Trwa ładowanie...

Pęknięcie pęcherza płodowego

Avatar placeholder
29.09.2020 17:35
Pęknięcie pęcherza płodowego
Pęknięcie pęcherza płodowego

Pęcherz płodowy składa się z błon płodowych i jest wypełniony płynem owodniowym. Pęcherz spełnia ważną funkcję, otaczając jajo płodowe. W wyniku skurczów macicy pęcherz płodowy pęka. Jeśli poród przebiega prawidłowo, pęknięcie pęcherza płodowego następuje przy całkowicie rozwartym ujściu. Jeżeli do pęknięcia pęcherza doszło jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej, jest to tak zwane pęknięcie niewczesne. Gdy pęknięcie ma miejsce przed całkowitym rozwarciem, ma miejsce pęknięcie przedwczesne. Natomiast pęknięcie pęcherza dopiero w drugim okresie porodowym określa się mianem późnego.

spis treści

1. Przyczyny przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego

Niestey, nie w każdym przypadku wiadomo, dlaczego doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Wiele wskazuje na związek pomiędzy pęknięciem pęcherza a infekcjami u ciężarnych. Podejście lekarzy do przedwczesnego pęknięcia pęcherza zależy od stopnia zaawansowania ciąży oraz ewentualnej obecności infekcji. Pęcherz płodowy stanowi ochronę dla rozwijającego się płodu. Dopóki dziecko jest w nim, ryzyko infekcji bakteryjnej lub wirusowej z powodu działania czynników zewnętrznych jest minimalne. Gdy nadchodzi czas porodu, „wody” otaczające dziecko wypływają, by dziecko mogło przemieścić się kanałem rodnym i opuścić ciało matki. Niekiedy wody odchodzą, zanim zaczyna się poród. Pęknięcie przedwczesne ma miejsce przed 37 tygodniem ciąży, a prawidłowe po tym okresie. Jeśli pęcherz płodowy nie jest nienaruszony, z czasem istnieje duże ryzyko, że infekcja zaszkodzi zarówno matce, jak i dziecku. Bez względu na przyczynę przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lekarze trzymają się tych samych procedur. Wytyczne są uzależnione od momentu pęknięcia pęcherza oraz od obecności innych powikłań.

2. Postępowanie podczas pęknięcia pęcherza płodowego

Jeśli do pęknięcia pęcherza płodowego doszło po 34-37 tygodniu ciąży, ryzyko infekcji jest większe niż ryzyko związane z przedwczesnym porodem. Z tego powodu większość lekarzy zaleca wywołanie porodu. Jeżeli jednak pęknięcie nastąpiło przed 32-34 tygodniem ciąży i nie ma podejrzenia infekcji ani innych powikłań, wielu lekarzy preferuje odczekanie z porodem do czasu, aż dziecko nieco urośnie i lepiej się rozwinie. Zwykle podaje się ciężarnej antybiotyki oraz inne leki, które mają na celu przyspieszenie rozwoju płuc i innych narządów dziecka.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Kobiety w ciąży, których pęcherz płodowy właśnie pękł powinny możliwie szybko skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarze zwykle przyjmują ciężarną do szpitala, w wielu przypadkach w ciągu 24 godzin po pęknięciu pęcherza płodowego dochodzi bowiem do porodu. Jeżeli samoistny poród nie następuje, a kobieta jest po 34 tygodniu ciąży, często przepisuje się jej leki wywołujące poród. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo matki i dziecka.

Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego może być sygnałem ze strony organizmu, że wkrótce zacznie się poród. Niekiedy jednak pęknięcie ma inną przyczynę. Po odejściu wód większość kobiet rodzi dziecko w ciągu kilku kolejnych dni, ale jeśli ciąża jest stosunkowo mało zaawansowana, bardziej korzystne może być odczekanie, aż dziecko będzie lepiej rozwinięte.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze