Oznak PIMS szukaj w jamie ustnej. Te objawy ma 90 proc. dzieci z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem
PIMS-TS to bardzo niebezpieczne powikłanie po COVID-19, które występuje tylko u dzieci, statystycznie najczęściej w grupie 5-12-latków. Pojawia się kilka tygodni po infekcji (nawet bezobjawowej) i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, bo stanowi zagrożenie dla życia. Wielu rodziców nie wie, że poza wysoką gorączką objawy są widoczne gołym okiem – w buzi malucha.
1. Czym jest PIMS?
Dzieci to grupa, która zarówno podczas czwartej, jak i piątej fali epidemii w Polsce, coraz częściej chorowała na COVID-19. Nie ma w tym nic dziwnego – wraz z postępującym szczepieniem się coraz większego odsetka populacji, najbardziej wrażliwe na zakażenie stają się grupy, które się nie szczepią. Teraz są to dzieci, które bardzo często chorują łagodnie, niekiedy nawet bezobjawowo.
Niestety nawet taka postać infekcji nie chroni ich przed bardzo poważnym powikłaniem – PIMS-TS, czyli wieloukładowym zespołem zapalnym powiązanym (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome), który może wystąpić od dwóch do czterech tygodni po COVID-19.
- Jedno na 3000 dzieci zachoruje na wieloukładowy zespół zapalny. I to nie są żadne plotki – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie pediatra i immunolog, dr hab. Wojciech Feleszko i dodaje: - Te dzieci są bardzo ciężko chore. Wiele z nich korzysta z intensywnej opieki medycznej czy OIOM-ów, wiele dzieci ma long COVID, czyli zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, ciągnące się czasami wiele miesięcy – przestrzega.
2. PIMS – objawy w jamie ustnej
Eksperci wskazują, że PIMS rozpoczyna się gorączką – najczęściej bardzo wysoką, trudną do zbicia, ale też mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należą do nich biegunka czy ból brzucha, sugerujący np. zapalenie wyrostka robaczkowego.
- Choroba ma dramatyczny przebieg. Wśród objawów wymienia się bardzo wysoką gorączkę, dzieci nie reagują na leki przeciwgorączkowe, nie reagują na podany antybiotyk. Pojawiają się też zmiany skórne, przede wszystkim rumień na nogach czy dłoniach. Po dwóch, trzech tygodniach te zmiany skórne zaczynają się łuszczyć. Skóra wokół paznokci łuszczy się bardzo intensywnie. Może schodzić nawet cała skóra z dłoni. Pojawia się również zaczerwienienie spojówki gałkowej bez wysięku, do tego dochodzi jeszcze zaczerwienienie wokół ust, tzw. język truskawkowy. Kolejnym charakterystycznym objawem jest pogrubienie węzłów chłonnych, ale tylko po jednej stronie (zazwyczaj powiększone węzły widoczne są na szyi) – opisuje objawy choroby dr Michał Sutkowski, szef stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Coraz więcej jednak mówi się o innych dolegliwościach, które mogą być typowe dla PIMS-TS. Dane pochodzące z amerykańskich szpitali, których podsumowanie ukazało się na łamach "Advances in Oral and Maxillofacial Surgery", wskazują, że również bardzo częste są oznaki w obrębie jamy ustnej.
Oto na jakie objawy PIMS rodzic powinien zwrócić uwagę:
- obrzęk i silne zaczerwienienie ust, które mogą być też popękane i spierzchnięte – objaw zapalenia warg,
- pęknięty język lub język truskawkowy – ten symptom typowy jest też dla choroby Kawasakiego – język jest zaczerwieniony, a brodawki powiększone, co nasuwa skojarzenie z wyglądem truskawki,
- tzw. język geograficzny – łagodne zapalenie języka objawiające się występowaniem czerwonych plam z jasną otoczką na języku,
- zapalenie dziąseł,
- infekcje grzybicze jamy ustnej – kandydoza, czyli zakażenie grzybami z rodziny Candida, objawiaja się białymi wykwitami w jamie ustnej, które przypominają kożuch na powierzchni mleka.
Z badań opublikowanych na łamach "Clinic in Dermatology" wynika, że dolegliwości w obrębie jamy ustnej w przebiegu PIMS-TS mogą dotykać aż 87 proc. chorych maluchów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl