Pas po cesarskim cięciu
Cesarskie cięcie jest obecnie wykonywane poziomo i ma jedynie około 6 cm długości. Przebiega tuż nad linią włosów łonowych, a rana przeważnie zszywana jest za pomocą wchłanialnych szwów. W jaki sposób wspomóc regenerację skóry po cesarskim cięciu?
1. Jak wygląda miejsce po cesarskim cięciu?
Początkowo blizna po cesarce będzie nieco podniesiona i ciemniejsza od otaczającej ją skóry. W ciągu sześciu tygodni po zabiegu wybrzuszenie w okolicy cięcia zacznie opadać, zmniejszać się, a jego kolor stanie się jaśniejszy.
Wiele kobiet po cesarskim cięciu skarży się na dolegliwości takie jak swędzenie, drętwienie czy bolesność brzucha. Z tego względu boją się w ogóle dotykać tego obszaru.
W rzeczywistości, dotykając brzucha, można przyspieszyć procesy regeneracji skóry oraz zmienić wygląd blizny. Ponadto dotyk pobudza zakończenia nerwowe i umożliwia przywrócenie czucia w okolicy skóry poddanej zabiegowi.
Wystarczy kilkuminutowy masaż każdego dnia. Wygładza on bliznę i sprawia, że staje się coraz bardziej płaska. Stymuluje również proces gojenia rany.
2. Czy specjalny pas przeznaczony do noszenia po cesarskim cięciu jest pomocny w regeneracji skóry?
Rosnące w trakcie ciąży dziecko rozciągną mięśnie brzucha nawet o 50 proc. Po porodzie w organizmie nadal obecne są hormony, takie jak estrogen, progesteron i relaksyna, które rozluźniają mięśnie brzucha i miednicy. Z tego względu po cesarskim cięciu zaleca się noszenie specjalnych pasów wspomagających rekonwalescencję tych okolic.
Pasy stanowią dla skóry ogromne wsparcie i mają zdolność dopasowywania się do kształtu i budowy ciała kobiety. Wspierają one okolice mięśni brzucha i zmniejszają obrzęk macicy. Tylna ściana stanowi oparcie, które wspomaga utrzymanie prostej postawy. Pasy są wykonane z hipoalergicznej tkaniny i zapobiegają powstawaniu wysypki. Materiał posiada mikroporowate otwory, co umożliwia skórze oddychanie. Ponadto pas utrzymuje okolice po cesarskim cięciu w suchości i czystości.
Noszenie go nie powoduje uczucia dyskomfortu, dlatego można je kontynuować podczas długiej rekonwalescencji po zabiegu.
Pas po cesarskim cięciu wspomoże regenerację skóry oraz ułatwi utrzymanie odpowiedniej postawy. Ponadto będzie on ściągać rozluźnione mięśnie brzucha. Dzięki temu po porodzie ryzyko powstania obwisłej fałdki będzie znacznie mniejsze.