Petydyna do porodu
Stosowanie różnego rodzaju farmakologicznych środków przeciwbólowych w trakcie porodu jest praktykowane od dawna. Chęć zniesienia bólu podczas porodu przez kobietę jest czasami tak wielka, że mniej ważny staje się wpływ leków przeciwbólowych na jej organizm oraz organizm dziecka. Jednym ze środków przeciwbólowych podawanych kobiecie podczas porodu jest petydyna, znana jako Dolargan.
1. Działanie petydyny podczas porodu
Petydyna, dokładnie chlorowodorek petydyny, jest syntetycznym lekiem przeciwbólowym o działaniu zbliżonym do morfiny. Zaliczany jest do grupy opioidów, czyli leków narkotycznych. Lek ten znany jest pod nazwą Dolargan lub Dolcontral. Wykazuje on również działanie rozkurczowe, aczkolwiek nie działa rozkurczowo na odźwiernik, pęcherzyk żółciowy oraz mięsień macicy, przez co może być stosowany przeciwbólowo podczas porodu. Dolargan podaje się zazwyczaj w iniekcji domięśniowej, choć można go zastosować również dożylnie.
Dolargan ma jednak wiele działań niepożądanych, między innymi przechodzi przez łożysko do krwi noworodka, a także przenika do mleka matki. Inne metody łagodzenia bólu porodowego, jak metody naturalne czy znieczulenie zewnątrzoponowe sprawiły, iż petydyna stosowana jest już rzadziej niż kiedyś. Jednak z danych fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że użycie Dolarganu jest najczęstszą metodą znieczulenia kobiety podczas porodu - stosowano go w 17% porodów, a na niektórych blokach porodowych nawet u 60% kobiet rodzących.
2. Wpływ petydyny na matkę i dziecko
Stosowanie petydyny na bloku porodowym jest spowodowane chęcią ulżenia kobiecie rodzącej w bólu. Jednakże lek ten ma wiele skutków ubocznych. Między innymi Dolargan działa narkotycznie, kobiety często czują się senne, oszołomione, pozbawione koncentracji, mają zawroty głowy, nie współpracują z personelem medycznym. Przez takie działanie leku akcja porodowa ulega spowolnieniu, kobieta nie jest w stanie przeć i urodzić dziecko. Poza tym do działań ubocznych należą mdłości i wymioty.
Skutki uboczne Dolarganu można zauważyć również u nowo narodzonego dziecka. Noworodek rodzi się z niższą punktacją w skali Apgar, gdyż petydyna powoduje u niego problemy z oddychaniem, senność, osłabia napięcie mięśniowe i reakcje na bodźce. Często konieczne jest podanie noworodkowi antidotum w formie innego leku - naloksonu. Dolargan osłabia również odruch ssania u noworodka, co powoduje trudności laktacyjne przez pierwsze doby jego życia. Petydyna przechodzi również do mleka matki, więc noworodek może mieć podany lek narkotyczny razem z pokarmem. Może to powodować u niego senność i trudności z przystawieniem się do piersi.
Petydyna powinna być rozważnie stosowana u kobiet rodzących. Jest to lek narkotyczny nieobojętny ani dla matki, ani dla dziecka. Kobieta rodząca powinna być poinformowana o działaniu leku i mieć możliwość podjęcia decyzji o jego zastosowaniu podczas porodu. Najlepiej, jeśli informacje o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu porodowego kobieta i jej partner otrzymują już w szkole rodzenia.