Trwa ładowanie...

Faza folikularna - czym jest? Ile trwa?

Faza folikularna to pierwsza faza cyklu miesięcznego
Faza folikularna to pierwsza faza cyklu miesięcznego (123rf)

Cykl miesięczny u zdrowych kobiet w wieku reprodukcyjnym przebiega bardzo podobnie. Mimo różnic w długości miesiączki i obfitości krwawienia zasadnicze cechy cyklu są niezmienne. Faza folikularna rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki. Wczesny etap tej fazy cyklu miesięcznego charakteryzuje się najniższym poziomem hormonów żeńskich: estrogenu i progesteronu. Faza folikularna dobiega końca, gdy hormon luteinizujący osiąga szczytową wartość i rozpoczyna się owulacja. Faza folikularna - co to jest?

spis treści

1. Co to jest faza folikularna?

Faza folikularna (faza pęcherzykowa) jest pierwszą fazą cyklu menstruacyjnego. Rozpoczyna ją krwawienie menstruacyjne (miesiączka), a kończy owulacja. Po fazie folikularnej rozpoczyna się etap owulacyjny, a następnie pojawia się faza lutealna.

W czasie fazy folikularnej przedni płat przysadki mózgowej rozpoczyna wytwarzać pokłady hormonu folikulotropowego FSH, który odpowiada za stymulację rozwoju pęcherzyków jajnikowych.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Pęcherzyki te wydzielają estrogen - dzięki niemy błona śluzowa macicy staje się grubsza i powstają świetne warunki dla plemników (pojawia się obfity, jednak nielepki śluz w szyjce macicy, jego rozciągliwość zaś ułatwia plemnikom drogę do komórki jajowej).

Ponadto w tym czasie psychika kobiety staje się bardziej podatna na flirt, w tym okresie panie wyglądają najatrakcyjniej, porównując ich wygląd do innych faz cyklu.

Mówiąc najogólniej faza ta to czas intensywnych przygotowań ciała kobiety do ewentualnej ciąży.

2. Faza folikularna a ciało kobiety

Na wczesnym etapie fazy folikularnej, po zakończeniu krwawienia, wyściółka macicy jest najcieńsza w całym cyklu. Najniższy jest także poziom wspomnianych już hormonów, progesteronu i estrogenu.

W dalszej części fazy folikularnej dochodzi do zgrubienia wyściółki macicy, co ma związek z przygotowaniem organizmu kobiety na potencjalną ciążę.

Podczas fazy lutealnej poziom estrogenu i progesteronu wzrasta, co przyczynia się do zmian w wyściółce macicy, które mają przygotować ją na przyjęcie embrionu.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów spada, a wyściółka macicy zaczyna się złuszczać, co prowadzi do menstruacji.

Cykl owulacyjny
Cykl owulacyjny

Czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego a pierwszym dniem następnego krwawienia – czyli

przeczytaj artykuł

3. Przebieg fazy folikularnej

W czasie fazy folikularnej 5-7 pęcherzyków w jednym lub obydwu jajnikach zaczyna rosnąć. Ich wzrost jest pobudzany przez hormon folikulotropowy.

W miarę jak pęcherzyki stają się coraz większe, zaczynają wydzielać hormon estrogen. Hormon ten dostaje się do krwiobiegu i do przysadki mózgowej, gdzie powoduje zmniejszenie wydzielania hormonu folikulotropowego.

Mechanizm tego procesu jest prosty – wyższy poziom estrogenu oznacza niższy poziom hormonu folikulotropowego. Jednak gdy pęcherzyki osiągną ostatnie stadium dojrzałości, dochodzi do istotnej zmiany.

Jeden lub dwa pęcherzyki stają się dominujące i wydzielają jeszcze więcej estrogenu do krwiobiegu. Gdy estrogen osiągnie pełen pułap, zaczyna pobudzać wydzielanie hormonu folikulotropowego. Następnie przysadka mózgowa gwałtownie zatrzymuje produkcję hormonu folikulotropowego.

W tym momencie zaczyna się kolejna faza cyklu miesięcznego – owulacja. Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna uprawiać seks właśnie w czasie owulacji. Jak poznać, że nadeszła pora na starania o dziecko? Wystarczy obserwować swoje ciało.

Typowe dla owulacji jest zwiększenie wydzielania śluzu z szyjki macicy. Wiele kobiet zauważa, że w połowie cyklu stają się nieco bardziej wilgotne, dzięki czemu stosunki płciowe są przyjemniejsze nawet mimo braku lubrykantów. Charakterystyczne jest także zadowolenie z własnego wyglądu i świadomość bycia atrakcyjną dla partnera.

W czasie owulacji dochodzi również do lekkiego przesunięcia szyjki macicy do przodu, co można łatwo sprawdzić, wsuwając palec lub dwa do pochwy. W czasie dni niepłodnych szyjka macicy jest twardsza, natomiast podczas owulacji staje się bardziej miękka i lekko otwarta na przyjęcie spermy.

Owulację można rozpoznać również dzięki dolegliwościom bólowym w jednym z jajników, jednak nie u każdej kobiety pojawia się ten ból. Dochodzi także do podwyższenia temperatury ciała oraz podniesienia poziomu hormonu luteinizującego, który można wykryć za pomocą testu owulacyjnego.

4. Kiedy wypada faza folikularna?

Faza folikularna - kiedy ma miejsce? Rozpoczyna się w tym samym momencie, co miesiączka - pierwszy dzień menstruacji jest zatem pierwszym dniem fazy folikularnej.

5. Jak długo trwa faza folikularna?

Prawidłowy cykl miesięczny trwa 28 dni. Jeśli kobieta ma regularne miesiączki i jest w okresie rozrodczym, faza folikularna cyklu miesiączkowego trwa zazwyczaj czternaście dni, po czym następuje tak zwana faza lutealna.

Jest to etap cyklu, który ma miejsce po owulacji i trwa do pierwszego dnia miesiączki. Jest to jednak długość szacunkowa, która zależy od wielu różnych czynników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze