Trwa ładowanie...

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Avatar placeholder
Anna Szozda 28.10.2020 17:10
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym to dla wielu osób trudny okres. Trzeba, nawet po kilku latach przebywania z dzieckiem, znów wdrożyć się w swoje obowiązki pracownicze. Dodatkowym obciążeniem może być niepewność co do stanu prawnego takiego pracownika. Niestety, prawdą jest, że już po urlopie wychowawczym pracownika można zwolnić. Ochrona pracownika trwa tylko od momentu złożenia wniosku o urlop do powrotu z niego. Zalety pozostania w domu z dzieckiem w pierwszych czterech latach jego życia to jednak bardzo dobry wybór ze względu na bardzo intensywny w tym czasie rozwój dziecka.

spis treści

1. Ile można być na urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka w wymiarze trzech lat. Musi się jednak zakończyć do momentu ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Jeśli zarówno matka, jak i ojciec chce pójść na urlop wychowawczy w tym samym czasie – może on wynosić trzy miesiące. Pełny wymiar urlopu wychowawczego, czyli trzy lata, przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ci, którzy są zatrudnieni na czas określony muszą urlop zakończyć maksymalnie w dniu rozwiązania umowy o pracę. Sytuacja zmieni się, jeśli pracodawca przedłuży umowę. Jeśli pracownik nie wykorzysta całości przysługującego mu urlopu wychowawczego u jednego pracodawcy, może wykorzystać go u drugiego (lub w przypadku podpisania kolejnej umowy u tego samego pracodawcy), pod warunkiem, że dziecko nie skończyło czterech lat.

Urlop wychowawczy można sobie skrócić i wrócić do pracy we wcześniejszym terminie. Najpierw jednak trzeba powiadomić pracodawcę. Powrót do pracy może nastąpić po co najmniej trzydziestu dniach od zawiadomienia pracodawcy o takim zamiarze. Jeśli powrót pracownika do pracy jest uzgodniony z pracodawcą i osiągną co do niego obopólną zgodę, nie jest wymagane trzydziestodniowe wyprzedzenie.

2. Co po powrocie z urlopu wychowawczego?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Po urlopie wychowawczym pracownik ma prawo do powrotu na swoje stanowisko, na którym pracował przed pójściem na urlop. Jeśli to stanowisko przestało istnieć – może rozpocząć pracę na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownika. Kwalifikacje mogą dotyczyć zarówno doświadczenia zawodowego, jak i wykształcenia. Pracownik po urlopie wychowawczym nie może powrócić do pracy na stanowisku o wynagrodzeniu niższym niż to, które otrzymywał przed urlopem (tak samo jak w przypadku powrotu po urlopie macierzyńskim). Nie wymaga to rozwiązywania dotychczasowej umowy o pracę, gdyż urlop wychowawczy jest wliczany do stażu pracy pracownika.

Należy pamiętać, że w czasie urlopu wychowawczego (od momentu złożenia wniosku o urlop aż do jego zakończenia) pracownik jest chroniony prawnie przed zwolnieniem. Pracodawca jednak może wręczyć wypowiedzenie już w dniu powrotu do pracy, czyli po zakończeniu urlopu wychowawczego. Po powrocie z urlopu nie ma więc specjalnej ochrony dla pracownika. Jeśli nie zgadza się on z decyzją pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy, może odwołać się do Sądu Pracy, gdzie zostanie zbadane, czy podane w wypowiedzeniu powody zwolnienia są prawdziwe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze