele radości, niewątpliwie łączą się także z wieloma wydatkami. Jeszcze przed ich narodzinami biegamy po sklepach, kupując niezbędne ubranka, kosmetyki czy zabawki. Jednak niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek myśl o tym, jak zapewnić dziecku dostatnią przyszłość. Z pomocą przychodzą nam towarzystwa ubezpieczeniowe z wieloma produktami, które mają nam w tym pomóc. Jednym z takich rozwiązań jest polisa posagowa. Na czym polega? Czy warto w nią zainwestować? Sprawdź, czy będzie dla ciebie korzystna.
1. Czym jest polisa posagowa?
Polisa posagowa kojarzy nam się z posagiem, które dziecko otrzymuje na nową drogę życia. Taką też pełni funkcję. Gromadzi kapitał, który dziecko otrzymuje zwykle po 25 roku życia. Pieniądze te mogą być przeznaczone na studia, własne mieszkanie lub inne wydatki. Jednak to nie wszystko, polisa posagowa działa również ochronnie w przypadku śmierci rodzica. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca wtedy dziecku składki comiesięczne lub jednorazową sumę. Ubezpieczenie posagowe można zawrzeć zwykle na okres od 5 do 25 lat. Składki opłacane są miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Kwota, jaką należy wpłacać zależna jest od sumy, którą chcemy zgromadzić na rachunku oraz czasu, na który ta polisa została zawarta. Dolną granicą jest zwykle suma około 100 zł miesięcznie.
2. Korzyści z polisy posagowej
Chyba najważniejszą korzyścią z inwestycji w polisę posagową jest zabezpieczenie dziecka na wypadek własnej śmierci. Kwota, jaką wypłaca w takim przypadku ubezpieczyciel jest zwykle znacznie wyższa aniżeli suma wpłaconych składek. Równie istotna jest możliwość zapewnienia dziecku dobrego startu w dorosłe życie. Wydaje się, że każdemu dziecku u progu dorosłości przyda się dodatkowy zastrzyk gotówki. Ważnym plusem jest także fakt, że zgromadzone w ten sposób pieniądze są zwolnione z podatku Belki. Zatem nie musisz oddawać żadnych pieniędzy ze zgromadzonej kwoty, niezależnie od tego, czy stanowią one zyski od inwestycji.
3. Wady polisy posagowej
Niewątpliwą wadą polisy posagowej jest fakt, że część naszej składki idzie na ochronę, czyli na pokrycie ryzyka, jakie fundusz ponosi w przypadku naszej śmierci. Im wyższa kwota idzie na ochronę, tym mniej pieniędzy odkładanych jest na naszym koncie. Ponadto, zgromadzona na polisie posagowej kwota nie będzie znacznie wyższa aniżeli nasz wkład. Różnica ta będzie istotna, jedynie gdy zajdą zdarzenia objęte ochroną, np. śmierć rodzica. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia posagowego warto się również zastanowić, czy nie będzie dla nas bardziej korzystne zainwestowanie na przykład w konto oszczędnościowe, lokatę, fundusze inwestycyjne, gdyż składki w polisie posagowej nie należą do najniższych.
Polisa posagowa jest jedną z możliwości, jakie mamy w dzisiejszych czasach, pozwalającą nam na zabezpieczenie przyszłości naszego dziecka. Czy najlepszą? Odpowiedź zależna jest od wielu czynników, dlatego przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw, aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie i własnego dziecka rozwiązanie.