Pierwsza pomoc dla dziecka
Z pewnością nie ma lepszego sposobu na zachowanie dziecka w zdrowiu, niż zapobieganie wypadkom, zanim te jeszcze się wydarzą. Mamy wiele możliwości, by zredukować do minimum potencjalne zagrożenia, od przestrzegania jazdy dziecka w samochodzie we właściwie zapiętych pasach, do zabezpieczeń w mieszkaniu, i nauki rozróżniania tego, co jest bezpieczne, a co nie.
Eksperci zgodnie twierdzą, że aby zapobiec urazom wieku dziecięcego, małe dzieci muszą pozostawać pod czujnym nadzorem dorosłych. Kolejną zasadą, o której rodzic musi pamiętać jest nie docenianie zdolności fizycznych dziecka. Dzieci potrafią nas zaskoczyć swoimi nowymi umiejętnościami każdego dnia. Aby podjęte środki ostrożności były skuteczne, rodzice zawsze muszą wyprzedzać o kilka etapów rozwój ruchowy dziecka. Podobnie jest ze zdolnościami umysłowymi dziecka. Uczenie go bezpiecznych zachowań jest bardzo ważne, ale musisz mieć świadomość, że maluch może nie zrozumieć nauk mamy czy taty, nie pamiętać ich, albo nie kontrolować tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Wiele nieszczęśliwych wypadków, jakim ulegają dzieci, zdarza się niestety w domu, często na oczach rodziców. Jedynym sposobem, by im zapobiec, jest eliminacja wszelkich potencjalnych zagrożeń i ścisły nadzór nad dzieckiem. Kiedy idziesz ulicą, pamiętaj by trzymać dziecko za rękę. Nigdy nie wiadomo, kiedy zechce wejść lub wybiec prosto pod samochód.
Najczęstsze przyczyny urazów:
- wypadki samochodowe, na drogach, chodnikach, posesjach i w garażach.
- zatrucia
- zadławienia
- oparzenia
- złamania
- utonięcia
- reakcje alergiczne i anafilaksja
- ugryzienia i użądlenia
- skaleczenia i otarcia naskórka
- porażenie prądem;
- upadek z wysokości.