Jak nauczyć dziecko sikania do nocnika?

Przez wiele lat pediatrzy zalecali matkom wczesne wysadzanie dzieci na nocnik celem nauczenia ich sygnalizowania potrzeb fizjologicznych. Niekiedy szczęśliwie niektórym mamom udawało się w odpowiednim momencie posadzić malucha na nocnik i odnieść sukces w postaci oczekiwanej zawartości. Bez wątpienia w takich sytuacjach to nie dziecko umiało już zapanować nad swoją fizjologią, tylko matka świetnie wytrenowała w sobie ów moment, kiedy należało się spodziewać, że dziecko zrobi siusiu. Tymczasem warto sobie uświadomić, że sukces osiągnięty na nocniku zależy od stopnia dojrzałości systemu nerwowego dziecka i etapu rozwojowego, na którym maluch się znajduje.

Polecane wideo:

Gotowość na nocnik

Dzieci nie zawsze rozwijają się równomiernie i nie u wszystkich równolatków te same umiejętności pojawiają się w tym samym czasie. Są dzieci, które zaczynają sygnalizować dyskomfort chodzenia w pieluszce, zanim rodzice pomyślą o tym, by uczyć je siadania na nocniku. Inne, pomimo prób podejmowanych przez rodziców, wolą być pieluszkowane, więc usilne sadzanie ich na nocnik może przyczynić się do niechęci malucha. Dzieci takie mogą przeżyć traumę związaną z sytuacją, do której są zmuszane, a co do której nie czują się gotowe i która dla nich nie jest tak zrozumiała i oczywista, jak dla rodziców.

Ważne jest, aby rodzice zaakceptowali fakt, że dziecko zacznie siadać na nocniczku, kiedy będzie do tego gotowe. Nie warto zatem niczego przyspieszać, a naukę korzystania z nocnika najlepiej jest potraktować jako zabawę, a nie przymus. Nie ma obawy, troskliwy rodzic zawsze zauważy moment, w którym jego dziecko zaczyna zauważać swoje potrzeby fizjologiczne i interesować się samym procesem wydalania. Maluchowi około 9 miesiąca życia będzie się podobać zabawa w mokro-sucho i może zdarzyć się tak, że posadzony na nocnik nie zrobi do niego siusiu, a ledwie z niego zdjęty zsiusia się obok. Wówczas potraktuje to jako zabawę i zechce dotknąć mokrej plamy. Dzieci w tym wieku nie uświadamiają sobie jeszcze swoich potrzeb, a trening czystości w tym wieku jest raczej oparty na bodźcowaniu, a nie kształtuje jeszcze prawdziwej umiejętności korzystania z nocniczka. Zwykle dzieci swoje potrzeby fizjologiczne zaczynają zauważać około 12 miesiąca życia, kiedy to w niektórych porach dnia mokra pielucha jest dla dziecka uciążliwa.

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika?

Około 18 miesiąca życia, dziecko potrafi odpowiedzieć już na twoje pytanie - czy chce siusiu - skinieniem głowy na „tak” lub „nie”. Już wtedy możesz śmiało podjąć pierwsze próby prawdziwego „nocniczkowania”. Naukę korzystania z nocniczka najlepiej zacząć z maluszkiem, który już interesuje się toaletą. Naśladuje ciebie lub rodzeństwo, czasem daje ci znać, że pora na zmianę pieluszki. Sam potrafi wciągnąć majteczki na pupę. Pieluszkę moczy coraz rzadziej – zwykle jest sucha godzinę czy dwie godziny, często po drzemce.

Pamiętaj, że nauka powinna być dla dziecka przede wszystkim źródłem satysfakcji ze zdobywania kolejnej umiejętności. Ważna jest atmosfera wokół samego procesu wydalania. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa nawet wtedy, kiedy nie uda mu się zrobić siusiu do nocnika. Musi czuć, że ma jeszcze wybór i że nie spotka go kara za to, że nie podoła oczekiwaniom rodziców.

Nauka przez zabawę

Warto posłużyć się najnowszymi osiągnięciami dziecięcego marketingu i wykorzystać do nauki pomoce naukowe w postaci kolorowego nocnika, bajeczki, w której mały bohater ma ten sam problem, co nasze dziecko oraz użyć ulubionych misiów i lalek dziecka, aby na ich przykładach pokazać dziecku, że wszyscy korzystają z siusiania do nocnika lub sedesu. Pokaż dziecku, sadzając misia czy lalę na nocnik, że to naturalne, że trzeba zrobić siusiu i że odpieluszkowanie to swego rodzaju przywilej. I że świadczy to o kolejnym etapie życia. Wybierzcie się razem z dzieckiem do sklepu po nocniczek. Pozwólcie, aby maluch sam wybrał model. Najlepiej, aby był on zupełnie prosty.

Pomóż dziecku poczuć potrzeby fizjologiczne. Wiosną lub latem zrezygnuj całkowicie z pieluszek i wytłumacz dziecku, co trzeba zrobić, kiedy pojawia się mocz czy stolec. Noś zawsze ze sobą zapasowe ubranie dla dziecka, ponieważ wpadki ze zmoczeniem majteczek mogą się jeszcze zdarzać przez jakiś czas. Nocą twój brzdąc może moczyć pieluszkę nawet do 5 roku życia. Z nocnej pieluszki zrezygnuj więc dopiero wtedy, gdy przez kilka nocy z rzędu będzie sucha. Jeśli Twoje dziecko chce od razu korzystać z toalety, lepiej mu sprawić specjalną nakładkę na deskę. Będzie na niej chętnie siadać. W takim przypadku zaopatrz się też w podparcie pod nóżki dziecka, dzięki temu mięśnie brzuszka dziecka będą lepiej pracować i brzdąc łatwiej się wypróżni. Z czasem na pewno zacznie uprzedzać Cię o swoich potrzebach.

Czasem jednak warto przełożyć naukę o kilka tygodni, a nawet miesięcy, ponieważ większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w 3 roku życia. Dziewczynkom udaje się to zwykle nieco wcześniej niż chłopcom.

mgr Anna Czupryniak

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły NHN (Naturalna higiena niemowląt)
NHN (Naturalna higiena niemowląt)

Nocnik dla dziecka

bardzo łatwo wyczuwają nastrój rodziców. Proces nauki korzystania z nocnika jest procesem naturalnym - trzeba pozwolić, aby dziecko, zachęcane ze strony rodziców

Trening czystości

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak nauczyć dziecko sikania na nocnik? To pytanie stawia sobie wielu rodziców. Dziecko rośnie, staje się coraz bardziej samodzielne. Z czasem zacznie (...) już korzystanie...

Dysortografia

Nauka ortografii

Nauka ortografii

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ortografii. Kolejna dwójka z dyktanda zniechęca malucha do dalszej nauki, demotywuje, a u rodziców wywołuje gniew i frustrację.

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko literek?

Nauka literek może być przyjemnym dla dziecka zajęciem. Wystarczy wiedzieć, jak go zachęcić do poznawania nowych liter.

Fizjologia malucha

Trening czystości

naukę sikania. Pierwszym symptomem jest, np. siadanie dziecka na nocnik od tak, dla zabawy. Inną oznaką jest mówienie, że ma mokro lub zrobił kupę (...) będzie się powtarzać, dziecko...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

się książeczkami dla dzieci. I pamiętaj - nauka sikania na nocnik to dość długi proces. Może zająć nawet miesiąc. 2-3 lata - troska o innych Czyż to nie słodkie (...) , choć decydując się na ten krok...

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego (...) . Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko...