Trwa ładowanie...

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może starać się o świadczenie?

 Anna Klimczyk
28.03.2022 14:22
500 plus dla obywateli Ukrainy
500 plus dla obywateli Ukrainy (East News)

Setki tysięcy osób uciekających przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Wśród nich jest wiele matek z małymi dziećmi. Już od najbliższej soboty (26 marca) na stronie internetowej ZUS będzie dostępny specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim. Tego samego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować od Ukraińców wnioski w wersji elektronicznej. Komu przysługuje 500 plus na dziecko z Ukrainy? Co jest potrzebne do złożenia elektronicznego wniosku o 500 plus? Odpowiadamy.

spis treści

1. 500 plus dla obywateli Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce, mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500 plus, Dobry start, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) oraz mogą się ubiegać o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

- Założenia są takie, że osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I taka osoba będzie miała prawo także do korzystania ze świadczeń - powiedziała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

- W najbliższy weekend (26 i 27 marca przyp. red.) otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść, żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

2. Co jest potrzebne do złożenia elektronicznego wniosku o 500 plus?

Osoba wnioskująca musi mieć ze sobą:

  • paszport - swój i dziecka - lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę (jeśli go mają),

  • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL - dla siebie i dziecka,

  • numer rachunku bankowego w Polsce,

  • numer swojego telefonu w Polsce i adres e-mail,

  • orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym,

  • w sytuacji, gdy wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem - dokument potwierdzający ten fakt,

  • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.

- Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o pieniądze z ZUS - informuje Kowalska-Matis.

3. Komu przysługuje 500 plus na dziecko z Ukrainy?

Pamiętajmy, że świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Może je uzyskać:

  • obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,

  • obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,

  • obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,

  • obywatel innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze