Leki na przeziębienie, które możesz stosować w ciąży
Ciąża to dla wielu kobiet okres zmniejszonej odporności na infekcje, często związany ze zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Właśnie dlatego w sezonie jesienno-zimowych infekcji każda przyszła mama powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Sprawdźmy, które leki na ból gardła, kaszel, katar czy gorączkę nie zaszkodzą rozwijającemu się dziecku.
1. Leki w ciąży
Każdy lek przyjmowany przez kobietę w ciąży może mieć wpływ na dziecko. Nie ważne, czy są to zwykłe suplementy diety, krople do oczu czy wapno musujące. Stosowanie wszystkich środków powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Dla rozwoju płodu najważniejszy jest pierwszy trymestr – czas, w którym po raz pierwszy bije serce dziecka. Podczas pierwszych trzech miesięcy dochodzi także do rozwijania się większości organów wewnętrznych.
Leki, które dotychczas przyjmowała przyszła matka, muszą więc zostać odstawione. Niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować poronienie lub wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Jednym z takich leków jest zawierający pseudoefedrynę Gripex, w ciąży nie zalecany ze względu na obecność tej właśnie substancji.
2. Pozbywamy się kaszlu
Kaszel w ciąży jest szczególnie groźny, ponieważ może wywołać skurcze macicy. Na suchy warto zastosować roztwór z siemienia lnianego. Jego przygotowanie jest bardzo proste: łyżeczkę siemienia wsypujemy do rondelka, a następnie zalewamy szklanką wody.
Gotujemy przez 10 minut. Do smaku możemy dodać łyżeczkę miodu. Suchy kaszel zlikwiduje również wyciśnięty sok z cytryny zmieszany z oliwą.
Z kaszlem mokrym skutecznie rozprawi się syrop z czosnku – nazywany przez wielu naturalnym antybiotykiem. Kilka ząbków mieszamy z sokiem z cytryny i przegotowaną wodą. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na kilka dni w zaciemnione miejsce.
3. Obniżamy temperaturę
Pojawiająca się w ciąży gorączka nie zawsze musi oznaczać coś złego. Często podwyższona temperatura jest wynikiem zaburzeń hormonalnych oraz zmian emocjonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety.
Temperatura w ciąży może dochodzić nawet do 37,5 stopnia Celsjusza. Jeżeli jednak nieustannie się zwiększa – czas wybrać się do lekarza.
Przyszłe mamy nie powinny stosować napotnych herbat czy wygrzewać się w łóżku. Sposoby te – chociaż polecane przez nasze mamy i babcie – początkowo jeszcze bardziej zwiększają temperaturę, co dla kobiet w ciąży nie jest bezpieczne.
Dobrą opcją jest chłodny prysznic czy położenie na czole mokrego ręcznika. Nie należy także zapominać o nawadnianiu.
4. Leczymy ból gardła
Ból gardła to częsty problem kobiet w ciąży. Zniwelować go może np. płukanie gardła wodą z solą i odrobiną roztworu wody utlenionej. Warto także wykorzystać właściwości prozdrowotne malin i pić sok zmieszany z ciepłym mlekiem i miodem.
Nieoceniony będzie też syrop z cebuli. W tym celu pokrój dwie cebule i zmieszaj z cukrem. Gdy pojawi się sok, stosuj go nawet kilka razy dziennie. Tutaj też warto dużo pić, by nawilżyć śluzówkę gardła. Polecamy herbatki ziołowe, najlepiej z dodatkiem imbiru i cytryny.
Często zastanawiamy się czy można na ból gardła stosować np. Tantum Verde w ciąży. Jest to skuteczny spray do gardła, jednak kobiety ciężarne, przed zastosowaniem go, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Nie zostały przeprowadzone specjalne badania, które precyzowałyby czy dany lek byłby jest bezpieczny dla maluszka i przyszłej mamy.
5. Sposoby na katar
Katar jest nieodłącznym dodatkiem jesienno-zimowych infekcji. W celu pozbycia się tego uporczywego problemu sięgajmy po chrzan. 2-3 łyżeczki startego korzenia dodawane do kanapek czy zup skutecznie się z nim rozprawią.
Oczyścić nos pomogą również inhalacje i ziołowe parówki, np. z rumianku. Wdychanie pary już po kilku minutach powinno przynieść ulgę. Ciężarna nie powinna stosować kropli i sprayów do nosa. Dozwolona jest tylko woda morska oraz sól fizjologiczna.