Trwa ładowanie...

Jak odnaleźć się w szpitalu i jak współpracować z zespołem lekarzy i pielęgniarek?

Avatar placeholder
26.07.2017 13:32
Jak odnaleźć się w szpitalu i jak współpracować z zespołem lekarzy i pielęgniarek?
Jak odnaleźć się w szpitalu i jak współpracować z zespołem lekarzy i pielęgniarek?

Artykuł sponsorowany

Pobyt dziecka w szpitalu to stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica. Rzeczywistość szpitalna rządzi się własnymi prawami, których znajomość pozwoli zminimalizować dyskomfort związany z chorobą naszej pociechy. Niezwykle ważne – tak dla efektów leczenia, jak i samopoczucia małego pacjenta i jego opiekuna – jest także odnalezienie wspólnego języka z personelem medycznym. Jak to zrobić?

spis treści

1. Sumienne przygotowania

Jeśli przypadek nie jest nagły i mamy możliwość przygotowania się do pobytu w szpitalu z dzieckiem, postarajmy się zebrać jak największą ilość informacji dotyczących danego oddziału. Warto zadzwonić do biura administracji lub dyżurki pielęgniarek, które odpowiedzą na nasze pytania dotyczące jego organizacji. Dobrym źródłem informacji są także znajomi, którzy mają już doświadczenie z daną placówką.

2. Wstępne rozpoznanie

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Po ulokowaniu się w przydzielonej nam sali należy sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Odszukajmy najbliższą łazienkę, dowiedzmy się, czy w kuchni możemy przygotować posiłki oraz czy znajduje się tam lodówka i mikrofalówka. Zorientujmy się także, jak wygląda sytuacja dotycząca noclegu. Sprawdźmy, jakie koszty będziemy musieli ponieść. W większości placówek całodobowy pobyt w szpitalu, na który, o ile jest taka możliwość, decyduje się wielu rodziców, wymaga opłaty. Koszty te ustalane są indywidualnie przez osobę zarządzającą danym szpitalem. Z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywane są jedynie wydatki związane z pobytem matki na oddziale położniczo-noworodkowym od piątej doby od porodu, w sytuacji, kiedy wymaga tego stan zdrowia dziecka (1).

3. Szpitalna rutyna

Przebywanie na oddziale dziecięcym nie musi, a nawet nie powinno, wiązać się z kompletną zmianą trybu życia dziecka. W miarę możliwości powinniśmy starać się utrzymać domowe nawyki, takie jak choćby pory jedzenia posiłków czy drzemek. Ważne jest także, by – o ile jest taka możliwość – towarzyszyć maluchowi w trakcie wszystkich badań i zabiegów. Obecność kogoś bliskiego jest mu w takim momencie niezwykle potrzebna – dzięki temu nie straci poczucia bezpieczeństwa i będzie bardziej spokojny.

4. My vs. personel medyczny

To musisz wiedzieć

Niezwykle istotny jest kontakt z lekarzem i pielęgniarkami, od którego jakości w dużym stopniu uzależniona jest efektywność leczenia. Zapamiętajmy nazwisko lekarza prowadzącego i to do niego kierujmy wszelkie pytania związane z terapią malucha. Nawet jeśli nie ma on najmilszego usposobienia, nie zadowalajmy się zdawkowymi informacjami. Starajmy się rozwiewać wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka, jednak jednocześnie nie bądźmy zbyt uciążliwi. Pamiętajmy, że nasza pociecha nie jest jego jedynym pacjentem i nie może on poświęcać nam większości swojego czasu. Podobna zasada dotyczy kontaktu z innymi członkami personelu. Nie pozwólmy jednak się ignorować. Relacja z lekarzami i pielęgniarkami powinna być oparta na obustronnym szacunku i zrozumieniu.

Znajomość własnych praw jest bardzo ważna, lecz nie możemy zapominać o tym, że mamy także pewne obowiązki. Nie lekceważmy regulaminu oddziału i zaleceń personelu, a współpraca z pewnością przebiegnie bez zakłóceń.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze