Prawie 120 tys. wniosków o 500 plus. Obywatele Ukrainy mogą liczyć na wsparcie
Obywatele Ukrainy, którzy mają już numer PESEL, mogą ubiegać się o świadczenie rodzinne. Do tej pory złożono już prawie 120 tys. wniosków o 500 plus na blisko 185 tys. dzieci. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że ponad połowa przyznanych numerów PESEL dotyczy dzieci.
1. Organizacja miejsc pracy dla obywateli Ukrainy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało szereg działań na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. 5 kwietnia podczas posiedzenia w Sejmie przedstawiciele resortu poinformowali o kwestiach związanych mi.in. z organizacją miejsc pracy, opieki nad dziećmi i świadczeniami.
Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, obywatele Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę po przekroczeniu granicy i rejestrować się w urzędach pracy na takich samych zasadach jak Polacy. Według MRiPS w Polsce notowany jest jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Europie, dlatego rynek pracy jest w stanie przyjąć jeszcze znaczną liczbę osób.
- Jedyny warunek spoczywa na pracodawcy, który musi w ciągu 14 dni powiadomić powiatowy urząd pracy, że dana osoba jest u niego zatrudniona - zaznaczył wiceminister resortu Stanisław Szwed.
Przypomniał, że uruchomiono także specjalny program wsparcia "Razem Możemy Więcej" dla cudzoziemców. Jego istotą ma być dostarczenie konkretnego i bezpośredniego wsparcia dla cudzoziemców przebywających legalnie w Polsce – w zakresie aktywizacji zawodowej oraz integracji i aktywności społecznej.
2. Świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy
Uchodźcy mogą skorzystać z jednorazowego świadczenia z pomocy społecznej w wysokości 300 złotych oraz bezpłatnej pomocy psychologicznej. Wiceminister Barbara Socha podkreśliła, że obywatele Ukrainy mogą korzystać z polskich świadczeń rodzinnych. Potrzebny jest do tego jedynie numer PESEL.
- Patrząc na osoby, które już zarejestrowały się w naszym systemie PESEL: 51 proc. z nich to dzieci, a około 40 proc. stanowią kobiety w wieku, można powiedzieć, produkcyjnym do 65 roku życia. Mamy też około 3 proc. osób starszych - wskazała Socha.
Poinformowała również, że wnioski o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" obejmują blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy.
- Do 5 kwietnia mamy złożonych ponad 119 tys. na obecny okres świadczeniowy w programie 500 plus, które dotyczą blisko 185 tys. dzieci. Są już przyjmowane wnioski na kolejny okres świadczeniowy na lata 2022-2023 i tych wniosków mamy zdecydowanie mniej, bo 72 tys., które obejmują prawie 112 tys. dzieci - poinformowała Socha.
3. Nowe miejsca opieki dla dzieci
Wiceminister zaznaczyła, że rozwiązania, które zostały przyjęte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przewidują nowe możliwości tworzenia miejsc opieki żłobkowej dla samorządów.
- Zachęcamy samorządy do tworzenia klubów dziecięcych w różnych lokalizacjach, które do tej pory nie były wykorzystywane jak np. domy kultury czy inne tego typu placówki - powiedziała Socha.
Jak dodała, ustawa przewiduje także zmiany w limitach dzieci przyjmowanych do żłobków. Niektóre samorządy zdecydowały się na tworzenie nowych grup żłobkowych w ramach tych obiektów, które istnieją.
4. Ukraińskie dzieci bez opieki
Wiceminister rodziny zwróciła uwagę, że do Polski przyjeżdżają także ukraińskie dzieci z pieczy zastępczej, oraz te przekraczające granicę bez opieki dorosłego. Przypomniała, że zgodnie z przepisami zawartymi w specustawie wprowadzono nową instytucję w polskim porządku prawnym, czyli tzw. opiekuna tymczasowego.
Wprowadzono również - jak wskazała wiceminister - rejestr dzieci z pieczy zastępczej i dzieci bez opieki, które przybyły na teren Polski z Ukrainy. Podkreśliła, że głównym celem tego rejestru jest nadzór nad losem tych dzieci.
- Dzięki temu rozwiązaniu mamy również możliwość informowania na bieżąco stronę ukraińską o tym, które dzieci, gdzie w Polsce przebywają – podsumowała Barbara Socha.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl