Trwa ładowanie...

Paracetamol może szkodzić kobietom w ciąży. Nowe badania

Avatar placeholder
05.11.2019 18:52
Kobiety w ciąży muszą uważać na leki przeciwbólowe
Kobiety w ciąży muszą uważać na leki przeciwbólowe (iStock)

Wiele kobiet w ciąży w obawie przed wystąpieniem negatywnych konsekwencji unika niektórych leków. Do tej pory specjaliści uspokajali, że paracetamol należy do tych bezpiecznych. Najnowsze badania wskazują jednak, że może być inaczej,

1. Paracetamol może powodować autyzm

Paracetamol należy do grupy najpopularniejszych leków w Polsce. Jest dostępny bez recepty, więc można go kupić dosłownie wszędzie. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Do tego miał jeszcze jedną zaletę – w porównaniu do piramidonu (głównego konkurenta paracetamolu, kiedy ten pojawił się na rynku w latach 90-tych) zyskał popularność leku bezpiecznego dla kobiet w ciąży. Ostatnie badania mogą, jednak rzucić cień na dotychczasowe ustalenia.

Amerykańsko-chińska grupa naukowców pracujących w Boston Birth Cohort przebadała grupę blisko tysiąca osób (w parach matka-niemowlę) pod kątem używania paracetamolu przez matkę w trakcie ciąży. W tym celu przebadali krew pępowinową z próbek pobranych w czasie porodu.

Grupa wybrana była pod kątem występowania zaburzeń neurorozwojowych u dzieci na dalszym etapie rozwoju. Ponad 250 dzieci z grupy miało postawioną diagnozę dotyczącą ADHD, 66 autyzmu, 304 miały inne zaburzenia rozwojowe, natomiast 327 rozwijało się normalnie.

Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"

Badając próbki lekarze doszli do nieoczekiwanych wniosków. Próbki krwi zawierające największe stężenie metabolitów paracetamolu należały do dzieci, u których wykryto poważne problemy z rozwojem. U takich pacjentów wystąpiło ADHD lub autyzm. Lekarze stwierdzili, że istnieje związek między zażywaniem paracetamolu w ciąży a możliwością wystąpienia problemów ze spektrum autyzmu.

Lekarze na razie nie są w stanie powiedzieć, jak często kobiety przyjmowały paracetamol i w jakich momentach ciąży. To badanie będzie kluczowe dla przyszłości paracetamolu, jako leku stosowanego przez kobiety w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze