Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Witamina K dla niemowląt

Niemowlę karmione piersią wymaga niezwłocznego podawania mu dwóch ważnych dla prawidłowego rozwoju organizmu witamin: witaminy Doraz witaminy K. Tej ostatniej w mleku matki są śladowe ilości, a jest potrzebna noworodkom zaraz po urodzeniu aż do ukończenia przez nich 3 miesiąca życia. Witamina K to jeden z najważniejszych składników krzepliwości krwi, a jej niedobór może prowadzić do groźnych dla życia i zdrowia dziecka krwotoków.

Po co niemowlętom witamina K?

Niemowlę jest znacznie bardziej narażone na możliwość wystąpienia u niego krwawienia, np. z pępka, przewodu pokarmowego, błon śluzowych, a także krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym zagrożeniem, ale także z potrzebą wzmocnienia organizmu od czasu narodzin (jeszcze w szpitalu noworodki dostają 0,5 mg witaminy K domięśniowo), potrzebne jest zawsze podawanie witaminy K dzieciom karmionym naturalnie, zaś w przypadku dzieci karmionych sztucznie lub w sposób mieszany uwarunkowania stawia pediatra indywidualnie. Do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia podaje się witaminę K, której właściwości zapobiegają późnym możliwym krwawieniom powstałym z powodu niedoboru witaminy K. Ponadto warto również wiedzieć, że witamina K pełni w organizmie wielorakie funkcje, np. wpływa na krzepliwość krwi, ma dodatkowo działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jej dużą rolę można odnaleźć w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Warto zatem wiedzieć, jak podawać ją maleństwu, by nie zaszkodzić dawką zarówno zbyt dużą, jak i zbyt małą.

Niedobór i nadmiar witaminy K

W okresie niemowlęcym, kiedy wchłanialność witaminy jest największa i przynosi efekty w wieku starszym, konieczna jest znajomość odpowiedniego dawkowania, które ustalone zostaje wspólnie z pediatrą. Wszelkie wadliwe podanie witaminy K niesie za sobą problemy zdrowotne. W sytuacji niedoboru witaminy K w organizmie można w okresie dorastania zaobserwować częste krwotoki z nosa, wydłużony czas krzepnięcia krwi, częste infekcje bakteryjne lub zaburzenia układu nerwowego. U kobiet (małych i dużych) pojawiają się obfite miesiączki, a u starszej części populacji niedobór może prowadzić do osteoporozy. Ponadto zbyt mała ilość witaminy K w organizmie może wywołać celiakię czy zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego. W przypadku nadmiaru witaminy K, czyli jej przedawkowania, następuje rozwijanie się toksyczności witaminy, które to zjawisko może prowadzić do pojawienia się żółtaczki u niemowląt, uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt oraz niedokrwistości.

Naturalne źródła witaminy K

Aby zapobiec wszelkim anomaliom związanym z dostarczaniem odpowiednich witamin młodemu organizmowi, warto już w ciąży odpowiednio zbilansować dietę, którą należy kontynuować w okresie karmienia piersią, a potem wprowadzić na co dzień u dorastających dzieci. Naturalnych źródeł witaminy K należy poszukiwać głównie w warzywach liściastych, zielonych, tj. sałata, brokuły, szpinak, kalarepa, ale także w innych produktach, tj. żółtka jaj, jogurty, pomidory, truskawki. Ważne jest jednak, by nie przekroczyć dziennej dawki 500 mcg syntetycznej witaminy K.

Konieczne jest zatem uświadomienie sobie, że podawanie witaminy powinno być skrupulatnie przestrzegane, gdyż zbyt duże lub zbyt małe dawki witamin mogą mieć wpływ na pojawienie się wielu schorzeń i poważnych chorób. Zawsze jednak ilość i długość suplementacji witamin należy ustalić z lekarzem.

mgr Urszula Rogalska

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Witaminy i preparaty dla niemowląt
Witaminy i preparaty dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt w formie suplementów są niezbędne naprawdę rzadko. Nie trzeba podawać dziecku witamin, jeśli dziecko jest zdrowe, chyba że zaleci to lekarz.

Witaminy i preparaty dla niemowląt

Witamina D3 dla niemowląt

Witamina D powinna być dostarczana do organizmu młodego człowieka zgodnie z zaleceniami lekarza.

Karmienie niemowlęcia

Rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej zacząć, gdy dziecko skończy pół roku. Od szóstego miesiąca życia maluszka czeka rewelucja. Zacznie próbować innych pokarmów niż mleko mamy, będzie poznawał nowe smaki i zapachy. Nie zawsze niemowlę musi być...