Trwa ładowanie...

Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią?

 Ewa Rycerz
15.11.2019 09:25
Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią?
Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią? (123RF)

Paracetamol i ibuprofen są najpopularniejszymi lekami stosowanymi podczas gorączki lub przeziębienia. Sięgamy po nie, kiedy doskwiera nam ból. Są łatwo dostępne i mają dość szerokie zastosowanie. Czy mają jednak takie same działanie? I czy bezpieczne jest ich łączenie?

1. Kiedy podać lek przeciwbólowy?

Aby poznać dokładne działanie leków przeciwbólowych, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, czym w ogóle jest gorączka. Według terminologii medycznej, gorączka jest reakcją obronną organizmu. Pojawia się, gdy w komórkach zaczyna rozwijać się proces chorobowy. Gdy na termometrze pojawi się wynik od 38 do 38,5 st. Celsjusza – mówimy o gorączce umiarkowanej.

Jeśli natomiast temperatura ciała wynosi ponad 38,5 st. – można mówić o gorączce wysokiej. I tylko taką należy zbijać środkami farmakologicznymi.

Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała (do ok. 38 st.) trzeba je obserwować i kontrolować wartości. Można stosować chłodne, ale nie zimne okłady.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Z lekami przeciwgorączkowymi spieszyć się nie należy. Jak podają pediatrzy pracujący na oddziałach szpitalnych, u dzieci, u których pojawiła się wysoka gorączka zaobserwowano krótszy czas trwania choroby i łagodniejszy jej przebieg. Gorączka pobudza także układ odpornościowy.

Dlatego też leki zbijające wysoką gorączkę należy podać w ostateczności, choć oczywiście nie wolno przesadzać i zwlekać z ich aplikacją zbyt długo, ponieważ mogą wystąpić drgawki gorączkowe.

Który lek wybrać – paracetamol czy ibuprofen? Który z preparatów jest bezpieczniejszy?

2. Paracetamol – na gorączkę i ból

Paracetamol ma głównie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Substancja blokuje powstawanie cyklooksygenazy COX-3, enzymu, który odpowiada za powstawanie bólu. Hamuje także syntezę prostaglandyn w podwzgórzu.

Paracetamol nie jest nowym lekiem – wynaleziony został w 1950 roku. Za bezpieczny uznany został w 1983 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia nazwała go "lekiem pierwszego wyboru". Nie niszczy błony śluzowej żołądka. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany wraz z moczem.

Co ważne – paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego. Uśmierzy zatem gorączkę, ale nie zapobiegnie rozwijającemu się stanowi zapalnemu.

3. Ibuprofen - na zapalenie

Ibuprofen powstał 12 lat po wynalezieniu paracetamolu. W 1989 roku został uznany za bezpieczny, ale certyfikat leku bezpiecznego dla małych dzieci uzyskał dopiero w 1999 roku. Pięć lat później wpisano go na listę leków, które można podać niemowlętom po 3. miesiącu życia.

Ibuprofen blokuje cykloksygenazę 2. Łagodzi w ten sposób proces zapalny, a hamując syntezę cytokin IL1, IL6 i TNF zmniejsza temperaturę ciała. Oprócz tego, ibuprofen wykazuje działanie podobne do paracetamolu, hamując lub zmniejszając syntezę prostaglandyn w podwzgórzu.

Lek może jednak uszkadzać śluzówkę żołądka. Dlatego też należy uważać z jego stosowaniem, gdy przeziębieniu towarzyszą bóle brzucha, biegunka czy wymioty. W takim przypadku pojawia się ryzyko uszkodzenia nerek. Lek może wywolać reakcję alergiczną.

Lek metabolizowany jest również w wątrobie i wydalany z moczem.

4. Paracetamol a ibuprofen

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są lekami bezpiecznymi, które można podawać dzieciom. Największą różnicą miedzy nimi jest fakt, iż ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, a paracetamol – nie, a co za tym idzie ibuprofen jest nawet trzykrotnie silniejszy.

Poza tym ibuprofen może być przyjmowany w zakażeniach dróg oddechowych, również bez wystąpienia gorączki, jako lek przeciwbólowy. Należy jednak na niego uważać, gdy występują bóle brzucha, wymioty, zakażenia dróg moczowych.

Natomiast paracetamol to lek całkowicie bezpieczny i możliwy do stosowania w każdej sytuacji klinicznej – wskazują lekarze. Choć wchodzi w interakcje z lekami przeciwirusowymi i należy na to bardzo uważać, nie jest gastrotoksyczny.

5. Czy paracetamol można łączyć z ibuprofenem?

Można. A w niektórych sytaucjach nawet trzeba. Naukowcy wykazali bowiem, że terapia, w której połączono obie substancje lecznicze, daje lepsze efekty. Nie jest przy tym toksyczna.

Do badania klinicznego zakwalifikowano dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy, u których gorączka była wyższa niż 38,4 stopnie Celsjusza.

Podzielono je na trzy grupy i podawano przez trzy dni:

  1. paracetamol w dawce 12,5mg/kg mc co 6h (pierwsza grupa dzieci),
  2. ibuprofen w dawce 5 mg/kg mc co 8h (druga grupa dzieci,
  3. paracetamol (w dawce 12,5mg/kg mc) na przemian z ibuprofenem (w dawce 5 mg/kg mc) co 4godziny (trzecia grupa dzieci).

Co się okazało? U dzieci, które otrzymywały naprzemiennie paracetamol i ibuprofen, porównując ją do dzieci przyjmujących leki pojedynczo, lekarze zaobserwowali:

  • mniejszą gorączkę,
  • mniejszy stres,
  • mniejszą ilość przyjętych dawek leków - zmniejszone ryzyko nawrotu gorączki po 5 dniach od zakończenia terapii.

Na podstawie obserwacji grupa badaczy wywnioskowała, że naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu jest skuteczniejsze niż monoterapia. Chodzi oczywiście o leczenie gorączki.

Jak zatem podawać leki przeciwbólowe? Przede wszystkim należy pamiętać, że każde leczenie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Jeśli ten nie stwierdzi u dziecka niepokojących objawów i zaleci "zbijanie" gorączki lekami przeciwgorączkowymi dostępnymi w aptece bez recepty, można przyjąć taki przykładowy schemat:

  • godz. 0:00 – paracetamol w dawce odpowiadające masie ciała dziecka,
  • godz. 4:00 – ibuprofen, dawka przeliczona na masę ciała dziecka,
  • godz. 8:00 – paracetamol, także w dawce odpowiadającej masie ciała.

Po kolejnych czterech godzinach należy znowu podać ibuprofen, a po następnych – znowu paracetamol. Jeśli nie widać poprawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to świadczyć o rozwijającym się procesie chorobowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze