Trwa ładowanie...

Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy. Jak będą wyglądały zajęcia?

 Anna Klimczyk
15.03.2022 13:35
Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy. Jak będą wyglądały zajęcia?
Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy. Jak będą wyglądały zajęcia? (Getty Images)

Od 14 marca w Ukrainie prowadzona będzie edukacja zdalna. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy poinformowało, że lekcje mają być prowadzone we współpracy z Google. Z tego rozwiązania będą mogli korzystać również chętni uczniowie w Polsce. Jak będą wyglądały takie zajęcia?

spis treści

1. Kto będzie mógł uczestniczyć w zajęciach?

13 marca ukraińskie ministerstwo edukacji poinformowało, że w ciągu 18 dni wojny w Ukrainie uszkodzono 379 placówek oświatowych, z których część została całkowicie zniszczona przez bombardowanie i ostrzał.

Do Polski przybywa coraz więcej dzieci z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Nauczyciele twierdzą, że największym problemem, z jakim muszą mierzyć się zarówno uczniowie, jak i pedagodzy, jest bariera językowa. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy wraz z Google Ukraine stworzyło specjalną platformę, na której uczniowie z Ukrainy będą mieli możliwość kontynuowania nauki. Ma to "zapobiec nieodwracalnym stratom w edukacji". Uczniowie znajdą tam przydatne materiały, nagrania oraz kanały do komunikacji.

Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy
Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy (Getty Images)
Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Interaktywne materiały opracowane przez resort zawierają m.in. lekcje online i cyfrowe wersje podręczników.

- Zebraliśmy wszystkie siły i środki, aby każdy miał dostęp do edukacji. Rozumiemy, że wiele dzieci przebywa w ukryciu, a inne zostały zmuszone do ewakuacji z powodu brutalnej agresji - poinformował minister Serhij Szkarłet.

2. Jak można zapisać dziecko na lekcje online?

Platformę do nauki zdalnej można znaleźć pod adresem mon.gov.ua. Na stronie znajduje się już plan lekcji dla poszczególnych klas w języku ukraińskim oraz linki do lekcji. Nie ma konieczności logowania się ani rejestrowania, wystarczy wybrać lekcję, która akurat powinna się odbywać, aby wziąć w niej udział.

Decyzja spotkała się ze sporym entuzjazmem części rodziców, którzy cieszą się z możliwości wysłania swoich pociech na zajęcia, chociażby wirtualnie. Jednak niektórzy sugerują, iż taka nauka może okazać się fikcją ze względu na napiętą sytuację w kraju, stale rozlegające się alarmy i przerwy w dostawie prądu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy poinformowało, że ze względu na problemy z dostępem do internetu część lekcji (dla klas od 5 do 11) ma być transmitowana w tradycyjnej telewizji.

Nauczyciele z Polski zapowiadają, że planują korzystać ze zdalnych lekcji z Ukrainy.

Polonistki Magda Krajewska i Beata Gwizdała tworzące projekt "Lekcje szyte na miarę" pochwalają pomysł stworzenia platformy, gdzie uczniowie z Ukrainy znajdą materiały w języku ojczystym.

"Od jutra nasi nowi uczniowie będą mogli pracować na własnym podręczniku w ojczystym języku! Bo nadal twierdzimy, że naszym głównym celem przede wszystkim jest to, BY KOCHAĆ I SZANOWAĆ! I nie potęgować strachu. Kochani, nie poszukujmy na siłę polskiej literatury, skoro nasi nowi uczniowie mają swoją własną. Pozwólmy im spełniać obowiązek szkolny pod naszymi skrzydłami. Podchodźmy do sprawy refleksyjnie. Na pewno wtedy nie zaszkodzimy" - czytamy na profilu "Lekcje szyte na miarę".

3. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły?

Aby dziecko mogło uczęszczać na zajęcia rodzice lub opiekunowie prawni muszą złożyć wniosek o przyjęcie ucznia do placówki.

Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje ucznia z urzędu. Nie trzeba mieć umowy najmu mieszkania czy meldunku. Rodzice będą potrzebowali jedynie poświadczenia właściciela mieszkania, w którym rodzina z dziećmi zamieszkuje. Inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują uczniów w miarę posiadania wolnych miejsc. W tej sytuacji konieczny może okazać się kontakt z urzędem gminy, który wskaże placówki z wolnymi miejscami.

Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do szkoły, powinni posiadać stosowne dokumenty (na przykład świadectwa ukończenia klasy, zaświadczenia o przebytych egzaminach itp.). Jednak w obecnej sytuacji wystarczy napisać oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.

Zapisane do polskich szkół dzieci mogą uczyć się albo dołączając do polskich klas, albo w specjalnie utworzonych oddziałach przygotowawczych, gdzie mają skupiać się na nauce języka obcego.

Minister Przemysław Czarnek poinformował, że do polskich szkół zostało przyjętych blisko 30 tys. dzieci ukraińskich uchodźców.

- 30 tys. na ok. 600-650 tys. dzieci, to jeszcze niewielki odsetek. Przytłaczająca większość rodziców i opiekunów nie podjęła jeszcze decyzji. Na ten moment nie rodzi to większego problemu - powiedział Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze